Parametry wody - 2 pytania

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mucja
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2006 16:08

Parametry wody - 2 pytania

Post autor: mucja »

Witam wszystkich
Ogólnie pytanie jak w temacie ale po kolei.
Akwarium posiadam od 2,5 miesiąca. Jest to akwarium 200 lirowe o wymiarach 100x40x50 cm. Filtr to Tetra EX 700, oświetlenie 2x30 przód POWER –GLO, tył FLORA –GLO. Obsada to:
Neon Innesa – 15 szt.
Neon czerwony – 10 szt.
Pielęgnica Sajica - 2 szt.
Prątnik karłowaty – 1 szt.
Rośliny to:
Vallisneria torta, Vallisneria asiatica, Rotala rotundifolia, Hygrophila siamensis,
Vallisneria rubra, Sagittaria subulata, Ludwigia regens, Limnophila sessiliflora
Cabomba caroliniana, Echinodorus angustifolius, Anubias coffeefolia, Anubias barteri, i kupione ostatnio Egeria densa (na glony)
Parametry wody to :
pH – 7,5 ( test tetra)
GH – 7 ( test tetra)
KH – 4 (test tetra)
NO2 - <0,3 (test tetra)
NO3 &#8211; 25 (test tetra)
PO4 &#8211; 0,25 ((test JBL)
Parametry są mierzone po podmianie wody ale są to wartości ogólnie niezmienne.
Podmianę wody staram się dokonywać co 2 tygodnie w ilości około 30 %.
Odnośnie NO3 jest one wysokie z powodu tego iż woda wodociągowa ma parametry 12,50 Mg/l (prawdopodobnie jest to wartość wody w zimie ale trudno mi to stwierdzić z powodu krótkiego czasu robienia pomiaru parametrów wody w tym zakresie) .
I tu mam dwa pytania:
Ogólnie mam problem z analizą tych parametrów (nie rozumiem ich zbytnio), wiem ze mam za wysokie pH i stąd moje pytanie czy mogę je obniżyć ( przy uwzględnieniu pozostałych parametrów wody) np. przy pomocy torfu gdyż obsada ogólnie ma być zbliżona do tak zwanych czarnych wód jak widać po obsadzie.
Mam problem z glonami, prawdopodobnie wywołany za wysokim NO3,. Przeczytałem iż mogę rozcieńczyć tę wodę wodociągową, wodą destylowaną. Nie wiem w jakich proporcjach i czy do tej wody muszę dodawać jakieś dodatki.
Dziekuje wszystkim
Mucja
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Parametry wody - 2 pytania

Post autor: McOmega »

Po 1 to testy wykonuję się przed podmianą wody :) Co do obniżenia pH sporo masz roślin nie wiem czy stosujesz CO2 jeżeli nie to czas nad tym pomyśleć,rośliny będą lepiej rosły a i pH wpadnie.
pH możesz obniżyć jeszcze tak:

a) SERA pH MINUS - Preparat Sery obniża pH naprawdę na trwałe . UWAŻAJ ŻEBY NIE PRZEDAWKOWAĆ
b)SZYSZKI OLCHY - wywar/wrzucenie do akwa - wywarem podmieniamy wodę. Gorący wywar przygotowuje się poprzez zalanie szyszek wodą destylowaną i podgrzewanie jej przez 15 min. Woda nie może się zagotować, po ostudzeniu i przefiltrowaniu przez watę dodajemy do akwarium.
c) DOZOWANIE CO2 - jest to dobra metoda, ale dozować musimy 12 h, jeśli chcemy aby pH stało na równym poziomie. Jest ona bezużytczna, podczas obniżania pH np.: w wiadrze. Dodatkowo wzbogacimy wodę o dwutlenek węgla - niezbędny dla fotosyntezy roślin.
d) FILTROWANIE PRZEZ TORF - w filtrze umieszczamy torf akwarystyczny lub ogrodniczy. Metoda powolna ale skuteczna. Woda, po filtrowaniu przez torf będzie lekko herbaciana

GH to twardość ogólna- zmniejszyć możesz ją filtrując wodę przez toref (patrz punkt d.)
KH to twardość węglanowa.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
neonnet
Posty: 25
Rejestracja: 01 lis 2006 19:50

Post autor: neonnet »

Witam!
Uważam że w tym przypadku ani szyszka olchy, ani torf nie zbiją kwasowości, co do wody destylowanej to jest to dobry sposób tyle że drogi, poza tym większość wody ogólnie dostępnej w handlu jako woda destylowana jest wodą zdemineralizowaną. Sądzę że najlepszym sposobem byłoby pozyskanie wody z filtra RO, która ma parametry zbliżone do wody destylowanej. W każdej książce akwarystycznej lub poprzez wyszukiwarkę znajdziesz wzór na obliczenie proporcji wody.

Pozdrawiam neonnet.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Po pierwsze NO2 powinno byc ZERO.
W każdej książce akwarystycznej lub poprzez wyszukiwarkę znajdziesz wzór na obliczenie proporcji wody.
NIe wiem do czego ten wzor. Wszystko zalezy od jakosci wody w kranie. Ja np. mieszam osmoze pol na pol z kranowa i twardosci wychodza ok 8-9 ogolnej i ok 4 weglanowej. Tak wiec lepiej wiedziec jaka woda plynie w rurach i metoda prob i bledow dobrac odpowiednie proporcje do mieszania.[/quote]
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

nie wiem czy jest sens kupować filtr RO przy tej obsadzie w końcu to nie mały wydatek (200 - 300zł). Bardziej bym sie skłaniał do obniżania pH np. aquacid-em lub próby z kationitem ale tego pewien nie jestem.
Podaj jeszcze parametry wody w kranie i parametry w akwarium przed podmianą
pozdrowienia August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

GH &#8211; 7 ( test tetra)
KH &#8211; 4 (test tetra)
przy tych parametrach pH obniżysz bez większego problemu Aquacidem, ja mam TwO (GH - od gesamt Härte) 10*N i TwW (KH - od karbon Härte) 6*N i też tym preparatem obniżam pH (u mnie wychodzi ok 1 cm3 Aquacidu na 5 litrów wody).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
mucja
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2006 16:08

Post autor: mucja »

dziękuje wszystkim za pomoc :D
Moze napisze jeszcze ze te parametry wody które podałem to się nie zmieniają czy je robie przed podmianą wody czy po podmianie. zmienia się tylko NO3, ale to chyba normalne ze po podmianie ono spada.
Le pianka napisał(ła) ze NO2 powinno być ZERO, moze i u mnie jest tylko na skali w teście pierwsza pozycja to <03 i tyle wpisałem :)
Nie stosuje dozowania CO2 i nie wiem czy jest sens z powodu tego ze mam tylko 2 swietlówki 2 x30 W, a co do filtra odwroconej osmozy to tez nie stosuje z powodu finasowego, moze kiedyś go kupie ale narazie musze się meczyc z kranowka.
Mam kupione włókna torfowe do filtra Fluwal, które chce wlozyc do swojego filtra Tetry, i bardziej chciałbym się upewnić czy to nie zaszkodzi rybom?
Chemik i august napisali iz moge to tez zrobić Aquacidem, przepraszam za moze naiwne pytanie ,,A co to jest ? i jakiej firmy ?'' mogo to tez zastosować zamiast torfu.

PS.
z ostatnich wieści z mojego akwarium to wczoraj zobaczyłem moje pielęgnice Sajica z narybkiem. niestety dzisiaj juz go nie bylo, chyba nie daly rady 25 neonom, a tak naprawde to tylko samica się nim zajmowała samieca nie abardzo przejawiał zaointeresowanie :( ale chyba ogolnie to ryba jest dobrze, jak doszlo do z.lozenia ikry i wylegu :D
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Chemik i august napisali iz moge to tez zrobić Aquacidem, przepraszam za moze naiwne pytanie ,,A co to jest ? i jakiej firmy ?'' mogo to tez zastosować zamiast torfu.
To jest 35% roztwór kwasu ortofosforowego (V) H3PO4 (UWAGA! ŻRĄCE!), robi to firma ZOOLEK, butelka 500 cm3 kosztuje ok 20 zł.
Ja stosuje to tylko by zbić TwW z 6 do ok 1*N (pH z 7,6 do 7), pH obniżam potem torfem do ok 6,5.
Z tym preparatem trzeba też uważać bo powoduje wzrost glonów gdy z nim przedobrzymy, nie polecam (z doświadczenia) obniżać nim pH poniżej 7, przy pH równym lub wyższym 7 kwas zostanie zwiazany przez węgląny wapnia i magnezu i wytrąci sie w postaci soli tych metali mi, tym samym bedzie niedostępny dla glonów.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ