zwykla lampka

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bazi
Posty: 5
Rejestracja: 18 gru 2006 11:02

zwykla lampka

Post autor: bazi »

Witam,

Mam pytanie do szanownego grona ekspertów.
Otóż posiadam akwarium 100l. z dwoma jarzeniowkami 18W
Chchciałbym dodatkowo jeszcze naświetlać, z tym ze jedyna mozliwosc jaka wchodzi w gre to naswietlanie z boku akwarium za pomoca lampki, ktora stalaby na biurku. Moje pytanie zatem czy sa jakies przeciwwskazania co do takiego naswetlania, jesli nie to jaka zarowke najlepiej uzyc do tego naswietlania. Znalazlem cos takiego -> co o tym sadzicie? http://www.allegro.pl/item162070661.html Czekam za poradami
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Lepsze to niż nic. Niestety nic nie wiemy na temat jakie widmo posiada ta dodatkowa żarówka. Zapewne to zwykła żarówka, nie specjalistyczna, stąd na cuda liczyć nie masz co. Po dwa jesli dodatkowo chcesz nią podświetlać z boku to zapewne część światła będzie sie rozpraszała nie na akwa a jeszcze jedna część będzie się odbijała od ścianek akwa. Za dużo światła zatem z niej nie uzyskasz, jednakże...zawsze coś :) Jednak na metamorfozę roślinną dzięki tej żarówce nie liczyłbym.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
bazi
Posty: 5
Rejestracja: 18 gru 2006 11:02

Post autor: bazi »

Dzieki za opinie, chyba jednak sie zdecyduje na takie rozwiazanie, ewentualnie zamontuje druga taka sama po drugie stronie sciany akwarium, zeby rozlozenie swiatla bylo rownomierne. Zobaczymy co z tego wyjdzie :wink:
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Mireks pisze:Lepsze to niż nic. Niestety nic nie wiemy na temat jakie widmo posiada ta dodatkowa żarówka. Zapewne to zwykła żarówka, nie specjalistyczna, stąd na cuda liczyć nie masz co.
Pamiętam jak wiele lat temu odwiedzałem ludzi i zachwycałem się ich światem pododnym. Właścicielami były osoby dorosłe-mocno zaawansowane w tym co robią. Jako smyk cieszyłem sie że mogę pobyć w tym magicznym miejscu gdzie znajdowały się wielkie akwaria gęsto zarośnięte i zarybione. Niejednokrotnie nabywałem tam rybki-do dzis mam przed oczami otwartą pokrywę w której obok świetlówek znajdywały się zwykłe żarówki. Były to czasy kiedy o te zwykłe trudno było w sklepach, energooszczędnych wcale podobnie jak specjalistycznych do akwariów.
BAZ
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2007 21:05

Post autor: BAZ »

morał z tego prosty - instaluje lamki :wink:
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BAZ pisze:instaluje lamki :wink:
może spróbuj lampki z halogenami?! gdzieś tu na forum poczytałem że wspomagają rośliny, sam jestem tego ciekaw. Żarówki halogenowe mają to do siebie ze ładnie skupiają światło i można tym doświetlić określone miejsca w zbiorniku, barwa światła zazwyczaj ciepła - zresztą tego lichu cała masa i trzeba uważać na co się popadnie. Próbować na pewno warto a mieszane światło najlepsze.
ODPOWIEDZ