Problem z glonami!!!

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kamil2231
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2007 18:32

Problem z glonami!!!

Post autor: kamil2231 »

Nie wiem co to za glony pojawiły mi sie w akwarium. Akwa jest świeżo zalozone ma zaledwie 7 dni. Przypminają siwą pajęczynę i sa tylko na korzeniach.
Wygladaja tak jak te z linka poniżej tylko tyle, że są szare.
http://www.glony.republika.pl/fotki-zielenic/010.jpg

Co to za glony i jakie są przyczyny ich powstawania :?:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

A co robi tam rybka, skoro akwa ma dopiero tydzień? Tak na początek może powiedz jak je zakładałeś.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Zdjęcie jest z jakiejś strony poświęconej glonom więc jak mniemam nie jest to zdjęcie z akwarium Kamila.

Te glony to są krasnorosty. Prawdopodobnie nitkowata odmiana Compsopogon.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
kamil2231
Posty: 10
Rejestracja: 11 mar 2007 18:32

Post autor: kamil2231 »

Tak jak wspomniał emiloos zdjęcie nie jest z mojego akwa gdyz nie mam jak wykonac, a te glony na tym foto sa bardzo podobne tylko ze te u mnie są szare. Jezeli sa to te krasnorosty to jak je zwalczyc (tzn jaka moze byc przyczyna ich powstawania)?
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
debek
Posty: 48
Rejestracja: 19 lis 2006 15:50

Post autor: debek »

Jak masz baniak min. 112l to najskuteczniejszą metodą będzie zakup kosiarek u mnie poradziły sobie z tym problemem w tydzień likwidujac glony doszczętnie
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

debek pisze:Jak masz baniak min. 112l to najskuteczniejszą metodą będzie zakup kosiarek u mnie poradziły sobie z tym problemem w tydzień likwidujac glony doszczętnie
No tak zlikwidowałeś skutki a co z przyczyną powstawania glonów
sebastian
Pomocnik
Posty: 85
Rejestracja: 26 lut 2006 20:08
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: sebastian »

Witam :D
Krasnorosty powstają w zacienionych miejscach lub przy zbyt małym oświetleniu . Ja w tym bym upatrywał przyczynę . Proponuje zwiększyć czas naświetlania zbiornika do ok. 12h na dobę.
Napisz jaką masz moc oświetlenia :?:
Powodzenia i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heh ... to wszystko prawda .Rzeczywiście powstaja w zaciemnionych miejscach ale nie tylko . Krasnorostów jest jakies kilka setek gatunków , ponad połowa jeszcze nie poznana . Powstaja tez w dobrze oświetlonych miejscach . Ale smutne jest to , że bez względu na to gdzie sie pojawiaja to jeśli nie zlikwidujesz przyczyny z czasem zajmą całe akwa . W przeciwieństwie do innych glonów ciężko jest je usuwać z roślin i zostaję tylko wycinanie liści albo usuwanie całych roślin . Kosiarki fajna rzecz ale musiałbys ich mieć jedna sztuke na 2 litry wody .Inaczej glony będą rośły szybciej niz kosiarki je będą zjadać .Mało tego kosiarki nie ruszaja czarnych nitek , szczególnie tych dobrze rozwiniętych . Kosiarki, krewetki i inne stworzenia sa przydatne jako profilaktyka ale nie jako cudowny środek do ich zwalczania .
Generalnie masz świeże akwa więc to nawet nie jest dziwne , że sie pojawiły .Musisz zbadać parametry wody , szczególnie NO3 i PO4 i moim zdaniem w przypadku tych glonów KH . Wiem z własnego doświadcznie że przy wysokiej twardości KH , praktycznie nie da sie ich uniknąć . A jak inne parametry masz złe to plage masz właściwie pewną :D
Krasnorosty lubia dużo PO4 a co najważniejsze lubią dużą twardość węglanową wody .Zlikwiduj przyczyne inaczej będziesz sie z nimi zmagał długo i zrobia Ci remament w baniaku :D

PS .wydłużenie oświetlenia baniaka na 100 % spowoduje jeszcze większe straty ! To co kolega wyżej napisał znajduje zastosowanie ale w walce z okrzemkami a nie z krasonorostami .
ODPOWIEDZ