[32l]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

[32l]

Post autor: ma(L)ek »

Przeczytałem juz chyba wszystkie teamty o małych akwariach na tym forum i wiem juz ze delikatnie rzecz biorąc ich nie polecacie 8) Ja dostałem takie od kolegi który z racji przeprowadzki opróżniał piwnice 8) Wiec zostałem niejako postawiony przed faktem dokonanym.

Jak widac 32l to troche nietypowewymiary ale to akwa było robione na zamówienie do jakiejs szafki,przykrywka i zarówka jest.
Dwa dni temu wszystko urządziłem,4 roślinki [Ludwigia sp., Hydrocotyle leucocephala,Bacopa,crenata i jeszcze jedna ale znazwy nie znam wyglada jak trawa] ,filtr,grzałka z termostatem, temperture nastawiłem na 24 stopnie.

Wlałem "Biostarter" czy jak to sie tam zwie -HAGEN Aquaristic [AQUAPLUS,CYCLE,PLANT PRO].
Teraz czekam.. co prawda facet w skepie powiedział ze moge juz po 3 dniach rypki spokojnie włozyć ale w necie wyczytałem ze nalezałoby czekac około 14 dni.
Kto ma racje?

Dobra to było tytułem wstępu.Chciałbym sie spytać jaka tu mozna obsade wstawić.Wyczytałem ze do tam małego zbiornika proponujecie

1) 3 głupiki [2 samice i 1 samiec] i 2 otoski
2) 6-7 Neonków + 2 otoski

Chciałbym sie spytac ktore waszym zdaniem rozwiazanie bedzie lepsze..moze zaproponujecie mi jeszcze coś innego.
Narazie to zauwazyłęm ze wraz z roślinkami przybył do mojego malego wodnego świata jeden ślimak.
Zawsze coś na początek. 8)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi. 8)
32l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

po pierwsze: nie istnieją ryby o nazwie: głupiki. Są gupiki. Jak na tak małe akwarium będą za duże - mają szybką i intensywną przemianę materii. Dodatkowo bardzo szybko się mnożą.
po drugie: radzę czekać więcej niż trzy dni. Lepiej żeby w filtrze wytworzyła się dostateczna ilość bakterii nitit.
po trzecie: z podanych obsad najbardziej pasuje mi ta z neonkami o otoskami, chociaż ogólnie jestem gorącym przeciwnikiem tak małych zbiorników.
po czwarte: mimo wszystko zastanów się nad kupnem większego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

:oops: aj aj aj ale błąd.Zwalmy to na kark początkujacego akwarysty :)

Większe akwarium NARAZIE odpada z powodów finansowych.W czerwcu wyjezdzam do Stanów i na to przeznaczam znaczaca czesc moich dochodów.

Jak juz sie tam dorobie to zakupie "wypasione akwarium" [ min 50l. ] żeby moim "wymeczonym" neonkom i otoskom wynagrodzic te 32l. :P

Oczywiscie podczas mojej nieobecnosci akwa bedzie sie opiekowac starsza siostra z która mieszkam,żeby nikt nie pomyślał ze zostawiam je samo na pół roku:wink:

Dzięki za rade BARO w takim razie jutro lub w sobote pewno zrobie testy wody,jezeli bedzie okej to w przyszłym tygodniu tak zeby mineło z 10 dni kupie neonki i otoski.

Dobrze rozumuje?
32l
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

To ja dorzuce swoje 3gr :)
Male akwarium to poprostu duzo zachodu zeby prawidlowo funkcjonowalo. Fakt, jako pierwsze (?) akwarium moze byc nie lada wyzwaniem, ale poki co nie boj ryby :ok
Net nie klamie, facet w sklepie tak. Odczekaj te 2 tyg, a potem radze nie kupowac wszystkiego na raz tylko na 2-3 raty co kilka dni. Neonki beda ok, otoski tez, ale zamiast nich moze krewetki albo proporczykowce?
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

Dzięki za rady kupie jednak neonki innesa [ Bara mam nadzieje ze nic nie przekreciłem ] powiedzmy 6 sztuk i dwa otoski [chyba najlepiej parkę 8)]
Osiem rybek to max jak na takie małe akwarium.

Inne glonojady niz otoski niewchodzą w gre z tego co czytałem.

Mam nadzieje ze mnie "akwarysta" nie oszuka i nie wcisnie jakiejs lipy.

Jakbym mogł w tym miejscu jeszcze troszke wam zajacczasu to tak dla upewnienia.Raz w tygodniu wymieniać jakies 5-6 litrów wody.Odstanej np. w garnku.Zgadza sie?

Co ile robic testy wody?Pierwszy zrobie pewno dzisiaj jak kupie.Potem trzebaby jeszcze zrobic przed wpuszczeniem rybek nie?
32l
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Hmm parka otoskow raczej sie nie uda, kup dwa, ktore beda najszybciej uciekaly przed siatka :)
W miare mozliwosci podmieniaj wode czesciej i mniej, np 4l co 4 dni. W tak malym zbiorniku bardzo latwo jest zachwiac rownowage. Woda - wystarczy jak postoi dobe w otwartym naczyniu. Testy na poczatku moze czesciej, moze przy okazji podmian. Jesli nic niepokojacego nie bedzie sie dzialo w Twoim zbiorniku, to IMO wystarczy co ok 2 tyg albo rzadziej.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Mi zawsze wszyscy mówili że otoski to rybki stadne a 2 sztuki to nie stado, ale czy mozna dać więcej sztuk do takiego małego akwarium :/
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

heh stary wracał i po drodze miał kupic testy kupił ale tylko test pH przeciez to za mało... :? nie?

Kazał Pan musiał sam :wink:

tymczasem fota mojego akwa...jak wyglada..cos moze zmienić?
W lewym górnym rogi to jeszcze niezdarta naklejka :lol: :wink:

Obrazek

Aha neonki preferuja miękką wode wiec przydałoby sie tam jeszcze jakis korzen mały włozyć nie?Cos czytałem ze korzenie zmiękczają wode.Prawda to?
32l
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Neonki lubia mieka woda i lekko kwaskowa :) -pH ponizej 7.0.
Zamiast korzenia dodaj do akwa kilka szyszek czarnej olchy-zrobia one klimacik czarnych wod(w takich zyja neonki) oraz troszke moga zakwasic wode.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

Git poszukam takich szyszek...chociaz w zime moze być ciężko 8)
Przez 2 dni miałem muszle w akwa..jakos tak je dałem zeby było ładnie,nie wiedziałem jeszcze ze źle działają na wode.Teraz pH 7.5-8 według testu Tetry. :?
Jutro pierwsza podmianka [ 4l wody ] moze po niej pH sie zmiejszy...ehh te muszle...:roll:

Narazie mam tylko ten test..jak zakupie wiecej to dodam wyniki :D
Dzisiaj śmignę jeszcze do zoologicznego...moze korzen lub szyszki mają :) no i oczywiście reszte testów trza zakupić.
32l
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Pora jesienno-zimowa to najlepsza pora na zbieranie szyszek olchy.Zbieramy jedynie zeszłoroczne szyszki te tegoroczne nie nadaja sie do zmieniania parametrow wody :wink: Najlepiej zrywac je z drzewa nie brac tych co leza na ziemi :wink:
Zakwasić lekko wode mozna kawałkiem kory dębu jedna uwaga kora musi pochodzic najlepiej z drzewa rosnącego zdala od drogi i innych zanieczyszczen( polecam spacer po lesie :wink: ).Kora nie moze byc porośnięta mchem ani glonami czy tez porostami normalny kawałek zdrowej kory dębu, który wkładasz na kilka dni do akwarium i po 2-3 dniach sprawdzasz zakwaszenie wody :wink: to chyba najprostrze i najtańsze sposoby zmiękczania i zakwaszania wody, a przy tym mozna odbyc zdrowotny spacerek :wink: liscie dębu ponoc tez zakwaszaja wode ale ja tego nigdy nie stosowalem wiec wole polecic uzycie kory dębowej :wink:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

W stolicy cięzko o dąb aaaaale poszukam na obrzezach sa lasy.
Z tego co sie orientuje to i tak musze z ta cała regulacja jeszcze poczekac bo wszystko ma dopiero 3 dni.jutro bede robił pierwsza podmianke wody 4-5 litrów.
Moze bedzie lepiej podejrzewam ze wysokie pH moze byc skutkiem tych muszli które tam początkowo włozyłem,dopiero dzisiaj je wyjąłem.

No nic przetestuje jeszcze wode po podmiance.

Dzięki za rady.[/url]
32l
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Muszle napewno zmienily parametry wody-wplywaja niekorzystnie na twardosc oraz pH.
Mysle ze najlepszym wyjsciem dla Ciebie w celu uzyskania odpowiednich parametrow jest zrobienie podmianki z wody destylowanej lub z RO-masz taki maly litraz akwa ze wymiana 50% na wode destylowana to koszt niewielki.
Zamiast kory debu mozna dodac QUEREX-jest to wyciag z debu.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
ma(L)ek
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2007 22:49

Post autor: ma(L)ek »

No okej a podmiankę wody mam zrobic teraz czy po 14 dniach dojrzewania?
Podobnie sie ma dolanie tego QUEREX-u kiedy to zrobić?
32l
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Ja szyszki olchy i korę dębową dodaje od razu po zalaniu baniaka wodą( po restarcie) wówczas wszystko sobie powoli dojrzewa a jednoczesnie szyszki i kora wydzielaja potrzebne mi garbniki do wody wraz z nasiąkaniem.Poźniej gdy juz nasiąkną wodą i opadną na dno pozostawiam je przez pewien czas(czasem wogole ich nie wyciagam i zbrojniki maja co skrobac) a pozniej je wyciągam no chyba ze to nie szpeci wizerunkowi akwarium wtedy zostawiam :wink: nie wiedziec czemu ale wole te bardzo naturalne soposoby "upiekszania" akwarium i unikam wszelkiej chemii :wink: i jak narazie dobrze na tym wychodze
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ