Oświetlenie akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Luki12
Posty: 15
Rejestracja: 14 mar 2007 20:59

Oświetlenie akwarium 112l

Post autor: Luki12 »

Witam
Mam pytanko jakie doładnie zastosować oświtlenie do 112l zbiornika narazie mam założoną świtlówkę Osram Fluora 18W. czy dodoać coś do tego?? Jak tak czy może być coś z osram z tych zwykłych czy dodać jeszcze jedną fluore?? Chodzi mi żeby rośliny dobrze się rozwijały.

W zbiorniku mam 4 kirysy, 10 mieczyków, 16 danio, 2 glonojady, i około 10 neonów, a jeśli chodzi o rośliny to nie znam ich nazw.

Wielkie dzięki za szybke odpowiedzi....
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Ja jestem zwolenniczką Philipsów więc będę namawiała Cię na Philipsy ale wybór należy do Ciebie.
W 112 l masz tylko jedną świetlówkę czy 2? Jeśli jedną to 20 W to za mało do takiego zbiornika. Żeby rośliny rosły całkiem całkiem to przydałoby Ci się mieć tak ok 40-60 W w dobrej jakości świetlówkach a to są 2x20W lub 3x20W. Pewnie niektórzy się ze mną nie zgodzą i będą Ci doradzali ponad 0,5 W/l ale uważam że przy niższych wartościach 0,3-0,5 W/l jest łatwiej opanować glony a rośliny zielone też ładnie potrafią rosnąć (sprawdzone w jednym z moich baniaków - właśnie w 112l). Niestety z czerwonymi roślinami sprawa jest już bardziej skomplikowana bo one już wymagają więcej światła.
Jeśli chodzi o dołożenie jeszcze jednej Fluory to nie jest to wskazane. Lepiej byłoby założyć swietlówkę o innym widmie i temperaturze barwowej, żeby rozszerzyć zakres.

PS. 10 mieczyków to ciut za dużo do 112 l :-)
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

zwykła świetlówki liniowe tez są coś warte, kiedyś specjalistycznych nie było a rośłiny w awariach miały się dobrze, jeśli jednak chcesz spróbować coś dedykowanego nie wydając zbyt wiele to zapoznaj się z ofertą świetlówek NAVRA http://halogen.pl/index.php?site=wyswie ... id_kat=104
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Świetlówki firmy Sylvania tez są dobre (używam ich) i tańsze od Hagena (używałem zanim trafiłem na Sylvanie)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

chemik4 pisze:Świetlówki firmy Sylvania tez są dobre (używam ich) i tańsze od Hagena (używałem zanim trafiłem na Sylvanie)

no to teraz koniecznie mów dlaczego się "przesiadłeś"? cena czy jakość ?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Głównym powodem było to, że akurat nie mieli świetlówek Hagena (ok 25zł za 18W), wiec kupiłem tańszą Sylvanie (ok 15 zł za 18W) a że okazały sie równie dobre więc zacząlem je stosować
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mikro »

witam

Własnie przymierzam sie do wymiany swietlówek w sowim akwarium , (do tej pory byla osram fluora i luminix) swietlówki mamja juz po 2 lata i chyba nie sa tak wydajne jak kiedys.
Prosze o porade jaki zestaw kupic (2x18W - standarowa pokrywa do 112)

Obsada:
5 danio
4 kiryski
2 kakadu
2 pretniki karłowate
10 neonek
2 otoski
+ kilka rybek w planie (ale to zagadnienie na inny temat)

światło 12-13 godzin
Filtr: Aquale 250
Parametry wkrotce, czekam na testy

Ogółnie mam troche problem z glonami - swietlówki to pierwszy krtok aby ich sie definitywnie pozbyc

Pozd

Krzychu
112 litrów
2x18W (OSRAM /Floura+Lumilux) - 8 godzin
Aquael 250 - 7/24

6 x danio pregowane
6 x neonki
2 x pretniki karlowate
4 x kiryski
2 x otoski
1 x kakadu
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

swietlówki mamja juz po 2 lata i chyba nie sa tak wydajne jak kiedys.
No w to akurat wierze :D Bo świetlówki powinno sie wymieniać co 6-8 miesięcy ! Inaczej tracą swoje właściwości i roślinki dają po hamulcu :D
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

mikro pisze: Prosze o porade jaki zestaw kupic


http://strony.aster.pl/faolan/dobor-swietlowek.htm
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ