co może być tego przyczyną

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
złoty
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2007 19:22

co może być tego przyczyną

Post autor: złoty »

Koledzy ja się zajmuje akwarystyką dopiero 2 miesiące i niewiem co może być przyczyną że co jakiś 1 tydzień ginie mi jedna rybka i co może się stać jeśli przedawkuje lekarstwo z góry za pomoc dziękuje

Podaj parametry wody (pH, tardość, NO3, NO2, temperature), ile masz ryb (i jakie to ryby), jakiej wielkości jest akwarium, jak często podmieniasz wode, wtedy bedzie nam łatwiej podać przyczyne tego co sie dzieje, Chemik4
złoty
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2007 19:22

co może być tego przyczyną

Post autor: złoty »

temperatura 23, pH ok.7. ryby jakie mam to gupiki welonki i jeszcze glonojad akwarium mam 50 l wodę wymieniam całą co 1 miesiąc
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

i to jest blad, ze wode cala wymieniasz. w takim wypadku akwarium masz ciagle niedojrzale, musi ciagle od nowa startowac. teraz jak juz wymieniles cala wode to juz nie wymieniaj. niech dojrzeje. pozniej raz, dwa razy w tygodniu rob tylko podmiany ok 20-30% objetosci akwarium polaczone z odmulaniem dna i tyle.
a parametry, ktore podales to za malo. imho powinno byc jeszcze stezenie azotynow i azotanow. te sa wazniejsze niz temperatura.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium 50l nie nadaje się dla welonów, które potrzebują objętości około 60l na jedną rybę. Jeżelu Twój glonojad to zbrojnik niebieski to też ma za mało miejsca żeby prawidłowo się rozwinąć.

Więc według podanych przez Ciebie danych:
1. masz duże przerybienie i fatalnie dobraną obsadę. Oddaj welony - koniecznie, tak samo jak glonojada. Dokup otoski.
2. Wodę należy podmieniać na odstałą w ilości około 20% co tydzień - a nie wymieniać całej co miesiąc!

Rada: natychmiast podmień część wody, oddaj welony i glonojada, zastosuj MFC w ilości do odkażenia zbiornika (nie leczniczo) i obserwuj co dalej. Chętnie pomożemy Ci w prowadzeniu hodowli ryb, które nadają się do 50l.

Powodzenia!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
złoty
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2007 19:22

Post autor: złoty »

w sklepie zologicznym ta pani co sprzedaje powiedziała że jeśli to nie jest chlorowana woda to odrazu po wymianie wody mogę wpuścić ryby a wodę mam nie chlorowaną
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To źle Ci powiedziała, woda do akwarium musi sie odstać MINIMUM 24 godziny (u mnie stoi tydzień, bo ją specjalnie przygotowuje dla neonów).

Jeśli zakładasz akwarium na nowo to musi ono postać bez ryb jakieś 2-3 tygodnie, w tym czasie musi pracować filtr, grzałka, oświetlenie, w tym czasie w akwarium zachodzą różne procesy (rosliny zaczynają rosnąc, bakterie w filtrze sie namnażają, rozpoczyna sie cykl azotowy). Gdy ryby wpuszczasz do niedojrzałego akwarium wtedy nagle wzrasta poziom NH3/NH4+, NO2-, NO3-, i to powoduje śnięcie ryb, poza tym muszą sie ustabilozować takie parametry jak pH i twardość.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ