świetlówki czy żarówki?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

świetlówki czy żarówki?

Post autor: BARA »

Mam dostęp do lampek biurkowych ze świetlówkami nietypowego ksztaltu, o mocy 9W. Zastanawia mnie fakt, że są tak małej mocy a przeznaczone do prac biurowych i czytania.
Ponieważ nad akwarium stosuję zwykłe lampki z żaróweczkami halogenowymi o mocy 30W każda, zaczęłam się zastanawiać, co dałoby mi gdybym zastosowała te lampki ze świetlówkami.

O tej samej mocy? O większej mocy? Czym się różni światło tych świetlówek od moich halogenków, przy których rośliny rosną bez problemu?

Czy ktoś zna odpowiedź na te pytania?

Załączam trochę niewyraźne (taki aparat) zdjęcie tej świetlówki.

Obrazek
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Czym się różni światło tych świetlówek od moich halogenków, przy których rośliny rosną bez problemu?
Te świetlówki pewnie bedą miały światło podobne to tego jakie mają świetlówki kompaktowe "oszczędnościówki", a więc w ich widmie bedzie dużo zielonego i żółtego swiatła a bardzo mało czerwnonego i niebieskiego.
Halogenki natomiast świecą bardziej w zakresie żółto-czerwonym czyli odpowiednim dla roślin i dlatego one tak dobrze rosną przy tym oświetleniu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

To jest zwykła świetlówka tylko że niezintegrowana, tak jak zwykłe rurki. Sprawność świetlówek jest na pewno większa jak halogenów, ale nie wiem ile dokładnie. Sprawdzę :)
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: świetlówki czy żarówki?

Post autor: jabol »

BARA pisze: Czy ktoś zna odpowiedź na te pytania?
full service:

http://www.lighting.pl/vademecu/zrodla_swiatla.htm
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety jabol, w tym linku nie ma odpowiedzi na moje pytania, a dokładnie na zagadnienie różnicy światła tych świetlówek a halogenków. A o to mi właśnie chodzi, żeby rośliny dobrze rosły i akwarium ładnie wyglądało.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

kolejne linki:

http://www.witsla.republika.pl/oswietlenie.htm

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic659614.html

http://glinki.com/?l=ci8cpq

PS
swietlowka bagetowa to nic innego jak zwykla swietlowka LINIOWA (tj T8) - tylko po prostu "zwinieta"
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

jabol pisze:
PS
swietlowka bagetowa to nic innego jak zwykla swietlowka LINIOWA (tj T8) - tylko po prostu "zwinieta"
świetlówek liniowych jest do koloru do wyboru, Panie Jabol - więc z którą porównywać?

BARA - prezentowana przez Ciebie świetlówka zapewne nie przyniesie nic dobrego podczas użytkowania w akwarium. Jej temperatura barwowa jest napewno fatalna. Zresztą tu na forum już ktoś pisał, że od takiego typu oświetlenia świat podwodny wygląda bardzo nieciekawie.
Obrazek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Andersh pisze: świetlówek liniowych jest do koloru do wyboru, Panie Jabol - więc z którą porównywać?
a skad ja mam wiedziec jaka temperature barwowa ma swietlowka Bary????!!!!!! jesli ma temp 3000 to ma takie same parametry jak liniowa T8 -3000K. (pod warunkiem rzecz jasna ze nie jest to jakis "chinol"). ja np w lampce nasuwanej na rant akwarium firmy RESUN mam napisane ze temp barwowa to...7200 K - jak sie ma to do faktycznej tem barwowej nie wiem bo to chinska lampka

chodzilo mi o czysto techniczny aspekt: tak samo jak swietlowki ogolnie znane jako KOMPAKTY to pod wzgledem technicznym to samo co swietlowki T8 - z tym ze posiadaja wlasny zaplon
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

Andersh pisze: BARA - prezentowana przez Ciebie świetlówka zapewne nie przyniesie nic dobrego podczas użytkowania w akwarium.
och proszę Was - już dawno tak się dobrze nie ubawiłem, jak czytając te głupotyy :lol: Skoro mowa o świetlówkach niezintegrowanych
Andersh pisze: Jej temperatura barwowa jest napewno fatalna. Zresztą tu na forum już ktoś pisał, że od takiego typu oświetlenia świat podwodny wygląda bardzo nieciekawie.
Ponieważ Bara pisze o lampkach, proszę oto wtbór świetlówek niezintegrowanych
Wybieraj barwę:
http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... 3&Itemid=1

faktycznie - którą firmę wolisz?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

grisza76 pisze: Jeszcze raz przypominam - rozmawiamy o oprawie a nie o samej świetlówce, która teraz jest w tejże oprawie[/url][/list]
hmm..z tego co ja zrozumialem to Bara pytala sie o "zrodla swiatla" a nie o oprawy
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Re: świetlówki czy żarówki?

Post autor: grisza76 »

BARA pisze:Mam dostęp do lampek biurkowych ze świetlówkami nietypowego ksztaltu, o mocy 9W. Zastanawia mnie fakt, że są tak małej mocy a przeznaczone do prac biurowych i czytania.
fakt jabol - ale pisze, że ma dostęp do lampel biurkowych - zkładam, że tanich, a wtedy warto wymienić świetlówkę na standardową. Taka lampka jest świetną sprawą :)[/url]
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dziękuję za zainteresowanie, nadal zagłebiam temat oświetlenia.

Grisza, super linki, dziękuję! I od razu mam pytanie: w jednym opisie zintegrowanej świetlówki mam tak:

MASTER PL-L 18W/840/4P
( PHILIPS )

--------------------------------------------------------------------------------

Znamionowa moc lampy[W ] - 18W
Kod barwy - 840
Informacje o trzonku - 4P
Trzonek - 2G11
Wskaźnik oddawania barw[Ra8] - 82
Temperatura barwowa[K] - 4000
Strumień świetlny lampy EM[Lm ] - 1200

Pytanie nasuwa się samo: skąd mam wiedzieć, że jaki jest zakres barwy światła tej świetlówki? Według linka od Chemika mam podaną skalę kolorów i ich wykorzystanie przez rośliny. Ale na tej skali nie ma nic, co można byłoby łączyć w danymi powyżej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

BARA pisze: Temperatura barwowa[K] - 4000

Pytanie nasuwa się samo: skąd mam wiedzieć, że jaki jest zakres barwy światła tej świetlówki? Według linka od Chemika mam podaną skalę kolorów i ich wykorzystanie przez rośliny. Ale na tej skali nie ma nic, co można byłoby łączyć w danymi powyżej.
rozklad widma 4000 K :

http://saurama.aqua-web.org/pages/07_sp_Philips840.htm

http://www.aquariumlights.ru/img/osram/ ... 840_sm.jpg
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze:Dziękuję za zainteresowanie, nadal zagłebiam temat oświetlenia.

Grisza, super linki, dziękuję!
...no tak...jak się za język pociągnie to i dobre linki wskoczą;
i tak zamiast tutaj gdybać - BARA podłączaj te tanie lampki bo juzz niecierpliowścią czekamy na Twój wyczerpujący o ich efaktach komentarz.

Pozdrawiam

ps. Grisza76....śmiech to zdrowie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Andersh, nie tak szybko :)

Nie zależy mi na zmarnowaniu roślin. Ponieważ do restartu mam jeszcze trochę czasu (planuję w Wielką Sobotę) więc szukam i pytam. I muszę przyznać, że bardzo dużo się od Was wszystkich uczę.
I przyznaję też, że szokujecie mnie wiedzą. Pan w sklepie z lampami wkurzył się niesamowicie, jak zaczęłam go pytać o widma świetlówek...

Tanie lampki to tylko obudowy, wiadomo że nie zostawię takich świetlówek, co do których mam wątpliwości.
Mam do wyboru: albo wspaniałą nadstawkę ATMAN DR80 z dwoma świetlówkami w cenie około 170 zł z przesyłką + koszt nowych pasujących mi świetlówek (w sumie ponad 230zł) lub dwie lampki na świetlówki zintegrowane w cenie 0 zł, bo są po likwidacji biura + koszt pasujących mi świetlówek (myślę że będzie około 60-70 zł).
Jest różnica? Dla mnie dosyć duża.

Trzecia możliwość to listwa z halogenkami (trzema) zawieszona nad zbiornikiem, ale dopiero z tym kombinuję.
Super link podał jabol z rozkładem widma na przykładzie zdjęć akwariów (link pierwszy, wystarczy kliknąć w trójkącik jeden z trzech nad opisem).

Podaję skrót:
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Dziękuje wszystkim za ciekawą dyskusję. Nie ukrywam że czekam na więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ