ach ta woda ....

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kiniaro
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2007 12:04

ach ta woda ....

Post autor: kiniaro »

zwirek mam drobny i grubszy kwarcowy pare roslinek nie odczekalam zanim wpuscilam rybki bo zanajomy musial je natychmiast oddac a szkoda bylo je w sloju trzymac wiec czym predzej chcialam im zycie uprzyjemnic a teraz po paru dniach woda metna jakby mgla ale rybki harcuja bawia sie wygladaja na zdrowiutki co moge na ta wode poradzic wymienic?
zwirki wyplukane wszystko wygotowane woda odstala dodany uzdatniacz

proszę pisz po polsku a nie po polskiemu, używaj znaków przestankowych. Inaczej twoje wypowiedzi są mocno nieczytelne.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Masz zakwit pierwotniakow. Nie rob nic. Poczekaj kilka dni. Samo powinno ustapic. Tak sie dzieje w swieżych akwariach.
kiniaro
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2007 12:04

Post autor: kiniaro »

dz bardzo za odp :D juz sie tak martwilam ... a jak do piatku nie przejdzie cos dzialac ? pozdrawiam dz wielkie za odp tak szybka a rybcie coraz bardziej harcuja az milo patrzec
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Witaj , jeżeli zadajesz pytania to staraj się podawać wszystkie
dane odnośnie akwarium . Chodzi o wielkość , filtracje i obsadę to bardzo przydatne w ocenie problemu
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kiniaro, wpuściłaś ryby do niedojrzałego zbiornika. Nie znamy jego litrażu i obsady, ale od razu mogę tu napisać, że czekają Cię trudne chwile z nitrit pick, czyli maksymalnym stężeniem związków amoniaku. A co za tym idzie choroby i śmierć ryb.

Proszę, opisz nam swój zbiornik, litraż, sprzęt, obsadę, postaramy się pomóc.

A na tę chwilę to koniecznie zaszczep zakupione w zoologu bakterie do filtra. Bez tego ryby będą pływały we własnych szczynach (piszę brutalnie) bo nie będzie w zbiorniku żadnej możliwości oczyszczenia biologicznego wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kiniaro
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2007 12:04

Post autor: kiniaro »

akwarium 50l (nie krzyczcie takie tylko akurt bylo !! moze z czasem bedzie wieksze )
filtr unifilter 360 wew.30-100l taki mi poradzili w sklepie
zwirek b. drobny kwarcowy i sredni 0,5-1,0mm i 3-5 mm
roslinek nazw nie podam bo nie znam nie ja kupilam a jedna przyniosl kolega z rybkami i dwie z korzonkami chyba orzech i taka dluga trawa
obsada:3 gupiki 2 mieczyki i 2 nieznane mowil znajomy ze tez gupiki ale smiem watpic , glonojadek
dzis mi sie wydaje woda czyszczcza ale ten sluz opadl na dno i tworzy warstwe na zwirku jakby wata przezroczysta...
poradzcie cos bo niemoge patrzec jak one w tej wodzie plywaja im niby nie przeszkadza ale mi jakos zal mialy miec lepiej niz w sloiku i co ?
ale lepsze to niz kibel zawsze ! a ja naprawde chce im dobre warunki stworzyc
p.s do wody dodalam uzdatniacz aquasafe
pokarm : tetrapro vegetable , ichtio.vit wieloskladnikowy
Ostatnio zmieniony 21 lut 2007 18:23 przez kiniaro, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiniaro, napisałam o zaszczepieniu filtra. Koniecznie, inaczej trujesz ryby. Podmień koniecznie wodę, przynajmniej 30% na odstałą zbierając z dna nieczystości.

Cytat "a ja naprawde chce im dobre warunki stworzyc " Niestety to niemożliwe. Mieczyki i glonojad powinny być trzymane w litrażu powyżej 100 i więcej. Więc albo je oddaj albo załóż większe akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kiniaro
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2007 12:04

Post autor: kiniaro »

glonojad ma 2 cm wiec chyba mu starczy mieczyki do tej pory zyly w 50l zbiorniku wiec chyba sa przyzwyczajone tak mi sie wydaje ...
czy jak bede podmieniac wode caly czas bedzie wracac ta metnosc ?
a moze wymienic calkowicie i wszystkto wyszorowac raz jeszcze ?
bardzo prosze o konkretna porade co mam dokladnie zrobic zaszczepic te bakterie i podmienic wode to wszystko ? a co dalej woda sama sie oczysci ?czekac? czy zakupic jeszcze jakis srodek do czyszczenia wody aqua clear czy jakos tak ?
aha czy moze mi ktos podac jakas dokladna nazwe preparatu?
na te bakterie czy to jest np:toxivec lub cycle nutrafin?
Awatar użytkownika
Gruby
Posty: 26
Rejestracja: 31 sty 2007 19:57

Post autor: Gruby »

kiniaro,
glonojad na pewno urośnie, więc prędzej czy później będzie mu za ciasno.
Jeśli chodzi o kwestię przyzwyczajenia ryb do małego litrażu, to podejrzewam, że te ryby nie wiedzą jak to jest w większym. Jeśli chcesz się zajmować akwarystyką a nie tylko "trzymać rybki" to powinnaś dostosować warunki do wymagań ryb lub zmienić obsadę.
Jeśli poczekasz cierpliwie i skorzystasz z porad doświadczonych forumowiczów woda powinna się ustabilizować.
Jeżeli zdecydujesz się na restart i znowu ryby wpuścisz zanim zbiornik dojrzeje, problemy wrócą.
Życzę Ci dużo wytrwałości i powodzenia.
kiniaro
Posty: 13
Rejestracja: 20 lut 2007 12:04

Post autor: kiniaro »

ja to wszystko rozumiem chodzi mi o to ze beda mialy wiekszy akwen
ale to za jakis czas odloze troszke kaski a do tej pory zyly tez w 50 l przeciez niechodzi o to aby je zameczyc przynajmniej nie mi, chcialam dobrze .... i chce! wiec napewno polepsze im warunki z czasem a to akw.polecil mi pan w sklepie zoologicznym i powiedzial ze moga w takim zyc no coz ..
co do akwarium to odkrylam ze filtr ciezko cos chodzil przepukalam wyczyscilam i daje lepiej niz na poczatku az woda normalnie czystsza
a przy restarcie napewno swoich bledow bym nie popelnila bo nie wynikly one z glupoty a z niewiedzy
dziekuje za pomoc chetnie zapoznam sie z nastepnymi waszymi opiniami i pomoca pozdrawiam
ODPOWIEDZ