[112l] Moje ogólne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Polewając piaskowiec octem nic się nie stanie, ponieważ ocet reaguje ze solami wapnia zawartymi w skale. Takich soli przeważnie nie ma w piaskowcu.

Pozdrawiam
Czołem :)
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

Ach widzę że nie ma się co kłócić z prawdziwym chemikiem :wink: :twisted: .A i nie będę się sprzeczał bo sam nigdy nie miałem piaskowca w rękach więc nie wiem ale dobrze pamiętam że gdzieś tak przeczytałem :x .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jolka
Posty: 45
Rejestracja: 10 lis 2006 21:46
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

hmm...co do piaskowca..to rybki bardzo go lubią..tylko ja zaczynam mniej go lubić BO..nie wiem jak go wyczyścić?? Troche zzielenial z góry. Nie wiem czy wystarczy go wyjąć i pod wodą szorować jakas szczotka ostrą?? Tylko boje sie, ze zetre troche tego piachu. Gotowanie też odpada bo moze pęknąć?? Nie wiem sama. Co radzicie?? Moze sa jakies srodki ktorymi moge to wyczyscić??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Niestety może z tym być problem. Samo szorowanie niestety obawiam się niewiele pomoże. Spotkałem już się z takim przypadkiem i były poważne problemy i tak jak piszesz zzieleniał na dobre...chemii na czyszczenie nie polecam z wiadomych względów. Może pomogłaby tu ultradźwiękowa czyszczarka z wodą...ale to trochę problem jak się nie ma do tego dostępu.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jak jest porośnięty glonami to wygląda naturalnie, ja piaskowców też przesadnie nie czyszcze, tak raz w roku oberwie im sie szczoteczką i nic więcej.

I jeszcze coś, piaskowiec jest zbudowany, jak nazwa wskazuje, z piasku, którego głównym składnikiem jest SiO2 (dwutlenek krzemu) i on nie podnosi twardości wody.
Piaskowca nie rozpuści nawet stężony kwas solny/siarkowy/azotowy, rozpuszcza sie jedynie w kwasie fluorowodorowym (SiO2 + 4HF -> 2H2O + SiF4) i w mocnych zasadach typu wodorotlenek sodu/potasu.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2007 20:01 przez chemik4, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Dobrze, ze mamy chemika on board!
Marcin!
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Czyszczenie przez wszelkie formy skrobania odpada - wytrze sie szybko.
Pozatym ladniej wyglada porosniety - jest naturalniejszy...
I- swiete slowa chemik - nie wiem, jak mozna stwierdzic, ze piaskowiec zwieksza twardosc... to tak jakby powiedziec, ze jak sie chce miekka wode, to nie mozna wsadzac zwirku na dno...
ODPOWIEDZ