Oswietlenie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Od czego zalezy przyzanie statusu"pomógł" bo czasem sie juz w tym gubie ?
Ten kto zakłada temat może dawać punkty "pomógł" tym, którzy mu pomogli w rozwiązaniu problemu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
sebig
Posty: 10
Rejestracja: 18 mar 2007 16:06

Post autor: sebig »

Dzieki Rohan. Dotychczas swiatlo u mnie w akwa dzialalo od9 do 21. Teraz ustawilem od 11 do 23. Akwa mam juz (a moze dopiero) 6 miesiecy. A jezeli chodzi o swiatlo to uwazam ze jest dobre..3 swietlowki, kazda po 18W. Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Czyli w zasadzie masz takie minimum :D Wychodzi ,że masz 0.48 W/L a za minimum uważa sie 0.5 W/L . Ale biorąc pod uwage , że akwa nigdy nie ma znamionowego litrażu to masz OK . Jednak nie jest to światło na tyle silne żebys musial stosować jakieś przerwy . Jeśli wystepuja u ciebie glony to napewno nie z winny za mocnego oświetlenia .Sopkojnie możesz wiec oświetlac baniak przez 12-13 godz. dziennie .A jakie godziny wybierzesz to juz zależy tylko od Ciebie :D
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Andersh, nie zawsze moda idzie w parze z wygodą czy przydatnością. Wystarczy papatrzeć na buty na obcasach albo niektóre krzesła.

Ponieważ ja lubię eksperymentować a moja 25 jest zbiornikiem typu eksperymentalnego (taki low-tech) to tak, cieszę się, ze mi słonko świeci w akwarium... dzięki temu nie muszę karmić żyjątek w krewetkarium - sama natura je wykarmia z moją lekką pomocą w postaci podmianek wody.

Macie ciekawe podejście do zbiorników - wszystko książkowo... Śmieszy mnie tylko to, że nie spróbujecie a już krytykujecie. Proponuję najpierw sprawdzić a potem zabierać głos.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

emiloos czyz Andresh nie o tym właśnie myślał pisząc :
Dlatego pisanie, że "w Niemczech jest taka a taka moda" to zbyt ogólnikowe. Uważam, ze należało by porobić jakieś pomiary
Nie chce sie wcinać jak majtki w pupę ale takie odniosłem wrażenie .
Inna sprawa , że mimo tego co tu czasem sie piszę podając oklepane recepty ma sie to najczęściej nijak do realnego świata :D Tak naprawdę każdy z nas eksperymentuje w swoim baniaku .Nie wierze , że jest ktoś kto stosując sie do tych książkowych reguł założył i utrzymuje baniak , który go niczym nie zaskoczył . Jak ktoś to kiedyś powiedział : w akwarystyce nie ma zasad od , których nie ma wyjątków . Na życie w naszych baniakach wpływa tyle czynników , że nie jest możliwe po prostu przeczytać książkę i założyć tak tip top baniak , który będzie baniakiem nad baniaki :D
Faktem jest tez to , że prościej prowadzić eksperymenty w tanku o pojemności 25 l , niż w 200 czy 300 litrowym na , który wydało sie już kupę kasy .
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

rohan pisze: Faktem jest tez to , że prościej prowadzić eksperymenty w tanku o pojemności 25 l , niż w 200 czy 300 litrowym na , który wydało sie już kupę kasy .
z tymze ...tank im wiekszy tym lepiej. bo latwiej go ustabilizowac :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jabol to oczywiste :D Ale jak go ustabilizować prowadząc równocześnie eksperymenty ? A jak przesadzisz z eksperymentami to szlag trafi większą ilość wszystkiego :D
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Co do "trafiania szlag" to po to są eksperymenty.... i jak ktoś się decyduje to musi się liczyć z tym, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli.

Chociaż kto komu broni zakładać małe akwarium eksperymentalne? Wszystkich niedowiarków gorąco zachęcam do założenia i testowania wszystkich mitów internetowych i nie tylko :wink:
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nikt tego nie zabrania .Ale ja zakładam swoje po to żeby było ozdoba w mieszkaniu :D Więc nie bardzo chce m sie w nim jakoś bardziej ryzykować .Co nie znaczy , że za jakiś czas nie zaloże drugiego mniejszego w , którym rzeczywiście mogę trochę po eksperymentować . Już od pewnego czasu zastanawiam się nad założeniem małego baniaka w którym hodowałbym mech .
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

emiloos pisze: Chociaż kto komu broni zakładać małe akwarium eksperymentalne? Wszystkich niedowiarków gorąco zachęcam do założenia i testowania wszystkich mitów internetowych i nie tylko :wink:
pewnie ze nie zabroni. z tym ze tak jak napisalem wieksze akwarium jest stabilniejsze i "wbrew pozorom" latwieksze w utrzymaniu. ma to takze przelozenie na swego rodzaju rozne ekperymenty. dlatego to cy wyjdzie/nie wyjdzie MALYM akwa -moze miec (ale ma)sie NIJAK do tego co bedzie w w 10 krotnie wiekszym baniaku (np 25 l - 240 l )


PS

jesli czyta ten post Andrzej Vader z tego forum to mam prosbe. wstaw tutaj zdjecie :) swojego akwa wraz z opisem fauny i flory oraz spraw technicznych i nawozenia.....

gwarantuje pozostalym forumowiczom ze zrobicie wielkie "gały" :)
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Hehe... uważaj, żeby go nie zbanowali bo jak ostatnio, ktoś wstawił tu swój baniak, który nie był zasiedlony i utrzymywany książkowo i bronił swojego zdania to go z forum wyrzucili :D
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
ODPOWIEDZ