Oświetlenie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jakub_zdw
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2006 14:07
Lokalizacja: Zduńska Wola

Oświetlenie

Post autor: Jakub_zdw »

Jaki jest standard odnośnie oświetlenia?? 0.3W na jeden litro wody?? Prosiłbym o korektę jeżeli jestem w będzie. Bądź podpowiedź ile WATT na 50l akwarium

Pozdrawiam
Zdrowych i uśmiechniętych świąt.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Zeby rosliny ladnie rosly (oczywiscie mowa o roslinach sredniowymagajacych) i zachodzil proces fotosyntezy potrzebujemy od 0.5W/l.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Dawidek_1990
Posty: 81
Rejestracja: 11 gru 2006 18:19
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Dawidek_1990 »

na twoj 50 litrowy baniaczek proponowałybm dwie świetlówki o mocy 15W (2x15W). ==== 0.6W/1 litr -- bardzo dobry wynik
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Ja mysle nad robieniem pokrywy do 100 litrowego akwa i chce zamontowac w nim 2 zarowki energooszczedne sa moze takie na rynku dostepne co by malo pradu "zjadaly" i mialy tam odpowiednia barwe itd co by sprostaly minimalnym wymaganiom roslin tzn by choc bylo te 0,4W/l a by mi malo pradu pobieralo :? chce zaoszczedzic na pradzie i nie wiem jakich zarowek uzyc
mowie od razu ze jesli chodzi o wstawianie swietlowek to odpada nie mam na to tyle kasy by moc wstawic np 4 rury po 18 W :( macie moze jakies pomysly ? wszelkie odnosniki do stron poswiecone temu problemowi tez przyjme a jak ktos nie chce nabijac sobie postow to niech napisze prywatna wiadomosc do mnie :wink: pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Chyba nie ma innego wyjśćia jak wstawienie świetlówek, one są najlepszym typem oświetlenia do akwarium (energooszczędne, równomiernie oświetlają zbiornik, mało si grzeją, cała paleta barw do wyboru).
Jeśli chcesz mieć te 0,4 W/litr to daj 2 świetlówki @ 20W.

By było jakieś porównanie co do poboru mocy to powiem Ci, że pralka automatyczna/zmywarka/odkurzacz bierze w ciagu godziny pracy mniej wiecej tyle samo prądu co akwarium o pojemności 100 litrów za cały dzień
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

przede wszystkim proponuję policzenie oświetlenie nie wedle ilości watów a ilości lumenów. Waty bywają bardzo mylące np:sylwania gro-lux ma 3x mniej lumenów niż phillps aquarelle o tej samej ilości watów

poza tym - jeśli już musisz wstawiać żarówki energooszczędne i liczyć światło wg watów - licz ich rzeczywistą moc (czyli np. nie 60 W a 11 W)

Pozdrawiam
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

A te swietlowki 20W nie beda czasem zbyt dlugie jak do mojego akwarium ? :? oto sie rochodzi ze ja mam juz oprzyrzadowanie potrzebne do zalozenia zwyklych zarowek enorgooszczednych a nie mam kasy by kupowac osprzet potrzebny do zalozenia 2 swietlowek 20W :wink:
kiedys slyszalem ze ktos wlasnie zrobil swoja pokrywe do 200 litrowego akwarium i zastosowal w nim te energooszczedne zarowki i bylo dobrze tylko musial dostosowac kolor swiatla i natezenie czy cos w tym stylu nie znam sie na tym :roll: dlatego kazda propozycje moge wziasc pod uwage procz tej by zakladac dlugie swietlowki do akwarium :) Pozdrawiam :D
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

cóż....
co Ci będę opowiadał - najtańsze stateczniki elektroniczne po 30 zł / szt.
z drugiej strony - potworny problem ze znalezieniem odpowiedniej temperatury kompaktu...
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

ostatnio znalazlem na szafie taki kompakt oswietleniowy do łazienki on jest na 2 swietlowki po 18 W i tak mysle jakbym cos takiego wepchnol do pokrywy.Te 2 swietlowki sa obudowane w takiej plastikowej oslonce wiec woda czy wilgoc by sie tam nie dostala i mysle ze jakbym zalozyl to wlasnie w pokrywie i do tego jeszcze po bokach 2 zwykle male zarowki okolo 25W (albo nieco mniejsze) i jakbym np mial wlaczone te swietlowki(oczywiscie postaral bym sie o te specjalne dla roslin swietlowki) i do tego byly by jeszcze 1-2 zwykle zaroweczki i dzialaly by niezaleznie tzn ze moglbym wylaczyc np swietlowki a miec wlaczone tylko te zaroweczki to byl by dobry pomysl czy niebardzo ? :?
kombinuje jak moge by tanim kosztem miec oswietlenie w akwarium a i by rosliny choc troche ladniej rosly :lol: teraz nie narzekam na ich wzrost ale zawsze to moglo by byc lepiej :lol: obecnie u mnie w 96 litrach jest 1 swietlowka specjalna do roslin 18 W i za dnia swieci slonce do akwarium(o dziwo nie mam glonow)i to poki co roslinom wystarcza a chce miec te 0,5W/listr wiadomo ze rosliny by byly zadowolone a ryb i tak niewiele mam w akwarium wiec nie widze jakiejs szkody dla nich z tym oswietleniem.
Czy ten moj pomysl z swietlowkami i zwyklymi zarowkami(by dolozyc te waty na litr) moze wypalic czy nie ? :?
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

grisza76 pisze:
poza tym - jeśli już musisz wstawiać żarówki energooszczędne i liczyć światło wg watów - licz ich rzeczywistą moc (czyli np. nie 60 W a 11 W)
osobiście nie bardzo się z tym zgadzam
dla roślin ważne jest ile w rzeczywistości otrzymują światła a nie ile Wattów nad nimi wisi. Żarówki energooszczędne potrafią zużyć mniejszą ilość energii dając podobne natężenie światła co tradycyjne. Ta energooszczędność polega min. na tym, że w większy sposób eliminuje się straty prądu np. przez mniejsze się ich nagrzewanie. Bo co z tego, że tradycyjna żarówka pobiera 100% energii elektrycznej, kiedy tylko przykładowo ok. 60% przetwarza na światło a 40% to strata cieplna?! Przy energooszczędnych ta strata jest minimalna a więc mniej energii potrzeba na wytworzenie tej samej ilości światła
Te Watty podaje się aby określić ile żarówka pobiera prądu i można obliczyć ile kosztuje jej świecenie. Roślin to nic nie obchodzi, one potrzebuję odpowiedniego natężenia. Przy energooszczędnych trzeba się bardziej zastanowić nad długością promieni światła i ich temp wyrażana w K.
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Bo co z tego, że tradycyjna żarówka pobiera 100% energii elektrycznej, kiedy tylko przykładowo ok. 60% przetwarza na światło a 40% to strata cieplna?!
Fajnie by było... zwykła zarówka tylko ok 4-5% energii elektrycznej przetwarza na światło a reszta to ciepło, w swietlówkach (obojętnie czy zwykłych czy kompaktowych) ok 20-25% pobieranej mocy idzie na światło.

Świetlówka 20W swieci podobnie jak zwykła żarówka 100W.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ