proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hannk
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2005 8:16
Lokalizacja: Poznań

proszę o pomoc

Post autor: hannk »

Wie, że wszyscy jesteście znawcami tematu "akwarium" i mam nadzieję, że nie skreślicie mnie od razu. Mój synek dostał od dziadków bojownika w szklanej kuli z kolorowymi kamyczkami i nacieszył się nim dosłownie dwa dni. Poradźcie proszę jak opiekować się jedną rybką i jakie należy jej zapewnić warunki?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Hannk, to nie jest twoja wina tylko sprzedawcy w sklepie :)

Jeżeli adresatowi prezentu znudziła się owa rybka i pozostał tylko opieka inne osoby to dobrym rozwiązanie jest oddać ją komuś, kto ma odpowiednie warunki dla takiej ryby, lub do sklepu zoo.
Trzymani jakiejkolwiek ryby w kuli to przestępstwo, a raczej powinno być i to surowo karane,
Warunki które ma ona w kule są tak skąpe że jej mieszkaniec tam wegetuje a nie żyje.
Kula jest najgorszym rozwiązaniem, jaki może znajdować się w sklepie akwarystycznym.
Aby zapewnić takiej rybie odpowiednie warunki trzeba zakupić akwarium minimum 30 L oraz dodatkowo filtr oraz grzałkę, nie będę wspominał o roślinkach, a cena takiej zabawy to ok. 60 pln. Wtedy można zapewnić takiej rybie minimum wymagań.

Tutaj znajdziesz opisy i wymagania tej rybki.
http://www.akwa.aip.pl/bojow.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bojownik_syjamski
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2005 9:25 przez Max, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
hannk
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2005 8:16
Lokalizacja: Poznań

proszę o pomoc

Post autor: hannk »

Dziękuję za odpowiedź! Synek nie znudził się rybką ona po prostu umarła.
I teraz jest tragednia. Ja także uważałam, że rybka ma złe warunki ale człowiek sprzedający rybkę podobno powiedział, że tak jest dobrze.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

To jest polska i w niektórych sklepach są takie h..je (przepraszam za język , ale nie mogę sie powstrzymać), że powiedzą wszystko tylko żeby sprzedać komuś rybę , dla nich to nie jest żywe zmierzę tylko martwy towar, i nie martwią się o niego, tak bywa we wszystkich sklepach zoologicznych które znajdują się w supermarketach. A najczęściej nawet nie wiedza co sprzedają :!: :!: :!:

Lepiej podejść do jakiegoś małego sklepu akwa, który istnieje jakiś czas i tam się odpowiednio spytać.

Skoro tamta rybka już odeszła, to czy młody domownik planuje mieć jeszcze rybki :?:
Bo jak tak to proszę napisać , to coś poradzimy na początek :wink:
Obrazek
Obrazek
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Na szczęście nie we wszystkich hiper-sklepach tak jest. Małe sklepy też wciskają co się da. Prawdą jest natomiast, że wyprawa do zoologa powinna być poprzedzona edukacją (książki, fora akwarystyczne, internet), bo inaczej sprzedawca 'wyczuje' ofiarę i wepchnie standardowy kit.
Co do bojownika: akwa 30l to nie minimum, ale należy pamiętać, że im mniejsze akwa, tym trudniej osiągnąc/zachować równowagę biologiczną. Podstawowy osprzęt i inne to: filtr, grzałka, przykrycie akwarium, dużo kryjówek, najlepiej wśród roślin. Bojuś zniesie wiele, ale nie kulę. Moje akwa dla bojka było robione na wymiar u szkalrza za niecałe 80gr/litr, a więc taniej niż w zoologu :) Efekty tutaj To dopiero 'akwarystyka dla ubogich' :lol:
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
hannk
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2005 8:16
Lokalizacja: Poznań

proszę o pomoc

Post autor: hannk »

Bardzo dziękuję za rady. Umówiliśmy się z synkiem, że w lecie założymy małe akwarium. Jeżeli macie czas i ochotę poradźcie jak najlepiej się do tego zabrać? I jakie rybki hodować.
Dzięki
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Główną kwestią będzie ile funduszy chcecie przeznaczyć na start akwarium, proszę tutaj określić ile maksymalnie możecie przeznaczyć na akwarium, bo jak wiadomo sprzęt jest różny i nie każdego stać na najdroższy. I nie zawsze trzeba kupować bardzo drogi , można go zastąpić tańszym a w miarę dobrym.
Myślę ze inny forumowicze będą mieli czas i napiszą coś od siebie, jak tylko wymienię, że im większe akwarium tyle mniej z nim pracy i o wiele łatwiej ustabilizować w nim równowagę biologiczną. Więc na początek należy ustalić, jaką wielkości będzie wam odpowiadała i nie będzie za duża.
Kolejną kwestią będzie miejsce położenia akwarium , powinno być położone jak najdalej od okna i w takim miejscu aby nie dochodziły do niego promienie słoneczne.
To by było na tyle z mojej strony, myślę, że reszta użytkowników napisze coś więcej, bo na jeden post to jest za dużo pisania.
Obrazek
Obrazek
hannk
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2005 8:16
Lokalizacja: Poznań

proszę o pomoc

Post autor: hannk »

Myślimy o nie za dużym akwrium z kilkoma rybkami i na początek podstawowym wyposażeniem bez udziwnień tak aby 7 latek z niewielką pomocą z naszej strony mógł się sam opiekować. Trudno mi określić przedział cenowy bo nie mam pojęcia o takich kosztach- wiadomo oszczędnie.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Co do kosztów to spróbujemy dobrze i oszczędnie, jeżeli to ma być nie za duże akwarium to ok. 60 do 100 litrów to koszt ok. 60 do 100 zł
Następnie trzeba biedzie przeznaczyć 130 zł na filtr i grzałkę z termoregulatorem. Myślą, że za 100 zł można kupić dobry filtr wewnętrzny luk kaskadę, ( jeżeli ktoś się dobrze orientuje to proszę podać), cena grzałki z termoregulatorem to ok. 30 zł
Do tego dochodzi oświetlenie a to już większy problem pod względem pieniędzy i nie będę o nim pisał, niech ktoś inny się wysili, bo mogę napisach parę bzdur a tego nie chcę.
Dobry oświetleniem jest światło emitowane przez standardowe świetlówki i takich polecam, chociaż niektórzy są innego zdania.
Powiem tylko tyle, że oświetlenie można zamontować na 2 sposoby
A – kupujemy gotową pokrywę na akwarium, w której znajdują się już świetlówki, ale koszt takiej pokrywy jest większy niż samego akwarium ok. 100 do 150 zł,
B – zamontować samemu świetlówki nad akwarium, ale jeżeli mamy taką możliwość oczywiście.
Co do mocy oświetlenia to należy przyjąć metodę 0,5 Wata na jeden litr wody akwarium, czyli jeżeli będzie to akwarium 100l to należy zamontować świetlówki o łącznej mocy ok. 50W a jeżeli akwarium ok. 60l to świetlówki o łącznej mocy ok. 30W

A reszta to żwirek do akwarium i rośliny oraz rybki.
To w takim małym skrócie, i jeżeli o czymś zapominałem to dopiszcie, ceny mogą się różnić, bo nie wszędzie są takie same i podałam je w zaokrągleniu.

Podałem tylko ceny, bo jeżeli akwarium ma być założone w wakacje lub inny okrasie to jest jeszcze czas na rozglądnięcie się po sklepach i dobranie odpowiedniego sprzętu.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ