problem z anubiasami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

problem z anubiasami

Post autor: piotrek.zel »

Akwarium 126 litrów założone 10 dni temu. Anubiasy posadzone 5 dni temu. Było wszystko w porządku do dziś. Wracam z pracy a tu na wszystkich liściach brązowe plamki. Przed posadzeniem dałem pod korzenie po kulce nawozu JBL. Jeśli chodzi o wodę to:
N03 - 25
N02 - 0
GH - 14
KH - OKOŁO 4
pH - OKOŁO 8
oświetlenie 2 x 18w Jedna blue moon druga jakaś różowawa przyśpieszająca syntezę (oś tam z chlorofilem, nie znam się na tym).
żwir drobny tylko płukany. temperatura 27 stopni, filtr chodzi na pełnej wdajności 600 l/h brzęczyk też chodzi jak wariat.
Co to mogą być te plamy i jak się tego pozbyć.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Te brazowe plamki to moga byc okrzemki-normalna rzecz w dojrzewajacym akwarium.
Podobno anubiasy najlepiej rosna gdy sa przytwierdzone do korzenia lub innego elementu wystroju akwa a nie sa wsadzone w podloze.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jeśli to są okrzemki to powinny dac sie łatwo zetrzeć z liści.
Anubiasy też dobrze rosną w podłożu pod warunkiem, że ich kłącze nie jest zakopane w żwirze
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Pytanie, czy anubiasy wsadzone w żwirek, czy też na korzeniach? Zasadniczo dla dobrego rozwoju tych roślinek najlepsze efekty uzyskuje się gdy korzenie nie są zasypane w żwirku. Często w żwirku nastepuje gnicie powolne korzeni a w konsekwencji utrata rośliny.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

A propos anubiasa- mojego mam już ponad miesiąc albo dłużej, a on ciągle nie obwija się korzeniami wokół korzenia. Czy anubias w ogóle się obwija korzeniami, czy one zawsze tak odstają?
Obrazek
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Wracam po pracy do domu i co widzę? Brązowe plamki pokazały się na piasku żwirku skałach QRCZE na wszystkim. Ratunku co to jest i jak to wyplenić????
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Masz zdjęcie tego czegoś? Bo mam podejrzenie, że to mogą być sinice
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Proszę oto fotki tego cholerstwa brązowego. Jest to na wszystkim oprócz jednego anubiasa który rośnie w rogu. Na nim nie ma śladu. Jeśli ktoś wie jak to usunąć proszę o pomoc.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

I jeszcze jedna fotka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

U mnie taki syf pojawial sie na piasku gdy mialem zepsuty filtr wewnetrzny i chodzila tylko kaskada wowczas to cos sie osadzalo na dnie i na roslinach (moczarki,kryptokoryny) ale jak juz naprawilem filtr i przywrocilem nurt wody to ten syf zaczynal znikac a z roslin usunolem go delikatnie je "szczotkujac" szczotka w misce z woda.
Moze sie na cos przyda to co napisalem tak to u mnie wygladalo i niekiedy nadal to mam ale nie az tyle ile na poczatku :wink:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Ja to normalnie szału zaraz dostanę. Oprócz tego brązowego dziś w nocy pokazało się coś co nawet nie wiem jak opisać. Takie jakby białe ale trochę przezroczyste. Delikatne jest to coś poprzyczepiało się do roślin i widać jak się porusza. Jakby kawałki jedwabiu normalnie były w wodzie i to najdelikatniejszego na świecie. Akwarium ma nie całe 2 tygodnie a ja już powoli się załamuję.
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Czy nikt naprawdę nie zna odpowiedzi co to są te plamy i ta biała błona???
Właśnie zauważyłem że z niektórych plam odchodzą takie długie jakby brunatne nitki.
Olo
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2007 16:49

Post autor: Olo »

Stary - Twoje akwarium dojrzewa.... wiec w zasadzie wszystko co paskudne może się w nim pojawiać...:)
To brązowe to okrzemki, które powinny samoistnie po pewnym czasie zaniknąć. Biały glut to może być pewna bakteria saprofityczna, wiec zapewne też zdechnie niebawem :)
Ogólnie IMHO masz troche przydużo NO3 jak na puste akwa, masz taka żyzną kranówę czy co?
ODPOWIEDZ