gdzie może byc glonojad?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

gdzie może byc glonojad?

Post autor: szpilka »

Mam pytanie, może ktoś miał podobny problem.

Otóz mam (miałam) 2 glonojady syjamskie do dzisiejszego popołudnia.
O godzinie 14 jeszcze był na pewno w akwa, a po powrocie do domu o 19 zastaliśmy kilka roślinek wyciągniętych z podłoża, glonusia nie było, a jego kolega latał po akwa jak oszalały. Potem się trochę uspokoił.
Szukałam go gdzie się dało, i nic nie ma, ani glonojada ani żadnych jego części (że tak brzydko się wyrażę).
Czy jest możliwe , żeby się ryby zjadały nawzajem?
Oprócz nich są jeszcze mieczyki, molinezje i gupiki, no i zauważyłam jeszcze kilka maleńkich ślimaczków.

Czy ktoś wie co mogło sie stac?
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Sprawdz za akwarium bo mozliwe jest ze wyskoczyl na spacer :wink:
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Dawidek_1990
Posty: 81
Rejestracja: 11 gru 2006 18:19
Lokalizacja: Jaworzno

...

Post autor: Dawidek_1990 »

jaki zbiornik ?
jest pokrywa ?

A jeszcze jedno samce lubią wykazywać pewną agresywność wobec siebie, dlatego warto postarać się o nie mniej niż 100 litrowy zbiornik. Dlatego mogły się troszkę "posprzeczać", ale czy od razu zjeść?? hmmm no nie wiem. Mógł jeszcze gdzieś pod żwirkiem w jakiejś kryjówce się schować!

Pozdrawiam Dawid!
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

witam
No niestety nie ma go nigdzie...
pokrywa jest, akwa 63 l, (wiem, że dla nich za małe :oops:)
nigdzie go nie ma przekopałam całe akwa, przy okazji trochę przemeblowałam i nic nie znalazłam :(
Nie wiem też jakiej płci są te moje glonojady, ale zawsze razem trzymały, nigdy osobno.
a jak można odróżnic płec?
Awatar użytkownika
Dawidek_1990
Posty: 81
Rejestracja: 11 gru 2006 18:19
Lokalizacja: Jaworzno

...

Post autor: Dawidek_1990 »

""""Samiec ma na głowie imponujące poroże z wyrostków skórnych, samice nie mają tej ozdoby i tylko czasami pojawiają się u nich niewielkie wypustki, jednak poznać można "kto jest kto" dopiero, gdy glonojad osiągnie 5cm ...''''''' --- zbrojnik niebieski


-------WIELKA POPRAWKA----- !!!!
GLONOJAD SYJAMSKI (Gyrinocheilus aymonieri) !!!! ==== dymorfizm : Samce są mniejsze i smuklejsze!! A i wyczytałem z książeczek, ze sa agresywne tylko dla przedstawicieli tego samego gatunku i to nawet bardzo !!

-----------------
A teraz wielkie sprostowanie : od dnia dzisiejszego poznałem glonojada syjamskiego i bardzo sorry za wpadkę - dobrze, ze mamy na forum spostrzegawczych moderatorów - dziękuje pani Barbaro !
Ostatnio zmieniony 28 gru 2006 20:49 przez Dawidek_1990, łącznie zmieniany 2 razy.
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

No to w takim razie ja mam samice.
Nie ma żadnych wypustek na głowie.
a może to w ogóle nie jest glonojad?
Spróbuję wstawic zdjęcie jak uda mi się go cyknąc to może mi pomożesz Dawidek określic co to za bestyjka? :wink:


no niestety jest taki szybki że nie nadążam z aparatem
Czyli nic z tego...

nie pisz posta pod postem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dawidek: co piszesz kolego? czy widziałeś kiedykolwiek glonojada syjamskiego? Z Twojego postu wynoszę, że nie masz komletnie pojęcia, co to jest za ryba i mylisz ją z popularnym zbrojnikiem niebieskim (wąsaczem).

glonojad syjamski Gyrinocheilus aymonieri
zbrojnik niebieski Ancistrus dolichopterus

radzę w necie poszukać tych ryb i przyjrzeć się ich zdjęciom...
Ostatnio zmieniony 17 lis 2009 14:53 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

Masz rację Bara, to są zupełnie inne ryby. Myślę że Dawidek nie do końca przeczytał, że to glonojad syjamski i stąd ta pomyłka :wink:

Mój glonojad ma troszkę ciemniejszy pasek, ale jest podobny do tego ze zdjecia. :)
A mojego niestety nie ma i naprawdę niewiem co się z nim stało...
Czy mogę tego drugiego zostawic aż troszkę podrośnie, a potem komuś oddac, czy będzie mu smutno samemu?:(
Jest naprawdę jakiś dziwny i pływa bardzo szybko i nie można na niego popatrzec, a o zdjęciu w ogóle nie ma mowy :?
Nie zauważyłam nigdy, żeby moje glonojady były wobec siebie agresywne, wręcz przeciwnie zawsze razem. A były prawie jednakowe...
Niestety nadal nie umiem powiedziec czy to samce czy samice, ale właściwie teraz to i tak już nieistotne.
Pozostałe rybki mają się dobrze i nic im nie dolega na szczęście. :D

Dziękuję i pozdrawiam!!!
Katka
Posty: 30
Rejestracja: 08 paź 2006 12:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Katka »

BARA pisze:zbrojnik niebieski Ancistrus dolichopterus
Niestety nie jest to prawda :!:
Ancistrus dolichopterus to zupełnie inny zbrojnik L183, a Zbrojnik niebieski to jest mieszaniec Ancistrus sp.
Niestety błąd ten często jest powielany i rozpowszechniany.
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

Post autor: karolcia683 »

moze troche nie na temat, ale przeczytalam o slimakach w twoim poscie. pozbadz sie ich jak najszybciej, jesli jest ich dopiero kilka. bo rozmnoza sie skubance i zrobi sie prawdziwa plaga. ja tez kiedys je mialam i stwierdzilam, ze pare moze sobie byc, a potem przez kilka miesiecy z nimi walczylam, bo zzeraly rosliny i podobno w ogole sa szkodnikami. nie mialam serca ich zabijac, ale trzeba sylo sie ich pozbyc, wiec zbieralam wszystkie jajka i slimaki do sloika i wpuszczalam do rzeki lub oczka wodnego. nie wiem czy przezyly (pewnie nie), ale przynajmniej mialy szanse, a jakas rybka moze pozytek, bo sobie je zjadla. drugie wyjscie to kupic jakies ryby slimakozerne..
szpilka
Posty: 18
Rejestracja: 13 gru 2006 20:39
Lokalizacja: dąbrowa

Post autor: szpilka »

Dziękuję Karolcia za rade.

Czytałam troche o ślimakach i zauważyłam, że zdania forumowiczów są podzielone. Nawet nie ma tak dużo ślimaków. staram sie wyciągac je na bieżąco z akwarium jak tylko je zauważę. :roll:

A co do głównego tematu, to przemeblowałam akwa i nie znalazłam zaginionego glonusia. :(
Mam teraz 2 otoski, są super.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ