czym karmic glonojady??

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

czym karmic glonojady??

Post autor: dobry »

czym karmic glonojady by rosly szybko i zdrowo??

i jak je karmic??
pozdro dla wszystkich
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Zależy jakie masz glonojady...

Raczej są one roślinożerne, jednak nie sprecyzowałeś pojęcia "glonojad" (nie podałeś konkretnej nazwy), więc równie dobrze możesz mieć na myśli kiryski, które glonojadami nie są lecz na amatorskie oko mogę się nimi wydawać. Jeśli chodzi o kirysy, to im czasem dobrze jest podać jakieś mięsko. Mrożonki zazwyczaj unoszą sią na wodzie, więc pozostaje nam żywy pokarm opadający na dno. Ja żywym nie karmię, dlatego, jeśli chcę nakarmić swoje kiryski mięskiem to kupuję pokarm Tetry (dafnia/krewetki) w małych jednorazowych saszetkach. Pokarm jest w "galaretce". Jedna saszetka u mnie kosztuje 1,50 zł.

Jeśli chodzi o właściwe glonojady to żywią się one, jak sama nazwa wskazuje, glonami :wink: Rzecz w tym, że glony sa różne i nie każda ryba zje każdy glon.

Mogą także jeść tabletki opadające na dno. Pudełeczko Tropicala kosztuje ok. 6 zł, są różne typy. Można tez dawać Vitabin Tropicla, nie jest to może specjalny pokarm dla ryb z przyssawką lub tarką, ale też spełnia takie zadanie (można go przykleić do szyby i wtedy wszystkie ryby to jedzą).

Można także wrzucić jakieś warzywko (kalafior, sałata...- zobacz w "akwarystycznej księdze kucharskiej").

A jeśli masz zbrojnika to może ona żywić się roślinami, które rosną w twoim akwa.
Obrazek
dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

Post autor: dobry »

wiem jak wyglada kirys a jak zbrojnik :)

mam 3 zbrojniki. ale teraz wcale nie rosna :( utrzymuja sie w dlugosci 5-6 cm

czym je jeszcze moge karmic?? i w jakich ilosciach??

slyszalem ze mozna je karmic gotowana marchewka ale jak ja wrzucic??

pokroic na male plasterki czy po prostu wrzucic jakas czesc marchewki??
pozdro dla wszystkich
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

wrzuć do akwarium kawałek na miękko ugotowanej marchewki wielkości ok 5x1x1 cm

moje zbrojniki lubią też papryke i pomidor
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dziwisz się, że Ci glonojady nie rosną? Dlaczego? W Twoich poprzednich postach napisałeś, że masz akwarium 60l a w nim dosłownie "zupę rybną" czyli przerybienie na maksa.

Cytuję: "mam akwa 60l
obsada:
4 mieczyki
7 gupikow
4 molinezje
2 brzanki rozowe
5 neonkow
3 glonki "


Złe warunki (FATALNE) więc czego oczekujesz?

Oddaj mieczyki, molinezje, brzanki i zbrojniki lub załóż akwarium ponad 150l. Koniecznie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

Post autor: dobry »

moze jeszcze mam oddac gupiki i neonki? to nic nie zostanie!!

po co mam oddawac zbrojniki jak ja chce je rozmnozyc.
pozdro dla wszystkich
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

dobry pisze:moze jeszcze mam oddac gupiki i neonki? to nic nie zostanie!!

po co mam oddawac zbrojniki jak ja chce je rozmnozyc.
Czytaj ze zrozumieniem :lol:
BARA napisała że Twoja 60 jest za mała abyś tą Twoją menażerię razem trzymał. 60L to dobre tylko dla pary zbrojników i ewentualnie parę sztuk maluchów w toni - więc neonki raczej mogą zostać.
pozdrowienia
delTORO

edit:
A gdzie jest napisane przez Ciebie że chcesz zbrojniki rozmnażać? Pytasz się przecież o karmienie :wink:
112L
L260
Ancistrus sp.
dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

Post autor: dobry »

skoro BARA czytala moje wczesniejsze posty to wie ze chce zbrojniki rozmnozyc :P
pozdro dla wszystkich
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

dobry pisze:skoro BARA czytala moje wczesniejsze posty to wie ze chce zbrojniki rozmnozyc :P
Ok. Niech będzie 1:0 dla Ciebie.
Co rozumiesz przez "chcę rozmnożyć zbrojniki" ?
Na pewno to że rybciom musisz zapewnić optymalne warunki tak aby podeszły do tarła. A u Ciebie ścisk jak w konserwie-sam piszesz że "glonojady" nie rosną, czyli mają złe warunki-to sugerowała Ci BARA.
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego "dobry" powtarzam jeszcze raz: masz fatalne warunki trzymania (bo przecież nie hodowli) ryb, a jeszcze myślisz o ich rozmnażaniu? Najpierw stwórz im prawidłowe warunki do życia a potem dopiero zacznij je hodować.

Moim zdaniem jakakolwiek próba rozmnażania skarłowaciałych z braku miejsca na wyrośnięcie zbrojników zakrawa na kpinę.

Dałam Ci sporo rad. Nie tylko ja. Nie chcesz nas słuchać? Szkoda, bo męczysz ryby.
Jakiekolwiek dyskusje uważam za bezsasadne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Zbrojniki nie rosną tak szybko jak inne ryby. Potrzebują też korzenia do chrupania. Poza tym najprościej kupić tabletki dla zbrojników. Nie podawaj im mięsa, chyba że masz jeden z nielicznych na naszym rynku gatunków mięsożernych, ale wtedy byś wiedział jakie ma potrzeby
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam serdecznie
Nie chciałbym tu nikogo przemądrzać ani poprawiać, jednak chciałbym dodać swój wątek do dyskusji. Chciałbym poprzeć zdanie Bary, a to tylko dlatego ze doświadczyłem podobnych problemów na własnej skórze.
W przeszłości hodowałem zbrojnika w 50 litrowym akwa , a były to czasy w których nie miałem zielonego pojęcia o akwarystyce i zbrojnik ten nieprzekroczył 8 cm choć hodowałem go 3 lata.
W chwili obecnej posiadam akwa o poj 370l i trzymam w nim 3 zbrojniki. Po 4 miesiącach hodowli najwiekszy samiec osiąga wielkość 10 cm ( w chwili zakupu miał 2cm)
Wiec zasada nr 1 " przestrzeń życiowa ma ogromny wpływ na rozwój ryby"

Kwestia druga która została tu poruszona mianowicie obsada. Kolega Dobry ma więcej ryb w 60l niż ja w 375l. Mianowice w chwili obecnej posiadam 6 szt pielegnicy meeki które mają po około 8- 10 cm. Posiadałem jeszcze 3 szt czerwieniaków, ale ze względu na dość zadziorny charakterek obydwu gatunków musiałem z z nich zrezygnować, gdyż nadewszystko ukochałem meeki. Kolega posiada mieczyki i molinezje, a więc rybki które potrzebują akwa o poj powyżej 100l. No i są też brzanki które są bardzo ruchliwe i potrzebują duzo miejsca do pływania.
Wiec zasada nr 2 " lepiej niech rybka czuje sie jak u siebie w domu aniżeli jakby była na prywatce gdzie panuje ścisk, tłok i nieład -tak wiec zmiana obsady lub zmiana na większy zbiornik

P.S
Mam nadzieję ze kolega Dobry nie poczuje urazy do forumowiczów za wyrażone zdania. Dzieki nim można sie dużo nauczyć i pogłębić wiedzę na temat naszego hobby. Ja tez miałem słabe początki ale dzieki wyrazeniu takich opinii na temat mojego zbiornika dziś mogę cieszyc sie z zdrowych i pieknie wyglądających moich pupili. Nie można uniknac problemów ale od rozwiązywania ich sa między innymi takie fora jak to.
POzdrawiam serdecznie Pavel
dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

Post autor: dobry »

spoko

ale nie porownuj mieczykow czy brzanek do pielegnic ktore potrzebuja mase wolnej przestrzeni.
pozdro dla wszystkich
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

nie porownuj mieczykow czy brzanek do pielegnic ktore potrzebuja mase wolnej przestrzeni
to bardzo ogóne stwierdzenie, mieczyki i brzanki to ryby bez większego problemu osiągajace ok 10 cm, natomiast pielęgnice... jedne rosną do 5-6 cm (np. ramierezki) i wystarcza im akwarium 70-90 litrów a inne (np. pawiookie) rosną do 35 cm i im potrzeba 300-400 litrów na pare, poza tym to i tak akwarium im większe tym lepsze i mniej z nim problemów :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam serdecznie
W odpowiedzi na zarzuty kolegi Dobrego chciałbym stwierdzić ze w rzeczywistości nie można porównać tych rybek gdyż przecież nie należą do tego samego gatunku. Aczkolwiek pisząc swój post przede wszystkim miałem namyśli rozmiary rybek i myślę również ze rybki takie jak mieczyki czy molinezje rosnące spokojnie pow 10 cm również jak i pielęgnice w tym przypadku meeki rosnące spokojnie do 15 cm zasługują na miejsce do pływania i tylko w odpowiednio dużym zbiorniku moga osiągnąć odpowiednie rozmiary zresztą tak jak i zbrojnik o którego tu przede wszystkim się rozchodzi.
Pozdrawiam serdecznie Pavel[/quote]
ODPOWIEDZ