Oświetlenie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Oświetlenie

Post autor: Rafi 13 »

Mam 112l akwa i w nim świetlówki każda po 18w.Chciałbym je wymienić np każda po 30w.Moje akwa ma długość 80cm,Ale chyba świetlówki o większej mocy są dłuższe od 18w.Nie wiem czy tak jest i nie chcę przerabiać pokrywy.Proszę o odp.
ale na tym forum są idioci
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Trzydziestowatowe swietlowki maja dlugosc 90 cm.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie

Post autor: jabol »

Rafi 13 pisze:Mam 112l akwa i w nim świetlówki każda po 18w.Chciałbym je wymienić np każda po 30w.Moje akwa ma długość 80cm,Ale chyba świetlówki o większej mocy są dłuższe od 18w.Nie wiem czy tak jest i nie chcę przerabiać pokrywy.Proszę o odp.
coby dolozyc/zmienic oswietlenie najlepszy jest takowy patent:

http://www.toya.net.pl/~lawscy


do twojej pokrywy nalezy wsadzic 3/4 x 24 T5 (sa tej samej dlugosci co 18W T8)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Czyli świetlówki 24w mają taką sama długość co świetlówki 18w? :?:
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Re: Oświetlenie

Post autor: Andersh »

Rafi 13 pisze:Mam 112l akwa i w nim świetlówki każda po 18w.
he...jak niedawno zakupione to szoruj do sklepu i powiedz, że akwarium kupiłeś z myślą o rybkach a nie o żółwiu stepowym ;)
ale jak już chcesz w nim trzymać rybki to czeka Cię przeróbka
Obrazek
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Nie wiem dlaczego akwa jest złe.Muszę tylko wymienić świetlówki

Moje rybki żyją w nim już prawie rok i sa zdrowe i zadowolone.Rośliny także mam tylko potrzebują one więcej watów.Moje akwa możecie zobaczyć w galerii.
Nie wiem co bardziej będzie się opłacało i co będzie tańsze przeróbka pokrywy cz dokupienie 2 24 w świetlówek.Co do 24w świetlówek to oglądałem jedną na allegro i miała ona 85cm długości.Proszę poradzcie coś.Muszę przyznać że nie mam za dużo kasy na kombinowanie z oświetleniem.

Edytuj, Chemik4
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Rafi 13 pisze: Nie wiem co bardziej będzie się opłacało i co będzie tańsze przeróbka pokrywy cz dokupienie 2 24 w świetlówek.Co do 24w świetlówek to oglądałem jedną na allegro i miała ona 85cm długości.Proszę poradzcie coś.Muszę przyznać że nie mam za dużo kasy na kombinowanie z oświetleniem. :cry:
1)jesli cchesz trzymac malowymagajace rosliny to oswietlenie takie jakie maszw zupelnosci wystarczy-mozesz jedynie zaodac 2 odblysniki
2)dodanie wiekszej ilosci swiatla spowoduje szybsza fotosynteze. ta zas szybsze pobieranie skladnikow pokarmowych - wiec jesli nie masz doswiedczenia z prowadzeniem akwarium roslinnego nie rob diametralnych zmian.
3)dolozenie /zamiana na 24WT5 -wiaze sie z wymiana wszystkich bebechow wiec troche kosztuje. jesli nie masz kasy-kup odblysniki
4)24W T5 maja 60 cm -twoja informacja jest bledna
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

A jeżeli dokupie 1 24w świetlówke będzie ok :?:
Mam odbłyśniki z folii aluiniowej(takiej do kanapek) :lol:

Niestety nie znam nazw roślin ale jeśli ktoś może zajżeć do galerii i zobaczyć fotki i mi napisać jakie to rośliny byłbym wdzięczny.Galeria [112] akwa Rafała cz coś takiego.Może wtedy będe wiedział czy wystarczy mi takie ośweetlenie.

EDYTUJ! Chemik4
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Rafi 13 pisze:A jeżeli dokupie 1 24w świetlówke będzie ok :?:
Mam odbłyśniki z folii aluiniowej(takiej do kanapek) :lol:
1)rosliny do zycia potrzebuja swiatla wiec zawsze dodanie jest na plus z tym ze wez pod uwage to co napisalem wczesniej

2)folia od kanapek mowiac delikatnie jest do..... :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Bartu
Posty: 16
Rejestracja: 17 lut 2007 13:40
Lokalizacja: DeeGiee

Post autor: Bartu »

Folia aluminiowa (śniadaniowa) nie jest zła odbija ok. 50% światła. Najlepiej sprawdza się biała farba olejna która odbija dużo więcej i nie są to jakieś fanaberie. Co do oświetlenia to wiem z praktyki że rośliny najlepiej rosną pod lampą sodową (HPS) lecz eksploatacja jest bardzo droga. Gdyby mieć elektrownię wiatrową to spoko :D
"Pełna satysfakcja to jedno; korzyść jest rzeczą tylko pokrewną"
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Bartu pisze:Folia aluminiowa (śniadaniowa) nie jest zła odbija ok. 50% światła.
chyba pomyliles folie aluminiowa kanpakowa ktora szybko sniedzieje z okleina typu lustro albo "mat-lustro"
Bartu pisze: Najlepiej sprawdza się biała farba olejna która odbija dużo więcej i nie są to jakieś fanaberie.
owszem..na zasadzie zwyklego albedo (nie ebz kozery alpinisci chodza caly czas w okularach)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

I co oglądał ktoś moje akwa w galerii.Jeżeli można rozpoznać nazwy moich roślin to bardzo dziękuje.Może gdy poczytam o nich w necie to czegoś się dowiem o ich wymaganiach świetlnych.

jabol napisał: 3)dolozenie /zamiana na 24WT5 -wiaze sie z wymiana wszystkich bebechow wiec troche kosztuje. jesli nie masz kasy-kup odblysniki

MI się wydaje że gdy już kupie 1 24w świetlówkę to wystarczy wykręcić starą i wkręcić nową.Może żle myślę ale nie znam się na tym i nigdy tego nie robiłem.

Używaj opcji "Zmień"! Chemik4
ale na tym forum są idioci
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Mam nowy pomysł jak dodać więcej watów :D . Chciałbym w pokrywie zamontować żarówkę energooszczędną. Tylko nie wiem jak to zrobić i co mi będzie do tego potrzebne(sprzęt).
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Rafi 13 pisze:Mam nowy pomysł jak dodać więcej watów :D .Chciałbym w pokrywie zamątować żarówkę energo oszczędną.Tylko nie wiem jak to zroić i co mi będzie do tego potrzebne(sprzęt).
...no to chyba pomysłu jednak nie masz. Jeśli ma to być świetlówka kompaktowa, popularnie zwana energooszczędną (choć ten nawyk jest już dziś błędny i nie dobry bo LED są bardziej oszczędne), to potrzebujesz oprawkę E27-duży gwint lub E14-mały gwint. Do tego proponuję przewód (taki z płaską wtyczką i włącznikiem kupiony w sklepie ma zwykle ok 2m). Potrzebne też będzie coś aby przymocować oprawkę-może kawałek jakiejś blaszki? Wyprofilujesz według potrzeby, przykręcisz do niej oprawę i to wszystko razem do obudowy (użyj podkładek). Zestaw taki niestety nie będzie hermetyczny (bryzgoszczelny) ale nic nie powinno się stać.
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Raczej nie będe kombinował z żarówką. Mam jeszcze stare 30l akwa i w nim też jest światło.Są to 2 krutkie i cienklie świetlówki zamknięte w plastikowej obudowie. Chyba coś pokombinuje i może uda mi się zamontować to w pokrywie.
ale na tym forum są idioci
ODPOWIEDZ