parametry zmierzone- czarna magia :(

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

parametry zmierzone- czarna magia :(

Post autor: pszczółka »

Kupiłam na próbę dwa paseczki testów 5in1 (drogie to diabelstwo, więc pani w sklepie niedaleko mnie sprzedaje na sztuki :) ) i zmierzyłam parametry, ale nic mi to nie mówi, więc przepisuję wyniki przygotowana na gromy jakie posypią sie na moją głowe. No ale liczę na pomoc w skorygowaniu tego co jest źle. Dodam, że jest to ostatni dzień w cyklu podmian, tzn jutro podmieniam, a gdzieś po 3-4 dniach, uzupełniam odparowaną wodę świeżą (odstaną oczywiście).Uffff, tak to wygląda (cokolwiek oznacza :? ):
NO3 wychodzi 30mg/l (ciemniejsze niż przy 20 a jaśniejsze niż 40 :? )
NO2 0mg/l
GH 300[17.0]*dGH
KH pomiędzy 180[10.0] a 300[17.0] *dGH
pH pomiędzy 7,8 a 8,7

I co to wszystko znaczy? Po usmieszkach na opisie śmiem twierdzić, ze jedne wyniki sa ok a inne beznadziejne, ale nie wiem totalnie co zrobić żeby wszystkie były ok. Chcę przygotować akwarium dla razbor klinowych.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No znaczy tyle co napisałaś. Twardość wody zarówno ogólna (GH) i węglanowa (KH) i pH za wysokie. Czyli zasadniczo walka wpierw z obniżeniem twardości i następnie z pH w Twoim akwarium. Z tego co pamiętam dla razbor woda powinna być dość miękka i o pH w granicach 6.0. Co do walki z uzyskaniem parametrów wody...jak zmiękczyć i jak zmienić pH zapewne wiesz, a jak nie to tu na forum w postach tego miliony.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Dzięki, w takim razie powinnam zmięczyć i zakwasić wode, tak? Zakwasić wodę to wiem- szyszki olchy albo torf (planuję wykorzystać szyszeczki), co do zmiękczania, to postaram się zapoznać z postami na forum i potem ewentualnie dopytam. A jak już podziałam w tym kierunku to zmierze jeszcze raz i porównamy. Dzięki jeszcze raz :D
Pozdrawiam!
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie tak, metod wiele. Poprzez podmianę wodą przepuszczoną przez złoże jonowymienne np. Taka woda ma twardość jedną i drugą równą zero. Taka podmiana może w szybszym tempie obniżyć twardość i wtedy następnie łatwiej będzie kombinować z kwasowością. Zatem powodzenia życzę.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Matkoboska do kwadratu, a co to to złoże jonowymienne?

Pooowiedz :blagam

Mogę też mieszać wode do podmianek z wodą dstylowaną, wielkiego akwarium nie mam wię koszt może bym przeżyła.

Co do zakwaszania to doczytałam że tofr jest skuteczniejszy :D
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Złoże jonowymienne to takie złoże służące do filtracji/uzdatniania wody na bazie kationitu, usuwająca jony wpływające na twardość wody. Nie ważne, nie w tym rzecz. Woda destylowana też może być do podmian o ile masz ja w takiej ilości. Tylko istotna uwaga, żebyś przy podmianie nie przedobrzyła w drugą stronę, choć nawet podmiana (nie zmiana a podmiana) nie powinna drastycznie aż tak wpłynąć na zmianę twardości. Dopiero może kolejna i kolejna pozwoli na zejście z twardością do pożądanych wartości.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Mogłabym pół na pół dawać wodę destylowaną i moją odstaną "kranówę". Wiadomo, że parametrów z godziny na godzinę nie zmienią, a razborki chciałabym wprowadzić za jakies trzy tygodnie, więc będą co najmniej trzy podmiany, to i parametry może i ulegną poprawie.

Czy mogę wode zakwaszać cudem o nazwie Aquacid (chyba tak się to pisze) Tropicala? Czy lepiej pozostać przy naturalnej metodzie i kupić tofr akwarystyczny?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Możesz jak najbardziej. Naturalne metody obawiam się nie pozwolą Ci w 3 tygodnie tak zakwasić wodę. jednak mała uwaga. Zakwaszanie Auaacid musi odbywać się powoli. To znaczy: przygotowujesz baniaczek wody odstanej. Dolewasz do niego Aquaacid, mieszasz a następnie przez wężyk po mału, wręcz w kroplach dolewasz to do akwa. Jak wiadomo gwałtowny skok pH może zadziałać drastycznie na rybki. Zatem do dzieła :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

To już wiem co i jak. Kilka dni przed planowanym zakupem razborek podam wyniki drugiego pomiaru.
Dziękuję i pozdrawiam!
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Życzę udanych prac w akwa, uzyskania parametrów odpowiednich i czekamy na wyniki.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Mireks jak zwykle dobrze radzi :D Ja jednak na Twoim miejscu spróbowałbym innych testów . Paskowe testy Tetry to loteria .Sa bardzo niedokładne . O ile GH i KH wydają sie prawdopodone , choc stawiałbym , że KH jest jednak bliżej 10 , to pH cos mi sie wysokie wydaje :D
Żaden torf , żadne szyszki nie pomoga Ci dopóki nie zmiejszysz KH . Jeśli uda Ci się zjechać z KH do 6-8 to wtedy możesz próbować torfu. Przy takiej twrdości jak masz obecnie , jest mocne buforowanie pH i zmiejszyc je będzie duzym problemem .
Jeśli bys sie decydowała na zmiekczanie złożem jonowymiennym , na wode dsetylowana lub na wode z filtra RO , to najlepiej jest mieszać przygotowana wode 50/50 z kranówką . To pozwoli na płynne zmiany w akwa , bez nagłego skoku . Po za tym pamiętaj że taka woda oprócz małej twardości zostaje też zdeminarelizowana . Gdybys dała ja bez rozcieńczania powinnaś ja wtedy wzbogacić odpowiednim nawozem .
Ja jednak za nim zaczniesz rewolucje w akwa proponowałbym testy kropelkowe np.zooleka . Sa pewniejsze niż paski tetry , które przy 10 pomiarach pokazuja 10 róznych wyników :D

ps.osobiście nie bawiłbym sie w żadne preparaty bo róznie z nimi bywa .Zresztą co Ci da jednorazowe zmiejszenie twardości ? Po kolejnych wymianach wrócisz do punktu wyjścia .
Co do Razbor to masz tu link :

http://www.akwarium.nahaczyku.pl/ryby/r ... linowa.php
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

A jak się ma do zmniejszenia twardości wody przegotowywanie jej? Ostatecznie moje podmiany to 10l na tydzień i przegotowanie takiej ilości to nie problem. Gdzieś czytałam że to też w jakimś stopniu działa.

Nawożę roślinki tak czy siak różnymi nawozami płynnymi plus kulki pod korzenie :)

Jak już dojdę do ładu z twardością wody to zabiorę się za zakwaszanie. Zdecydowałam się jesdnak na torf akwarystyczny.

Pozdrawiam!
wróciłam :)
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

OK, ale nie zakwasisz jej torfem póki nie zmniejszysz twardości węglanowej czyli KH .
Co do przegotowywania wody to jest to jakis sposób . Jednak z tego co gdzies kiedys czytałem nie wystarczy jej poprostu zagotwoać . Trzeba ja doprowadzić do odpowiedniej temperatury na określony czas .
Tu masz link do pomocy w temacie twardości wody i nie tylko :D

http://akwa.czo.pl/modules/smartsection ... ?itemid=50

A tu jest jeszcze lepszy :

http://www.solniczka.friko.pl/artykuly/twardosc1.htm
http://www.solniczka.republika.pl/artyk ... rdosc2.htm
Ostatnio zmieniony 17 mar 2007 20:09 przez rohan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

:glowa

Czarrrrno to widzę- powiedział jasnowidz.... :?

Spróbuję zrobić podmianę z przegotowanej wody (całośc- 10l) i we wtorek kupie ten śmiszny torf. A w przyszłą sobotę zmierzę parametry tymi samymi testami.

Co do tego czy sa dokładne- nie wiem, kupiłam takie jakie były, bo pani w zoologu sprzedaje je na sztuki, całego opakowania bym nie kupiła, bo to spory wydatek.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Co do Aquacidu Zooleka (35% kwas ortofosforowy), to przy TwW 6*N, wychodzi go 1 cm3 na 5 litrów wody, daje to wode o TwW 0-1*N (wytrącają sie z wody sole fosforowe wapnia i magnezu) i pH ok 7, potem wode bez problemu zakwasisz torfem (to mój sposób za obnizanie pH i TwW).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ