Gnija, nie rosna, sa oglonione.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Gnija, nie rosna, sa oglonione.

Post autor: lukasdrugi »

Czesc, akwarystyka interesuje sie od 4 mcy i tyle wlasie ma moje 87 litrowe akwa o wymiarach 33/77/40 wys, wode mam na poiziomie 26 st, filtracja aqua-sut turbo 500 wiec wydaje mi sie ze wystarcza, bimbrownia dotychczas kiepsko mi funkcjonowala uciekal gdzies CO2 i w efekcie nie dzialala, dzis uruchomilem ja ponownie. Ok zmierzam do problemu, nie rosna mi rosliny, sa oglonione ale nie bardzo male czarne niteczki na echinodorusie. nawozenie to planta active wi ilosci ok 0,7 ml dzinnie i 1 ml na tydzien makro elementow. Dzis wykopalem wiekszosc roslin i ostaly mi sie 2 cabomba caroliniana z ktorej poobrywalem jakies dlugie pojedyncze nici ok 0,5 mm srednicy i 1 ehinodorus amazonis. oswietlenie mam 3 rzy 18 W (osram daylight) i swietlam ok 8 h dzinnie bo tyle moge (nie chce zostawiac oswietlenia kiedy wychodze bo sam je konstruyowalem). Czemu atakuja moje akwa drobne glony na roslinach? co zrobic zeby rosly? Co robie zle?

I jakie rosliny bym mogl dokupic? cos co by ladnie zaroslo?
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Podaj dokładnie najpierw nam jak masz zorganizowanie akwarium , parametry wody, oświetlenie. Masz rybki, denne do walki z glonami? Jak odpowiesz, to postaramy Ci pomóc.
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

oswietlenie to 54 W wiec ok 0,6 W na 1l, a jak policzymy wode netto to wyjdzie ok 0,7 W / 1l to chyba wystrarczajaca moc (osram daylight).

parametrow wody nie znam, co powinienem zbadac i jakim testem?

mam 3 kiryski albinosy i 1 zbrojnik niebieski. przydala by sie moze kosiarka bo chyba mam nicienice ( dosyc malo) a ona je lubi, ale nie chce znow dodawac ryb.

reszty obsady nie podaje bo mam przerybienie i sie tego wstydze :(
ryby czuja sie raczej nie najgorzej,. maja ladne wyraziste kolory. wode podmieniam 20 l co tydzien.

rosliny ktore dzis wyrzucilem mialy pognite korzenie.

odmulam odmulaczem podlaczanym do pompki, a potem zwyklym wezem spuszczam wode.

z obserwacji sadze ze woda nie jest bardzo twarda bo tworzy sia mala warstwa kamienia na szybach, lekko schodzi po przeciagnieciu gabka.
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Hmm glonojada wydaj, gdyż akwarium masz za małe zdecydowanie, a one osiągają duże rozmiary ciała. Jeżeli chodzi o testy, to polecam firmę tetry. Zamiast glonojada polecam otoski z rodziny otocinklus, świetnie nadają się do walki z glonami. Jak masz przerybienie, to ja się nie dziwię, że masz kłopoty z akwarium. Podaj dokładną obsadę, ponieważ w pierwszej kolejności trzeba zrobić korekte tej obsady. Inaczej ryby Ci zaczną chorować, i padać, doprowadzisz do przyduchy. A to się objawia brakiem tlenu, i dużym stężeniem pewnie szkodliwych substancji.
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

No dobra przyznam sie do tej obsady, jest ona wynikiem bledow poczatkujacego akwarysty i zlikwidowania mniejszego akwa na skutek czego kilka ryb musiala byc wrzucona do tego akwa, zawsze to chyba lepsze niz wrzucic do kanalizaji (nie zrobilbym tego).

3 kiryski
1 zbrojnik niebieski
parka p ramireza
parka p agassiza
7 danio
8 neonow
1 gupik
1 chyba bystrzyk czerwony (panii w zoologu nazwala go brzanka czerwona, ale jesli taka nawet istnieje to za nic on niej nie przypomia)
2 krewetki amano (ostatnio obie zmienily odwlok(tak sie nazywa ich wierzchnia czesc?))

Czy nie obedzie sie bez wysadzania glonka? to moj ulubieniec a pozatym w 4 mce urusl nieznaczie.
A tak dodatkowo zapytam czy znacie jakis sklep w szczecinie ktory by przyjal ryby (po redukcji obsady)?
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Powodem gnicia roslin moze byc:
-niedpowiednie podloze
-nieodpowiednie nawozenie
-nieodpowiednie parametry wody
-nieodpowiednie oswietlenie( w Twoim akwa masz wystarczajaca ilosc watow na litr ale masz tylko swietlowki osram daylight ktore niestety nie sa wystarczajace dla wzrostu roslin,musisz zrobic kombinacjae swietlowek np przod daylight a na tyl flora glo+daylight).
Jezeli chodzi o obsade to nalezy koniecznie cos z tym zrobic bo masz rybki ktore potrzebuja do zycia zupelnie innych parametrow wody.Powiedz co chcesz zostawic a my Ci pomozemy w zrobieniu obsady.
Testy ktore musisz kupic to:
pH,NO3,TWO oraz PO4 -jest to test na wykazanie ilosci fosforanow-duzo fosforanow(przerybienie) duzu glonow.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

zostawic bym wolal kiryski, neony, glonka i ramirezki. chyba wiej nie da sie zostawic.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
No i bardzo dobry wybor pod warunkiem ze glonek jest maly!Jednak wkrotce i tak bedziesz musial go wydac bo Twoje akwa jest zamale dla niego.
Tylko przy takiej obsadzie nie mozna myslec o rozmnazaniu ramirek.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

a rozmnozenie tych rybek jest mozliwe? moje byly 2 tyg same i też nic nie zaszlo. teraz to wiem ze przy agasizach to sie boja :)
o ok to mam teoretycznie fajna obsade, ale pytanie co zrobic z tymi rybami? moze ktos zna jakies miejsce w szczecinie gdzie moge je oddac?
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Najlepiej zrobisz, jak popytasz się w sklepach akwarystycznych, może wezną lub wymienią na coś. Jakie rybki chciałbyś rozmnożyć, bo nie zrozumiałem.
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

nie nie, nic nie chce rozmnozyc, chodzilo mi o to ze ramirezki byly same przez jakis czas i nic sie nie dzialo :)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
2 tyg byly same i nic!hahaha ,wiesz one musza troszke pochodzic ze soba :wink:
Zeby doszlo do tarla to po pierwsze musza byc dojrzale plciowo a po drugie musza miec idealne warunki do tego-twardosc wody,pH,odpowiedni wystroj akwa itd.a po trzecie musza sie sobie podobac :lol:
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

Post autor: lukasdrugi »

tak wiem jakie trudne jest rozmnozenie ramirezek, to przecie nie glupiki. ale zadnegozaineresowania soba nie mialy :)
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

lukasdrugi pisze:tak wiem jakie trudne jest rozmnozenie ramirezek, to przecie nie glupiki. ale zadnegozaineresowania soba nie mialy :)
Czesc.
:ban :diabel :wink: :nie :kill :glowa
No glupie to one nie sa :lol:
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ