KH i pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

KH i pH

Post autor: Dzidek Gb »

Witam cos niedobrego dzieje sie z moim akwarium.Zaczeły padac ryby:neony,tetry congo,kosiarki.Akwa 165l ponad miesiac od startu.Nie podoba mi sie KH jest pod 20 stopni i bardzo małe pH koło 6.8.wydaje mi sie ze to jest przyczyna snięcia ryb.Zostały dwie neony,gibbiceps,trzy kosiarki,dwa gupiki,trzy black molly,ciernooczek kuhla,i cztery krewetki.Co robic,jak temu zapobiec????
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

podaj też inne parametry typu NO3, NO2
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Post autor: Dzidek Gb »

NO2-0.5 , NO3-0.0 , skala GH-16stopni , temp 24-25 C, oswietlenie 75W, filtr zewnetrzny FLUVAL 405 non stop , bez napowietrzania , bez CO2.Jedzenie suche,ostatnio raz żywe rozwielitki (może to tu jest przyczyna???) , placki TETRY dla Gibbicepsa. Dno zwir płukany,stare korzenie,kokosy,rośliny żywe.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Dzidek Gb pisze:NO2-0.5 ,
1)przy KH 16 nuie ma mozliwosci zebys mial pH 6.8 - KH stanowi bufor dla pH. i jesli nie zagazowujesz akwarium nadmiarem CO2 to nie mozesz miec tak niskiego pH. - ZMIEN TESTY

2)ale przyczyna sniecia ryb lezy po stronie NO2 - poziom 0,5 to poziom toksyczny !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

masz cos skaszanione z cyklem azotowym
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium dojrzewało? Ile czasu? Wysoki poziom NO2 tak jak napisał jabol, podtruwa ryby. Czyli albo masz przerybienie i filtr nie wyrabia z oczyszczaniem biologicznym wody, albo do tej pory warunki się nie ustabilizowaly.

A pro pos: masz (miałeś) niezły misz masz w obsadzie...

I jak czytam Twoje poprzednie posty to już nie moge się połapać, akwarium 70l, 80l, 170l teraz 165l...
I to http://akwaforum.pl/viewtopic.php?p=348 ... ght=#34855

Cały czas problemy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Post autor: Dzidek Gb »

Teraz jest akwarium 170 litrowe dojrzewało 1.5 miesiąca. Filtr zewnetrzny FLUVAL 405,oswietlenie 75w,temp. 24-25C.Korzenie i kokosy , dno zwir. Ryby: 15cm Gibbiceps,trzy kosiarki,dwa głupiki,dwie mojinezje,dwa neony,ciernooczek kuhla,cztery krewetki.Dałem profilaktycznie MCF moze tam siedza jakies bakterie.Aktualny test Tetratest nowo otwarte opakowanie.N03- 10 , NO2-0.0 , GH >16d , KH-5d , pH-7.2 No juz jest lepiej Wczoraj zrobiłem podmiane 10% Dzisiaj na jednej moli pojawiły sie białe farfocle i jedno oko jak by spuchnięte (podany MCF).Co mam robic dalej.A jak juz sie ustabilizu to co zrobic z obsada juz niewiele z tego zostało jeden warunek Gibbiceps musi zostac!!! I co mam zrobic żeby mi sie rosliny ukorzeniały (złory srodek) stosuje kulki gliniane jako nawóz.

Edit

Może coś przywlokłem jakies dziadostwo z żywym pokarmem bo własciwie to po podaniu zaczeły sie problemy z rybami które je jadły.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2007 20:01 przez Dzidek Gb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

1)co chwila mylisz KH z GH - wez jakos to sprecyzuj bo za chwile sie wszyscy pogubimy

2)jesli faktycznie msz takie niskie KH to mozesz miec poczatki odwapnienia biologicznego, tzn ze rosliny nie majac CO2 (lub majac go za malo) zaczynaja pobierac "go" ...z wody . powoduje to spadek KH (twardosci weglanowej) i cholernie duze wahania(DOBOWE) pH. te wahania moga powodowac roznego rodzaju pieriepalki zwiazane z kondycja roslin i przede wszystkim RYB
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Post autor: Dzidek Gb »

To był jakiś stary tester,nowo otwarte opakowanie pokazuje inne typy a wiec::NO3 w skali od 0 do 250 wynosi 10 , NO2 wynosi 0 , GH w skali >3d do >16d wynosi >16d , KH w skali od 0d do 20d wynosi 3d , pH ok.7.6. To nie parametry wody chyba jakieś świnstwo przyniosłem z żywym pokarmem.Na molinezje coś sie wysypało takie białe,ale po podaniu MCF zaczyna to schodzić i rybka jest w pełni życia.No i z mojej obsady zostało sie : trzy molinezje,dwa gupiki,trzy kosiarki,Gibbiceps,neonka,ciernooczek kuhla i krewetki.Proszę żeby mi ktoś mądrze doradził z obsada bo czymś musze uzupełnić baniak fajnie by było jak by z nazwami polskimi rybek były tez łacinskie bo w Angli to moze zupełnie inaczej się nazywac. Aha... czym mam usumąc po terapi MCF z wody.A to moje nowe akwarium na razie wiekszego nie bedzie Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Boje sie ze to nie byl stary tester ale to poprostu testy tetry :D One sa beznadziejne . Jak zrobisz 10 pomiarow to za kazdym razem bedziesz mial inny wynik .A tymbardziej ze o ile sie nie myle stosujesz te w pasku . Nie wiem po co je robia .Rownie dobrze moglbys zgadywac :D
Ale jesli jest w nich choc troche prawdy to nawet ja , medrzec chemiczny widze ze KH masz bardzo niskie co skutkuje objawami opisanymi przez jabola . Przy tak niskim KH masz potezne skoki pH a to tragicznie wplywa na ryby . I nie ma znaczenia czy masz ryby lubiace wysokie czy niskie pH . Jak mnie ostatnio pouczyl jabol i mial 100 procent racji , 0.1 pH to zmiana 10 krotna .A nastepny stopien to zmiana 100 krotna ! Jako , że sam z chemii jestem słaby wiec troche sie ostatnio douczyłem i teraz juz wiem :D W dwóch postach podajesz dwa parametry pH raz 7.2 a drugi raz 7.6 .To bardzo duzy skok i nie dziw sie że rybki padają .
Tak na marginesie to cos duza mi sie wydaje roznica miedzy GH a KH .
A po za tym na moje oko to ten baniak na fotce ni choróbki nie ma 170 L :D No chyba ze masz meble jakies nieproporcjonalne i tylko tak mi sie wydaje:D
Awatar użytkownika
Dzidek Gb
Posty: 73
Rejestracja: 10 gru 2005 22:03
Lokalizacja: Southampton W.Brytania

Post autor: Dzidek Gb »

Tetratest i faktycznie nie wiadomo co pokazuja.Co poradzicie w sprawie testów??? Akwarium ma wymiary 84Wx58Hx44D to jakies niecałe 170l.To zdjecie robi takie wrazenie.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

0.1 pH to zmiana 10 krotna
Drobna poprawka, zmiana pH o 1 (a nie o 0,1) to 10-krotna różnica, czyli woda o pH 6 jest 10 razy bardziej kwaśna od takiej o pH 7 i 100 razy bardziej kwaśna od wody o pH 8.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Wlasnie tak jak pisze chemik4, a nie inaczej! Wachania pH takie o 0,4° to normalne wachania dobowe pH w akwa. Zrob testy pH od 6:00 do 23:00 co godzine lub pol, a sie sam upewnisz, ze to zwykla srednia...
Co jeszcze wazne jest...wachania dobowe temperatury. Im wyzsza temperatura tym nizsze pH. Wszystko to powoduje wlasnie takie skoki pH w akwa. Nie mowiac juz o bimbrowni (CO2).
KH masz naprawde nieco niskie. Postaraj sie o 4-5 a pH bedzie napewno stabilniejsze.
Marcin!
ODPOWIEDZ