Cosądzicie o takim nawozie z allegro i o takim sprzedawcy?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Cosądzicie o takim nawozie z allegro i o takim sprzedawcy?

Post autor: grisza76 »

Witam

wystosowałem dziś zapytanie do gościa z allegro na temat dokładnego składu poniższego nawozu:
http://www.allegro.pl/item154271441_spr ... nowy_.html

gość podaje na aukcji następujący skłąd nawozu:
"Na prośbę użytkowników podaje skład nawozu:

B Mn Zn Cu Fe Mo Co O N Mg S C, K2So4.

POLECAM ZOBACZYĆ LISTĘ KOMENTARZY! TAKIEGO NAWOZU NIE KUPISZ NIGDZIE. NIEKUPISZ TAK DOBRANYCH SKŁADNIKÓW, SPRAWDZONYCH I PRZETESTOWANYCH PRZEZ SZEREG AKWARYSTÓW"


I teraz najlepsze:
zapytałem go o dokładny skład, ponieważ w komentarzach do jego aukcji jest zarzut, że sprzedaje po prostu symfonię, jeśli nie gorzej
przytoczę Wam całą rozmowę:
Grzesiek 8:54:25
mam pytanie co do nawozu
Grzesiek 8:55:18
dokładny jego skład
Grzesiek 8:55:40
bo ten skład podany na allegro jest hmm.... ogólnikowy <lol2>
Grzesiek 8:55:56
ogólnie skład praktycznie identyczny z wszystkimi innymi
diabeł tkwi w szczegółach
3398660 9:08:05
niestety nie podaje takich info.
Grzesiek 9:19:39
więc wybacz Kolego ale muszę uznać, że ci którzy Ci zarzucają sprzedaż zwykłej symfonii z K2SO4 (w najlepszym przypadku), mają rację
3398660 9:20:11
ale w jakim celu to piszesz?
3398660 9:20:19
to moja sprawa co sprzedaje


po czym mnie zablokował :lol:

nie ma to jak wiarygodność sprzedawcy :twisted:
dlatego zachęcam Was do omijania aukcji tego sprzedawcy na allegro
FabrykaBaniek
Posty: 52
Rejestracja: 11 lis 2006 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FabrykaBaniek »

Tak się zastanwaiam...

Nawet jeżeli ten nawóz to nic nadzwyczajnego, to po co na siłę narzekać, jeżeli jest dobry i tani ?
200 l. Płd.-Wschd. Azja
Filtr: EHEIM 2228 Światło: 120 W
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

FabrykaBaniek pisze: Nawet jeżeli ten nawóz to nic nadzwyczajnego, to po co na siłę narzekać, jeżeli jest dobry i tani ?
Akurat symfonia nie jest zła, ale widocznie nie doczytałeś, więc zacytuję jeszcze raz, jak reklamuje się ten gostek:
TAKIEGO NAWOZU NIE KUPISZ NIGDZIE. NIEKUPISZ TAK DOBRANYCH SKŁADNIKÓW, SPRAWDZONYCH I PRZETESTOWANYCH PRZEZ SZEREG AKWARYSTÓW"[/i]
Gostek pisze że:
1. jego nawóz jest wyjątkowy (nieprawda - pospolity)
2. nigdzie nie kupisz takiego nawozu (nieprawda - kilkanaście innych aukcji
3. za taką samą ilość tych samych nawozów na innej akucji zapłacisz 2x mniej

Nie mam nic przeciwko temu, by gość wystawił się na aukcji i napisał: "sprzedaję symfonię z K2SO od razu pomieszane i za to chcę 2x więcej kasy". Jeśli wiesz, co kupujesz i chcesz tyle zapłacić - OK.
Ale IMHO gostek chce po prostu walnąć w rogi naiwnych. Moje podejrzenia zbliżają się do pewności po jego nerwowej reakcji na moje pytanie.
Zapytaj np jabola z tego forum - też sprzedaje mnóstwo rzeczy przez internet - ZAWSZE są uczciwie opisane, ZAWSZE otrzymasz rzetelną odpowiedź na swoje pytanie, NIGDY nie okłamuje w opisie przedmiotu - to podstawowe zasady uczciwego sprzedawcy -niezależnie od branży. A po to jest to forum, by piętnować nierzetelne praktyki...
FabrykaBaniek
Posty: 52
Rejestracja: 11 lis 2006 20:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FabrykaBaniek »

Cóż, facet stosuje pewne chwyty marketingowe i ma do tego prawo.

Proponuję umieścić w tym topicu odnośnik do aukcji z podobnym, ale tańszym nawozem.
200 l. Płd.-Wschd. Azja
Filtr: EHEIM 2228 Światło: 120 W
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

FabrykaBaniek pisze:Cóż, facet stosuje pewne chwyty marketingowe i ma do tego prawo.
Ale nie ma prawa podawać nieprawdziwej informacji handlowej - zaistniało takie podejrzenie, a sprzedawca zamiast rozwiać moje wątpliwości, utwierdza mnie w podejrzeniu

oczywiście nie interesuje mnie gramatura - wystarczy ogólna informacja. Bo na razie z oglądu składu tego nawozu, wychodzi na to, że jest to samo co we wszystkich. Gdzie więc ta wyjątkowość?
A informacja o składzie należy się zgodnie z prawem handlowym - bez szczegółów, ale skład pierwiastkowy to chyba nie za wiele?

a każdy kto wejdzie na allegro i wpisze symfonia złota czy k2so4 - znajdzie bez problemu. Wklejanie linków uważam za zbędne
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Taki nawóz, jak na tej aukcji, to namiesza każdy kto zna sie choc odrobine na chemii i potrzebach roślin oraz ma dostęp do odczynników.
Osobiście preferuje gotowe, firmowe nawozy, nie kosztują one aż tyle by samemu mieszać własne w domu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

chemik4 pisze:Taki nawóz, jak na tej aukcji, to namiesza każdy kto zna sie choc odrobine na chemii i potrzebach roślin oraz ma dostęp do odczynników.
więc najwidoczniej gość nie zna się na chemii
ponieważ:

Zwrócono mi uwagę na jeszcze jedną "ciekawostkę":
skład podany przez sprzedawcę to:

B Mn Zn Cu Fe Mo Co O N Mg S C, K2So4.

a skład symfonii i k2so4 to:

.........zs+k2so4............"wyjątkowy nawóz" z allegro
Mn........0,431........................ jest
Fe........0,704......... ............... jest
Mo........0,014........................ jest
Zn........0,113........................ jest
B........0,113.......................... jest
K.........8,07.......................... jest
Mg.........6,0.......................... jest
S........10,05......................... jest
SO4.......30,13....................... jest
N..........3,6........................... jest
NO3........15,94..................... NIE MA??
C0.........0,002....................... jest
Cu.........jest...........................jest

czyli wychodzi na to, że jedynym dodatkowym składnikiem w owym allegrowym nawozie jest "O" - czyżby chodziło o tlen? może ten z powietrza?

z kolei z tego porównania wychodzi to, że wg. sprzedawcy w jego nawozie nie ma NO3, które JEST składnikiem symfonii złotej. A w późniejszej rozmowie na gg (odblokował mnie Very Happy ) ów sprzedawca - Cogito - wspomniał, że podstawą owego nawozu jest właśnie symfonia.... ciekawe, może znalazł cudowną metodę na wytrącenie NO3 ze swojego nawozu

zgłosił się do mnie również autor cytowanego przeze mnie komentarza - znajomy z innego forum. Wspomina o całkowitym braku - pomimo nawożenia - NO3.
jego zdaniem, ów nawóz z allegro to nie jest symfonia uzupełniona o "coś", ale nieudolnie podrabiana symfonia

a z holenderskich.pl uzyskałem taką oto odpowiedź (dzięki Bartek):
Bartek pisze:Hehe... O czyli tlen wchodzi np. w skład siarczanu magnezu MgSO4
N czyli azot występuje w chelacie EDTA który jest pochodną amonową, zastosowany w tym nawozie. NO3 może pojawić się dopiero po nitryfikacji jonów amonowych które powstają z rozspadu tego EDTA, dlatego koleś dał w tym miejscu plame :lol: No chyba ze dodał do składu KNO3, ale w to wątpie.
ODPOWIEDZ