Belka oświetleniowa

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Belka oświetleniowa

Post autor: BARA »

Witam, może mi pomożecie: szukam belki oświetleniowej nad zbiornik o długości 80 cm z conajmniej dwoma świetlówkami. W Białymstoku tego nie mogę znaleźć, co do Allego to się sparzyłam i unikam. Może gdzieś w Waszych miastach są dobre sklepy z takim towarem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Re: Belka oświetleniowa

Post autor: Andersh »

BARA pisze: szukam belki oświetleniowej nad zbiornik o długości 80 cm z conajmniej dwoma świetlówkami.
rozumiem ze zbiornik ma 80 cm?! belka musi być tej długości? czy troche krótsza? tyle ile ich sie naoglądałem w ofertach to z dł. 80 cm się nie spotkałem, zawsze lekko więcej albo troche mniej.

na jaką długość się godzisz ?

pozdrawiam
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Basiu, ja polecam obiema rękami sklep COLISA albo AQVA light albo Aqua-Boro. W standardowych sklepach raczej takich belek nie uświadzczysz. Powodzenia!
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Andersh, jeżeli zbiornik ma długość 80 cm to podaje się wymiar belki do 80 cm, ponieważ tak są wtedy wyprowadzone uchwyty przy belce, żeby pasowały do standardowej długości zbiornika.
Nie wiem więc, o co pytasz. 80 cm to standard.
Bo ja w ofertach spotkałam właśnie belki m.in. do 80 cm. Szkoda tylko, że w moim regionie takich belek nie ma. Próbuję przez zaprzyjaźniony sklep coś sprowadzić, lub kupię w Polsce podczas wyjazdu służbowego.

Kasiu, dziękuję za podpowiedzi, niestety w tych sklepach nie ma poszukiwanej przeze mnie belki. Potrzebuję belkę w formie nadstawki nad zbiornik a w tych sklepach belki to są po prostu zintegrowane mocowania świetlówek do pokryw.

Szkoda, że definicje się rozmijają. Np, tu są takie belki http://www.zoosfera.pl/dol.php?kat=11 , trzeba przesunąć stronę do góry, z uchwytami na zbiornik belka ATMAN DR 80. Acha, Pszczółka tez kupiła taką nadstawkę/belkę ale nazwaną "lampką" I weź tu się połap...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

http://www.zoosfera.pl/srodek.php?id=273&kat=11
Jeśli chodziło o coś takiego to, przepraszam, nie zrozumiałam. Zwykłe belki faktycznie potrzebują jakiejś konstrukcji, która by je zawiesiła nad akwarium, niekoniecznie w pokrywach. Ta z linku to alternatywa dla pokrywy.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

AMNESIAC pisze:http://www.zoosfera.pl/srodek.php?id=273&kat=11
Ta z linku to alternatywa dla pokrywy.
No tak.......pytając w elektrycznym o belkę oświetleniową zaproponują nam zwykłe mocowanie do świetlówek i to pewnie nie hermetyczne a co dopiero stojące :?.
Te specjalne do akwarium tylko w specjalistycznych sklepach. Krajowych chyba nie ma więc i cena ładna mimo że cła też od lat kilku nie ma ;)
A co do długości - producenci tych belek nie znają chyba standardowych długości akwariów.....eh i nadal partyzantka

i jeszcze muszę koniecznie zapytać: BARA zmieniasz oświetlenie nad swoim otwartym? halogenki to za mało ?

pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie, halogenki to nie za mało, tylko planuję drugi zbiornik o długości 80 cm (80x40x40) a wtedy mogę mieć problemy z doświetleniem, czyli dwie lampki to może być za mało. Rozglądam się więc za rozwiązaniem ponad zbiornikiem (czyli ta belka/nadstawka) umożliwiającym mi stosowanie przykrycia zbiornika szybami oraz oświetlenia od góry.

Już nadałam sygnał w zaprzyjaźnonym sklepie zoo w Białym. Mają się zorientować nad możliwością sprowadzenia belki ATMANa. Nie lubię kupować w necie. Mam możliwość zakupu tego, co potrzebuję niemal w każdym miejscu w Polsce stąd mój sygnał na forum: może ktoś coś u siebie, w swoim mieście, widział.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Jest jeszcze jedna opcja - kupujesz belkę, a właściwie oprawę na świetlówkę liniową taką ładnie zabudowaną w pierwszym lepszym markecie budowlanym za ok 40-80zl i montujesz na łańcuchu/lince i kołkach rozporowych w suficie. Minus - oprawy takie są z reguły na jedną rurę.
Oświetlenie specjalistyczne - dostępność tego typu oświetlenia w konwencjonalnym elektryku/zoologu graniczy z cudem. Za zwykłymi oprawkami bryzgoszczelnymi zwiedziłam całe 3miasto i nic. Jednak dobry internet nie jest zły 8)
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

AMNESIAC pisze:Jest jeszcze jedna opcja - kupujesz belkę, a właściwie oprawę na świetlówkę liniową taką ładnie zabudowaną w pierwszym lepszym markecie budowlanym...
proszę porównajcie sobie zwykłą belkę oświetleniową z akwarystyczną np Atman AT 80B czy Atman DR- 80 albo już podpowiem że nie ma co porównywać. Te specjalistyczne:

1. kierują światło na zbiornik
2. ruchome uchwyty świetlówek umożliwiają używanie ich różnych długości
3. są tak zbudowane że można bez wiercenia w suficie umieścić je nad akwarium
4. najczęściej aluminiowe obudowy (rdza nie ruszy + lekkie)

zwykłe belki zwykle zbudowane są tak aby światło rozchodziło się po całym pomieszczeniu

eh
Obrazek
ODPOWIEDZ