Testy zoolek-a

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Testy zoolek-a

Post autor: rohan »

mam pare pytan :D zrobiłem dzisiaj testy zoolek-a na TwO , TwW i pH wody w kranie i w baniaku .
Kran
pH
zakres : 6,0-8,0 - 8
4,5-9,0 - 7,5

TwO - 18
TwW - 9

Akwarium
pH
zakres : 6,0-8,0 - 7
4,5-9,0 - 7

TwO - 17
TwW - 13

na czym polega roznica w zakresie testow na pH ? ktory powinno sie robic ? I dlaczego sa dwa ? Który odczyt jest bardziej dokładny ? Bo ja miałem wrażenie że bardziej dokładnie mi wyszedł ten , który teoretycznie powinien być mniej dokładny czyli ten w zakresie 4,5-9,0 z podziałka 0,5 .
I jak to jest mozliwe ze TwW w kranie mam mniejsze niż w baniaku ?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Z punktu widzenia pomiarowego, powinno się robić test który jest obarczony mniejszym błędem, a co za tym idzie z większą dokładnością (mniejszą podziałką). Co do odczytów, cóż...oba jak widzę wyszły Ci podobnie, więc za bardzo bym się tym nie przejmował.
Co do twardości wody. No cóż, jest to możliwe że w akwa masz większe TwW niz w baniaku. W kranie zapewne woda cały czas utrzymywana jest na stałym poziome, w akwa zachodzą cały czas procesy i woda ulega zmianie w sposób ciągły (no i właśnie się staramy aby nie zachodziła a była utrzymana na poziomie którym chcemy).
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

no mnie tez sie wydawalo ze ten dokladniejszy jest bardziej potrzebny .Nie wiem tylko po co sa sprzedawane dwa odczynniki razem .
Na wieczor zrobilem testy jeszcze raz , tym razem samo akwa .
Po calym dniu podawania CO2 .

pH spadło na 6.8
TwO - 18
TwW - 12

Nie stac mnie na filtr RO a nie bardzo mam pomysl na zmiekczenie wody . Zastanawiam sie czym mi grozi taka twardosc wody .
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm..no twardość aż taka tragiczna nie jest, więc o groźby raczej bym się nie bał. jedynie co to może trochę problemów z utrzymanie odpowiednich parametrów, które mogą Ci się rozjeżdżać. Co do zmiękczania wody, może posłuż się kationitem przed następną podmianą i tak przygotuj sobie wodę do kolejnych podmian o odpowiednio niskiej twardości. Niestety jedna podmiana z tak przygotowaną wodą nawet o twardości 0 może jeszcze nie spełnić oczekiwań, że w Twoim akwa od razu będzie duży skok na mniej. Jednakże kilka sukcesywnie dokonywanych podmian pozwoli na uzyskanie tego rezultatu.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No tak , ale ja sie zastanawiam nad jakims rozwiazaniem na stale :D Wiem ze najlepszy bylby filtr RO ale zastanawiam sie czy gra jest warta swieczki .Filtr jest drogi a nie wiem czy taka twardosc wody jak mam teraz bedzie miala az tak negatywne skutki zeby sie szarpac na taki wydatek ?

Dzisiaj zrobiłem tez test na Azotany . W akwa mam azotany na poziomie 10 mg/l . Wydaje sie ze to bezpieczna ilosc .Zreszta jak moge miec mniej skoro moja kranowa ma 5 mg/l . Troche mnie to przybilo bo w miare dojrzewania baniaka bedzie tego coraz wiecej . Wiem ze niektorzy maja gorzej bo w kranowie maja NO3 na poziomie 30 mg/l ale jakos mnie to nie pociesza :D
lupus
Posty: 34
Rejestracja: 21 kwie 2006 19:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: lupus »

dzis zrobilam pH zoolekiem i o dziwo wyszlo mi conajmniej 8, zakladajac ze z oczami wszystko gra, wg testu 6-8, wg tego drugiego wyszlo 7 z hakiem, zbadalam wode w drugim akwa obecnie pystym - 6-8 wyszlo max, w kranie wyszlo max - no to o cochodzi??
zrobilam paskowymi JBL i jest ok czyli ok 7
zoolek jest wazny do ktoregos tam 2008 - ??

NO3 zooleku to wrozenie z fusow, wynik zalezy od iloci odczynnika nr 2 ktory nabierasz szpachelka - raz mi wyszlo moze i 130 a 5 min pozniej 10 -w tej samej wodzie, wrozenie z fusow jest tansze, ale zaden ze sposobow nie jest dobry dla rybek
to moze jednak paski?? nie sa tanie ale i zbednej zabawy brak
ODPOWIEDZ