[110 l] zmiana na biotop{Amazonka}

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

[110 l] zmiana na biotop{Amazonka}

Post autor: żwirek »

Mam 110 l akwarium z następującą obsadą:
2 bocje wspaniałe
3 zbrojniki niebieskie
3 neony inessa
10 mieczyków
10 molinezji
Mieczyki i molinezje oddam sąsiadowi. Resztę rybek chcę zatrzymac. Postanowiłem ukształtowac mój zbiornik na Amazonkę. Nowa osada wyglądałaby tak:
3 zbrojniki
2 bocje(azja, ale nie mogę się z nimi rozstac)
8 neonów
6 pielęgnic ramireza
X bystrzyków, drobnoustków lub barwieńców
Mam problem z doborem odpowiednich kąsaczowatych(patrz X :-))
Nie wiem jakie pasowałyby najlepiej do takiej obsady. Oprócz tego, jak mam zmieńic parametry wody? W amazonce woda jest kwaśna i mięka, a ja mam twardą i lekko zasadową(7,6). Słyszałem że można do tego użyc szyszek olchy.

Z góry dziękóję za pomoc.

Żwirek

PS Jeżeli wpisałem ten temat do niewłaściwego działu, przepraszam, nie wiedziałem gdzie go umieścic. W końcu dziedziny akwarystyki się przenikają:)
W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm a może nie dokupój innych kąsaczkowatych tylko kup więcej neonów.
Co do zakwaszania wody to szyszki olchy są w tym dość dobre, przy okazji nadają wodzie ładny herbaciany kolor :)
Aha no i jak twardą masz wode, ile ma stopni twardości? Bo jeśli zbyt twardą to szyszki tu nie pomogą bez uprzedniego zmiękczenia jej.
Czołem :)
Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

Post autor: żwirek »

Twardośc ogólna wody w moim akwarium wynosi 18 stopni niemieckich. To chyba dośc dużo.

Neony są kolorowe i ciekawe, ale chciałbym miec więcej niż jeden gatunek kąsaczowatych w moim zbiorniku. W końcu Amazonka słynie z różnorodności fauny wodnej. Poza tym słyszałem że neony są trudne w rozmnażaniu.
W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Poza tym słyszałem że neony są trudne w rozmnażaniu.
tak, to prawda, ale satysfakcja z tego jest wielka
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Ja z powodzeniem zmiekczam wode szyszkami olchy i z 12 stopni niemieckich(bo tyle srednio ma moja kranowka) uzyskuje po kilku dniach od 3 do 5 stopni :wink: a do zakwaszania wody uzywam kawałków czystej(nie porosnietej porostami ani glonami) kory dębowej która jest uprzednio suszona :lol: jestem wrogiem jakiejkolwiek chemii w akwarium w koncu ma byc to naturalne jak najbardziej :wink: a przy okazji moje zbrojniki lubia skrobac kore debu i szyszki olchy wiec podwojny plus uzywania naturalnych srodkow do zmiekczania i zakwaszania wody :lol:

Nie bede zakladal nowego watku i tu sie zapytam otoz ja zakladam akwa z rybami z ameryki poludniowej i jak do tej pory posiadam 2Xpielegniczka ramireza 2X akara z maronii 4X kirys spizowy 7 zbrojnikow niebieskich(beda wymienione na otoski) i chciałem dokupic neonki czerwone ale sa dla mnie zbyt drogie (kosztuja 5 zl/szt) mialem ich miec 10 szt. ale moze zamiast nich kupic stadko (ok. 6-7 szt) błyszczykow parańskich ? one rosna do 4,5 cm i lubia bardzo zblizona wode do ramirez tylko nie wiem czy to dobry pomysł ?Jak myslicie ?nie mam zamiaru wogole rozmnazac rybek ewentualnie bede probowal sil z krewetkami amano a to w pozniejszej przyszlosci. :lol:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
żwirek
Posty: 39
Rejestracja: 11 maja 2006 19:57

Post autor: żwirek »

Trochę poczytałem o tych rybkach(błyszczykach parańskich). Według większości żródeł maksymalna wielkośc osobnika dorosłego wynosi 6 cm(w ksążce "Ryby akwariowe" podano wielkośc samca 10 cm, a samicy 9cm). Mam na kompie tabelę cenową "pewnago sklepu zoologicznego". Tam neon inessa kosztuje 2.50, a błyszczyk 3 zł. Może zamiast odstępowa od neonów lepiej poszukac sklepu z racjonalnymi cenami (bywam w 4 sklepach; największa cena dla neona jaką widziałem to 3.50) 8)

pozdrawiam
W akwarystyce nie da się utworzyć zasady, do której nie ma wyjątków.
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

mowa oczywiscie o neonie czerwonym ? :wink: jasne ze ineski sa tansze a ja mam do wyboru albo kupic po 5 zl/szt(cena hurtownika plus marza sprzedawcy) albo jeszcze drozej w niemczech ale jezdzenie po innych miastach i kupowanie tam mi sie nie opłaci.Ja neonki inessa jestem w stanie sobie zalatwic po 1zl/szt(od hodowcy) ale one nie pasuja do tych warunkow jakie ja mam.blyszczyki paranskie z tego co ja wiem dorastaja do 4,5-5cm i zaliczaja sie do tych sredniej wielkosci kasaczy(przynajmniej tak kiedys czytalem)
Rozmawiałem z jednym akwarysta i On powiedzial ze ta obsada ktora ja planuje jest ok zaluje tylko ze nie mam wiekszego baniaka bo ponoc mam reke do skalarow :lol: ale coz moze kiedys zmienie akwa na wieksze :wink:
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
ODPOWIEDZ