Parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pitt35
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2006 11:35

Parametry wody

Post autor: Pitt35 »

Witam mam akwarium 120 l od 3 dni i zrobilem pomiar wody wyniki sa następujace:
NO3 - 50 mg/l, NO2 - 10 mg/l, GH>16d, KH - 20d i pH - 8,4. W akwarium sa tylko rośliny, dodałem do wody auqa safe i Tetra Vital oraz szczepy bakterii sera nitrivec. proszę o pomoc bo test jest tylko z instrukcja po angielsku.
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to akwarium masz nowe i dopiero co je urządziłeś. Czyli akwarium musi teraz dojrzewać, a potrwa to ze 2 do 3 tygodni. W między czasie dobrze filtruj wodę. a z rybami się wstrzymaj aż woda dojrzeje. Dziwne co za testy, ze instrukcja jest tylko po angielsku i nie ma wzmianki z języku polskim. Sam mam testy i mam wzmianki instrukcji w języku polskim. pH masz za duże, ale nie ma czemu się dziwić, skoro woda jest świeża. A woda z kranu ma odczyn obojętny czyli 7.0
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

" A woda z kranu ma odczyn obojętny czyli 7.0" Oczywiście ale jak kran podłączony jest do RO
Obawiam się o totalny brak wiadomości z zakresu chemii albo nie czytanie tego co ktoś napisał
Jak przy takiej wartości tww pH ma wynosic 7 ??
Pitt35 napisz lepiej jakie chcesz hodowac ryby bo na amerykę parametry masz straszne.
Airgun H... :-P
Pitt35
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2006 11:35

Post autor: Pitt35 »

Matrix pisze: Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to akwarium masz nowe i dopiero co je urządziłeś.
Tak dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką i to jest pierwsze moje akwarium.
Matrix pisze: Dziwne co za testy, ze instrukcja jest tylko po angielsku i nie ma wzmianki z języku polskim.
Test dostałem przy zakupie filtra i jest to Tetra test 5 w 1. Ale musze kupić jakiś bo to była tylko jedna sztuka.
Rybaczki pisze: Pitt35 napisz lepiej jakie chcesz hodowac ryby bo na amerykę parametry masz straszne.
Co do ryb to chciałbym na początek kilka neonków, żałobniczki, kosiarki i jakiegoś glonojada. Czy można by było z nimi trzymać pętnika pręgowanego?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jeśli chcesz miecć neony to potrzebujesz wody o pH ok. 6-6,5, TwO ok 6*N, TwW ok 2*N, aby takie parametry osiagnać przy Twojej wodzie z kranu musiałbyś użyć ok. 75% wody o niskiej twardości (destylowana, z RO lub z wymieniacza jonowego) i 25% Twojej "kranówki", do tego trzeba by ją przefiltrować przez torf aby obniżyć jej pH (można użyc kwasu, ale z tym łatwo przedobrzyć)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Pitt35
Posty: 5
Rejestracja: 31 gru 2006 11:35

Post autor: Pitt35 »

Witam

Czyli kolego chemik4 rozumiem że mam odlać 70-75% wody z akwarium i wlać wodę destylowaną? Posiadam filtr Tertatec 700 i nie włożyłem wkładu z węglem. Czy źle zrobiłem nie wkładające tego wkładu?
A co to torfu to rozumiem że w miejsce węgla mam go włożyć?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W akwarium masz jak narazie tylko rośliny?
Jak bedziesz podmieniał wode na destylowana/z RO to rób to powoli, parametry wody nie mogą sie szybko zmieniać, tą zmiane twardości rozłóż na kilka dni, co 2-3 dni podmieniaj ok 15-20% wody na destylowaną aż osiagniesz twardość ok 6*N, potem zabierz sie za pH, z tym też trzeba powoli (nie więcej niz 0,2 pH/dobe).
Do cotygoniowej podmiany przygotuj sobie wodę o parametrach takich jakie chcesz mieć w akwarium.

Węgiel w filtrze stosuje sie tylko po leczeniu ryb aby usunać resztki leków.

Jeśli chodzi o torf to ja przez niego filtruje wode, którą potem wlewam do akwarium podczas podmiany, w akwarium nie mam torfu w filtrze, zamiast niego mam kawałki kory olchowej i szyszki olchy (6-8 sztuk/100 litrów).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ