Oswietlenie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Oswietlenie

Post autor: sebig »

Czesc. Mam takie pytanie. Jestem poczatkujacym akwarysta. Moje akwa to 112l. Czy wlaczanie swiatla o 10 do 14 a nastepnie od 15 do 23 to dobry pomysl? Czy lepiej nie robic przerwy w ciagu dnia? (pracuje dlugo i zalezy mi abym mogl je ogladac poznym wieczorem)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Pierwsze włączenie jest zbędne by nie pisac że wręcz szkodliwe
Ustaw sterownik na 14-24 i będzie ok
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dokladnie tak jak pisze Rybaczki, akwarium powinno być oświetlone przez 10-12 godzin bez przerwy, tak więc kup sobie wyłącznik czasowy i go ustaw wg. potrzeb
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Taka przerwe godzinnna w ciagu dnia mozna stosowac na krotka mete w walce z glonami .Normalnie nie ma potrzeby.Jesli masz swieze akwarium i dobre swiatlo to na poczatek mozesz ustawic krotszy czas swiecenie i systematycznie potem go wudluzac do 12-13 godzin .
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

rohan pisze:Taka przerwe godzinnna w ciagu dnia mozna stosowac na krotka mete w walce z glonami
?????
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

W Niemczech panuje teraz moda na oświetlanie 5-4-5 czyli 5 h świecenia, 4 h przerwy i znów 5 h świecenia. Pomaga to w walce z glonami w mocno oświetlonych akwariach roślinnych i niby symuluje naturalne zachmurzenie. Ja na taki rodzaj świecenia przełączam się zawsze w lecie i muszę powiedzieć, że to działa bo z glonami nie mam żadnych problemów a roślinom to nie szkodzi.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

emiloos pisze:W Niemczech panuje teraz moda na oświetlanie 5-4-5 czyli 5 h świecenia, 4 h przerwy i znów 5 h świecenia. .
hehe :) to jest pic na wode fotomontaz. sparwa wyniknela z "przeklamania" w interpretacji tegoz co robi rataj u siebie w szklarniach

otoz: aby wydluzyc czas oswietlenia wlacza lampy rano. nastepnie kolo poludnia kiedy jest widno i rosliny moga byc oswietlane naturalnie przez "DZIEN" :) lampy sa wylaczane. nastepnie po kilku godzinach kiedy robi sie najzwyczajniej w swiecie "ciemniej" znowu sa wlaczane lampy :)

ot i cala zagadka :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Też napisałam "niby". U mnie na szczęście to działa bo słońce w lecie świeciło mi w akwarium i po przełączeniu się na taki tryb oświatlenia nie mam problemów z glonami. Teraz mam tak ustawione w krewetkarium bo słonko pięknie mi świeci w akwarium od 13 do 17. Jak podpasłam trochę krewetki na glonach to pozmianiałam godziny na 5-4-5 i glony zniknęły więc to wcale taki pic na wodę nie jest jak się wydaje.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Post autor: sebig »

Dzieki za pomoc. Mam w akwa glony (nitkowce) wiec na razie niech dziala tak jak jest a pozniej ustawie inaczej. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jabol dziwisz sie ? Ja tez :D Ale tak gdzies wyczytalem .Osobiscie nie probowalem stosowac takiej przerwy bo nie bardzo mi sie chce wierzyc co to niby mialo by dac .
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Post autor: sebig »

Rohan to co proponujesz?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja proponuję, żebyś normalnie ustawil czas oświetlenia na 10-12 h i to wszystko. Problem z glonami ma inne podłoże niż światło, więc go poszukaj. Dzień w tropikach ma właśnie około 12 godzin, wyłączanie oświetlenia w ciągu dnia rozregulowuje rytm dobowy zbiornika.

Doskonale jabol wyjaśnił, skąd się wziąl pomysł na takie oświetlanie z przerwami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Post autor: sebig »

Dzieki Bara. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Co proponuje ? Juz napisałem wyżej , że nie ma potrzeby robienia tez przerwy . Jeśli masz dobre , mocne światło i startujesz baniak to mozesz dac na poczatek powiedzmy oświetlenie przez sześć godzin a potem systematycznie wydłużać do 12-13 .Ja własnie tak robie , ponieważ mam oświetlenie 0.83 L/W .Chce uniknąć szoku świetlnego :D .
W pierwszym moim poście napisałem , że mozna stosować taka godzinna przerwe w walce z glonami ale na codzien nie ma to sensu .Ja ośobiście nie stosuje takiej przerwy bo nie wierze w jej skuteczność . Wola stopniowac czas oświetlenia .
A swoją droga to ciekawe jak sie ludzie ciesza z tego , że im światło słoneczne oswietla akwarium :D A nie słyszeliście nidy , że własnie światło słoneczne jest świetnym stymulatorem wzrostu glonów .

PS. Jeśli chodzi o czas pracy to mam podobny problem :D Aktualnie mam oświetlenie do godz.21 i wieczorem jak wróce z pracy nie wiele mam czasu żeby nacieszyć oko :D Mam zamiar wydłuzyć czas do 23 , kosztem świecenia rano , kiedy i tak nikogo nie ma . Narazie świece 9 godz. Ale od niedzieli dokładam kolejna godzine . Docelowo światło bedzie od 11 do 23 . A w lecie nawet do 24 .

A tak juz zupełnie OT , mam pytanie do BARY :D Od czego zalezy przyzanie statusu"pomógł" bo czasem sie juz w tym gubie ?

odpowiedziałam na pw. BARA
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

Trudno tu zastosować jednorodną recepturą z przerwami oświetlenia, kiedy u jednych akwa spotyka się ze słońcem, a inni ustawili zbiorniki w miejscu gdzie słońce nie zagląda wcale. Dlatego pisanie, że "w Niemczech jest taka a taka moda" to zbyt ogólnikowe. Uważam, ze należało by porobić jakieś pomiary - może światłomierzem takim jaki fotograf ma na wyposażeniu? i dopiero wtedy dobierać odpowiedni system oświetlenia.
ODPOWIEDZ