żwirek

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

żwirek

Post autor: fhuzbych »

Zakładam nowe akwarium 45L kupiłem żwirek w sklepie akwarystycznym 4 woreczki. na woreczkach był napis żwir akwarystyczny jakaś firma z łodzi /mieszkam w Jaworznie/ było napisane płukac przed użyciem. No więc płukałem, żwir okazał sie bardzo brudny i zamulony płukałem go ok 50 razy potem wygotowałem i jeszcze płukałem ok 10 razy. żwir wygląda mi na rzeczny tzn podczas płukania znalazłem w nim kawałki patyczków jakieś drobinki jakby węgla drzewnego albo odpoadki po jakimś ognisku to wszystko wypłukałem ułożyłem w akwarium zalałem wodą i czekam ale mam wątpliwośći po pierwsze zwir nie bardzo mi sie podoba tzn jest raczej szary kamyczki od 1do 5 mm szary niektóre kamyczki kolorowe ale ogólnie szary. Woda leciutko mętnawa myślę że podczas nalewania jeszcze coś z drobnitiego piasku albo mułu sie uniosło i delikatnie pływa w wodzie czy filtr to usunie czy taki żwir będzie dobry dla roślin i ryb? Bo to jest najwazniejsze mysle że sztucznie robiony żwir tez ma wady może większe a ciemne podłoże może sie wsumie dobrze komponować np z neonami inesa. Bojeśli coś ni tak z tym żwirem to jesli go wymieniać to teraz bo jak wsadze roślinki i wpuszcze rybki będzie źle go wymieniać
Poradźcie co mam robić.
I jaki filtr zastosować mam Fan mikro plus ale myślę ze to jest bardzo marny filtr coś musze kupić lepszego tylko co do 45 L zeby było wydajne a nie koszmarnie drogie?

PS Super Forum dużo sie dowiedziałem i moją wiedzę z akwarystyki z przed 20 lat bardzo zmieniłem po lekturze tego forum
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dobrze, że tak wypłukałeś i wygotowałeś żwirek. W nowo założonym zbiorniku najczęściej woda jest nieco mętna przez kilka pierwszych dni i wyklaruje sie sama. Filt jaki masz nie jest zły, jeżeli dobierzesz dobrze obsadę, bez przerybienia, nie powinno nic złego sie dziać.

Pamiętaj, żeby teraz w czasie, kiedy już zalałeś wodę do zbiornika, filr chodził włączony non stop, nie czyść wkładów i nie podmieniaj wody do trzech tygodni. Proponuję, żebyś włożył na dno jakiś korzeń (oczywiście kupiony w sklapie i spreparowany) - pomoże ustabilizować parametry wody, nieco wpłynie na pH a w przyszłości będzie świetnym elementem dekoracyjnym i krójówką dla rybek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ