ceratopteris cornuta (?)

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

ceratopteris cornuta (?)

Post autor: pszczółka »

Zakupiłam dziś nową roślinkę pływającą. Opis na etykietce: ceratopteris cornuta, czyli jak poszukałam przed zakupem paprotnica szerokolistna. Ale (ja zawsze mam jakieś ale) opis w języku polskim wykonany przez obsługę sklepu brzmiał RÓZDŻYCA jakastam (nie zapamiętałam nazwy :oops: ). Czy to nazwy synonimiczne w języku polskim, czy im się roslinki pokiełbasiły? Jak wrócę z pracy to wrzuce fotkę. Ale może do tego czasu ktoś mi rozjaśni deko w głowie.
Baro, ona wygląda tak jak ta od Ciebie (co mi padła :cry: ), tylko listki ma nieco szersze. Czytałam, ze kiedy rośnie ona w pełnym zanurzeniu to listki własnie inaczej są ukształtowane (może tak własnie rosła u hodowcy?), wiem że masz w swoim akwa tę roslinę rosnącą w pełnym zanurzeniu, czy mogłabyś wrzucić zdjęcie?
Pozdrawiam!
wróciłam :)
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

wys 25-40
woda mięka
pH do 8



Ceratopteris cornuta jest paprocią wodną i jest podobna do Ceratopteris thalictroides chociaż jej poprzedniczka ma bardziej delikatne liście. Często jest sprzedawana jako roślina pływająca, wypuszczając bardzo widowiskowy system korzeni. Stanowi wtedy odpowiednie miejsce do zakładania gniazda przez ryby labiryntowate. Równie dobrze można ją uprawiać jako roślinę ukorzenioną, wtedy wytwarzaja bujne liście. Są one zakręcane do wewnątrz, gdzie rozwijają się sporangia. Wygląd poszczególnych liści zależy od częstotliwości ich występowania. Ceratopteris cornuta jest wytrzymałą rośliną i w dodatku szybko rosnącą; lubi w miarę żyzne podłoże. Akceptuje praktycznie każdy rodzaj twardości i pH wody, aczkolwiek wzrost rośliny jest intensywniejszy przy nawożeniu CO2. Ceratopteris cornuta jest dobrą rośliną do dużych akwariów będących w początkowym stadium rozwoju, ponieważ usuwa większość składników nieorganicznych zawartych w nowo założonym zbiorniku. Łatwo jest rozmnażana przez liście pływające, które wytwarzają nowe rośliny.


P.S to nie jest roślina pływająca i potrzebuje dużo światła
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Dafik, tak sie składa, że link do www.holenderskie.pl mam w ulubionych, ale dzięki za dobre chęci :wink:

Oto fotka mojej roślinki:

Obrazek

dodam, że na jednym z liści tworzy się takie cuś co wygląda jak mała roślinka. Moze mi ktos powiedzieć jak sie to moje zielone zwie?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ta roślinka nie bardzo lubi rosnąc pod wodą
Ogólnie to jest z niej taka plaga jak ze ślimaki :lol:
Z każdego odłamanego liścia rośnie kilka nowych roślinek
Ta roślina czasem dopuszcza się swojego rodzaju mutacji
U mnie na jednej wyrósł inny liśc jego budowa była ażurowa i delikatna
odciąłem go i teraz w moim akwa pływają dwa rodzaje tego zielepastwa :lol:
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Może i pływac i być umieszczona w podłożu, rozmiar i wygląd liści zależny prawdopodobnie od gęstości posadzenia (?), im rzadziej tym liście są szersze, "masywniejsze", mniej postrzępione :) i na odwrót.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

No dobra, dzięki za wszystkie rady i porady, niejednokrotnie ze sobą sprzeczne, ale czy ktoś potrafi mi powiedzieć jak się to to zielone naprawdę zwie? i po naszemu i po łacinie. hem?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Twoja roslinka to Paprotnica szerokolistna-Ceratopteris cornuta .
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

:blagam
a jakbyś jeszcze wiedział co to za cudo ta cała rożdżyca, t już bym była zachwycona totalnie :wink:
Dzięki.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Rozdzyca to Ceratopteris thalictroides-Paprotnica Sumatrzanska.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Oj Kali dziękować :mrgreen:
To im się w sklepie pokiełbasiło (już sie bałam ze to ja zgłupiałam i nie wiem co kupuję :bredzisz
Dzięki wielkie
pozdrawiam!
wróciłam :)
ODPOWIEDZ