Zachorował mi Teleskop :(( Proszę o pomoc

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jo_Asia
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2007 12:58

Zachorował mi Teleskop :(( Proszę o pomoc

Post autor: Jo_Asia »

Mam 112l akwarium, obecnie w nim przebywają dwa teleskopy, glonojad-zbrojnik żaglopłetwy i 2 młode molinezje. Ryby karmoine są suchym pokarmem i żywymi larwami komarów. temp. wody okolo 22-23 stopni. Od kilku dni moj teleskop zaczął "siedzieć" na żwirku, wówczas oddycha tylko jednym skrzelem (tak to wygląda,bo tylko jedno się porusza), zdarza się, że podczas pływania wykonuje ruchy, jakby go ktoś podszczypywał. Na szczęście ma apetyt, a w czasie kiedy żeruje obie pokrywy skrzelowe pracują jak dotychczas. Kiedy się naje, znowu przyjmuje pozycję "siedzącą" na żwirze i wówczas ma słożone płetwy - górną i dolną. Szczerze mówiac pierwszy raz mi się coś takiego przydarzyło u ryb i nie mam pojęcia co robić :( Będę baaardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam.

podaj pH, twardość, NO3 i NO2, jak często podmieniasz wode? Chemik4
Jo_Asia
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2007 12:58

Post autor: Jo_Asia »

Jeśli chodzi o twarość, pH, NO3 i NO2 to nie mam bladego pojęcia:( Szczerze mówiąc od kilku lat mam akwarium i zawsze używałam "kranówki" która odleżała 72 godziny ;/ Woda podmieniana jest co 2-3 tygodnie. Mam tą rybę odłowić do innego akwarium? W sumie to ona jest duża i tam musiałaby być w 25 litrowym ahaaa profilaktycznie wlałam do akwarium TetraMedica GoldOomed Konzentral a teraz nie wiem co robić :(
zoltrixpl
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2007 9:56
Lokalizacja: Lomża

Post autor: zoltrixpl »

Jo_Asia ja leje wode kranówe i nawet nie odstawiam jej zeby sie odstała, a rybcie żyją i mają sie bardzo dobrze bo ciągle się rozmnażają.A co do tej teleskopówki to może juz ze starości albo jest słaba.Podaj im żywy pokarm to powinno ruszyć ja z miejsca i poprawić jej kądycje
Jo_Asia
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2007 12:58

Post autor: Jo_Asia »

Wiesz co, taka stara nie jest, bo kupiłam ją jak była młodziutka, a mam ją ponad dwa lata (choć w sumie nie wiem ile one żyją) choć rozmiarowo na patelnie w sam raz dla jednej osoby :twisted: a tak na poważnie, to ona podczas jedzenia jest aktywna, ale tylko wtedy, a do tej pory była to najaktywniejsza ryba, wszędzie było jej pełno, a teraz...żal patrzeć na akwarium :( nie wiem czego to jest skutkiem, zawsze miała skłonność do napychania pyska kamieniami, kiedyś trzeba ją było nawet "reanimować", ale po tym incydencie wymieniłam żwir na tyle mały, żeby się nie zapchała. Może połknęła parę kamyków i dlatego jest taka apatyczna (a połknąć mogła w takim przypadku jak atakowanie ją przez glonojada, ktory nie cierpi kiedy żeruje mu przy zamku, którego pilnuje zawzięcie.) W sumie widzę że ma też tą "wysyepkę tarłową" czy jak to się nazywa, ale to chyba nie jest powód takiego zachowania...nie mam pojęcia co z nią i się martwie bo to najpiękniejszy teleskop jakiego kiedykolwiek miałam ;/ zresztą do ryb przywiązuję się tak jak do innych zwierząt, pewnie z tego też względu że w akwarium trzymam ich mało. Jakby ktoś wiedział co z nią jest bądź co mam zrobić, to będę baaardzo wdzięczna za radę.
Awatar użytkownika
diiyin
Posty: 124
Rejestracja: 13 sty 2006 11:54
Lokalizacja: Tychy

Post autor: diiyin »

spróbuj zrobić jej dwu dniową głodówkę a do wody dodaj odrobinę soli akwarystycznej może pomoże szczerze to nie mam pomysłu co jej jest welonki zykoą około 15lat czasmi nawet 30 tak wyczytałam gdzieś ale czy to prawda to nie ma pewności ahii no i molinezje nie bardzo do tego akwa pasują :/
ODPOWIEDZ