chore welonki co im dolega

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
iza
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007 22:06

chore welonki co im dolega

Post autor: iza »

mam akwarium 60 litrów dwa welonki jeden moora a drugi zwykły z czarną końcówką ogona temp. 21 czasem 22 stopni. Na początku rybki się ocierały potem leżały na dnie wciąż z chęcią jadły pokarm. Poczytałam troche artykułów zastosowałam nadmanganian potas dziś dołożyłam sól. mam wrązenie że nadmanganian pogarsza stan rybek powstaje na moorze biały nalot najpierw był na oczach teraz jest już na całym ciele rybka ma postrzępione płetwy i jasne kremowe odchody :/ łuski zrobiły mu się złote jakby wyblakłe ma podniesione skrzela widać ich wnętrze :/ zaczeła pływać na boku. :cry: wiem że tą rybkę trudno będzie wyleczyć ale druga jest w dużo lepszej formie . Proszę pomóżcie zdiagnozować to choróbstwo i jak je leczyć Z góry dziękuje za wszystkie sugestie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety, Izo, to jest to o czym pisał Sum w odpowiedzi na Twój poprzedni post na temat mętnej wody. Masz nitrit pick, czyli maksymalne stężenie NO2, ryby są zatrute i prawdopodobnie nie do odratowania.

przyczyny:
1. Całkowity brak dojrzewania zbiornika, wpuściłaś rybki do WYGOTOWANEGO i WYSTERYLIZOWANEGO zbiornika, ze sztucznymi roślinami i napowietrzaniem wyłączanym na noc
2. Zbyt mały zbiornik jak na welony (60l)
3. Domyślam się że nie podjęłaś żadnych działań po napisaniu swoich poprzednich postów...

W dodatku PONOWNIE wysterylizowałaś zbiornik używając nadmanganianiu potasu (tragedia!) i soli.

Działanie jakie powinnaś podjąć natychmiast:
- podmienić około 30% wody na odstałą (nie wygotowaną!) wodę z uzdatniaczem np. Aqua Safe
- wszczepić do filtra kultury bakterii (do kupienia w zoologu)
- posadzić przynajmniej jedną roslinę, może byc żabienica lub nurzaniec
- zastosowac delikatnie MFC po podmianie wody przed zaszczepieniem bakterii

Dopiero po tym zaczniemy zastanawiać się nad leczeniem, chociaż może się okazać że ryby są nie do odratowania i zaczniesz wszystko od nowa...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

Tak jak powiedziała bara odratowanie rybki jest praktycznie niemożliwe za bardzo posunęła sie choroba już nie ma jednej tylko kilka biały nalot na oczach i głowie to może być plesniawka- jak zaatakuje głowe to praktycznie niemośliwa do odratowania, postrzepione płetwy- możliwe że martwica płetw przykro mi :(
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Czytam post i nie mogę uwierzyć welony w 60 litrach, jak one miały się zdrowo chować. Zastosuj się do rad Bary. I informuj nas o swoich postępach. I jedna uwaga nie miesza się środków akwarystycznych, radzę czytać etykiety. I to jest pewnie przyczyną zatrucia jak mówi Bara.
ODPOWIEDZ