Czy konieczne są takie nawozy?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Czy konieczne są takie nawozy?

Post autor: klaudia-KRK »

Witam. Przeglądając strony o akwarystyce przeczytałam o nawozach,dla ryb roslin itp do stosowania w akwariach słodkowodnych. Ja de facto nie mam żadnego z tych preparatów i mysle że jak najszybciej powinnam sie zaopatrzyc.dodam iz jestem nowicjuszką a akwarium mam niedługo. (a w nim glonojad i dwa mieczyki,dzis jade jeszcze po jakieś rybki)

TETRA AQUA BACTOZYM

środek do natychmiastowej bioaktywacji filtra i wody w akwarium
• zawiera enzymy i odżywkę dla bakterii nitryfikacyjnych
• służy do natychmiastowej bioaktywacji filtra i wody
• redukuje zanieczyszczenia organiczne do bezpiecznego poziomu, krystalizuje mętną wodę, powoduje ustalenie się równowagi mikrobiologicznej
• zalecany w przypadku zakładania nowego akwarium, częściowej wymiany wody, po wymianie lub czyszczeniu filtra oraz zakończeniu leczenia ryb
• jego stosowanie umożliwia wpuszczenie ryb do nowo urządzonego akwarium już po 24 godzinach!

Obrazek

Crypto Tetra Plant - nawóz dla roslin akwariowych

Jest to nawóz w tabletkach, przeznaczony do wkładania w żwir, w okolicy korzeni.
Powoduje prawidłowy wzrost i kolor roślin.
Przyspiesza ukorzenianie sie roślin.
Zawiera żelazo i wszystkie ważne pierwiastki śladowe.
Nie zawiera azotanów i fosforanów powodujących namnażanie się glonów.

Obrazek


TETRA AQUA VITAL (WITAMINY)

• korzystnie wpływa na samopoczucie ryb w akwarium
• poprawia ubarwienie i witalność ryb
• zapewnia doskonałe warunki środowiskowe, a także równowagę biologiczną
• zawiera kompleks witamin z grupy B, jod oraz składniki pobudzające wzrost i żywotność
• uodparnia ryby na choroby, przyspiesza rekonwalescencję
• zwiększa aktywność par rozpłodowych – jest nieodzowny dla uzyskania dobrych wyników hodowlanych

Obrazek

UZDATNIACZ wody w akwarium AQUTAN SERA

Aqutan klaruje wodę, wiąże natychmiast szkodliwe metale cieżkie.
Neutralizuje zdysocjowane sole oraz szkodliwy chlor.
Chroni delikatną śluzówkę ryb, dzięki działaniu zespołu witamin B-complex
oraz koloidom ochronnym.
Stosowanie Aqutanu przeciwdziała powstawaniu glonów w pózniejszej eksploatacji akwarium.
Aqutan należy stosować:
Przy zakładaniu nowego akwarium
Podczas i po transporcie ryb.
Przy każdorazowej podmianie wody w akwarium.
W opakowaniu znajduje sie szczegółowa ulotka, dotyczaca dawkowania i działania preparatu.
Razem z Aqutanem nalezy stosować inny srodek: NITRIVEC SERA,

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie nalezy stosować chemii do świeżo założonego zbiornika.
Bactozym to szczepy bakterii do filtra a nie nawóz.

Pisz nam swój zbiornik, litraz, parametry wody, obsadę, jak długo już stoi. Pomożemy w dobraniu nawozu i poradzimy kiedy go stosować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

TETRA AQUA BACTOZYM - może sie przydać .Przyspiesza rozwój pożytecznych bakterii . Nie jest konieczny i nie jest tani .Ale jak chcesz możesz go dać .
AQUTAN SERA- nie jestem pewien ale to nie jest chyba taki zwykły uzdatniacz do wody . On ma jakieś niby dodatkowe funkcje . Zwlaczanie glonów itp to niepotrzebna chemia . Radziłbym zwykły uzdatniacz do wody np.Tetry , jest w każdym sklepie akwarystycznym .
TETRA AQUA VITAL - nie jest konieczny .Ale kiedyś go próbowałem i nie zauważyłem jakichs szkodliwych skutków ubocznych . Jak będziesz mieć dobre parametry wody i akwa będzie zdrowe , roślinki będą ładnie rosły to i ryby będą zdrowe i ładne .
Crypto Tetra Plant = jak najbardziej można stosować ale w zależności od tego jakie masz roślinki . Np. żabienice będą bardzo zadowolone . Jeśli nie masz jednak roślin z bardzo rozwiniętymi wkładami korzeniowymi to ja bym uważał . Proponowałbym na początek jakiś nawóz w płynie . Najlepiej podawany w małych codziennych dawkach . Nad kulka wsadzona w podłoże masz małą kontrolę . Możesz doprowadzić do tego że żelazo będzie w niekontrolowany sposób dostawało sie do wody co może spowodować plagę glonów . Nawóz podawany do wody codziennie łatwiej możesz kontrolować .
A prośba BARY jest jak najbardziej na miejscu .Koniecznie podaj więcej szczegółów swojego akwarium .Wtedy będzie łatwiej .

Ps. Dla wszystkich krytyków: ja nie piszę , że kulki nawozowe do podłoża są złe albo niepotrzebne !! Tylko odradzam je na początek początkującej akwarystce :D
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Post autor: klaudia-KRK »

akwarium 30litrowe z całym wyposażniem
a wnim jak narazie glonojad, i parka mieczyków.

Zrobiłam już ten pierwszy błąd czyli wpuszczenie rybek do niedojrzałego zbiornika (to było m-ąc temu) gdy wszystkie ryby zdechły (prócz glonojada) zrobiłam wszystko od początku -umyłam akwarium,żwirek i po tygodniu wpuściłam parke mieczyków (wiem ze to zawczesnie
:roll: ) glonojad był w akwa od początku.
Rybki już żyją u mnie od tygodnia i jest wszystko ok, pływają po całym zbiorniku ( poprzednie rybki prawie ze nie pływały,albo zdychały w pierwszej godzinie albo leżały na kamieniach 2 dni a potem zdychały :( )

roslinki jakie w tej chwili mam to Cabomba
ale jutro jade po :

-NESAEA sp. RED LEAVED
-LUDWIGIA PERUENSIS
-HYGROPHILA SALICYPHOLIA
-ROTALA INDICA
-Rotala Wallichii

oraz po korzeń dla glonojada i jakies łupki na kryjówkę dla mieczyków.
Chciałabym również kupic jakies rybki.

Jedynym problemem dla mnie jest :? ....czyszczenie akwarium i wogóle pielęgnacja :roll: wiem że trzeba podmieniać co tydzień ok 10% wody - nie chce dolać wody kranówy bo jak mi znowu rybki zaczną padać to pstryczek :evil: dlatego kupie te szczepy bakterii TETRA AQUA BACTOZYM . aha i jeszcze...nie wiem jak mam wyczyscic ścianki akwa które pokryte sa osadem skoro zostaje woda w akwarium :?

Mam nadzieje że na tym forum dowiem sie więcej niż u niedoświadczonego sprzedawcy w zoologicznym.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

akwarium 30litrowe z całym wyposażniem
a wnim jak narazie glonojad, i parka mieczyków.
ja bym tam raczej wpuścił z 5-6 gupików i nic więcej, mieczyki i glonojady potrzebują akwarium >100 litrów
wiem że trzeba podmieniać co tydzień ok 10% wody - nie chce dolać wody kranówy bo jak mi znowu rybki zaczną padać to pstryczek
podmienia sie ok 20% wody, wode do podmiany nalej jakieś 3-4 dni prędzej do jakieś dużego naczynia żeby sie odstała i bedzie oki
aha i jeszcze...nie wiem jak mam wyczyscic ścianki akwa które pokryte sa osadem skoro zostaje woda w akwarium
od tego są czysciki do szyb, można ewentualnie użyć nowej, nieużywanej gąbki do mycia naczyń
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jolka
Posty: 45
Rejestracja: 10 lis 2006 21:46
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

No tak popełniłaś kilka błedów..na Twoim miejscu poczekalabym jeszcze z wpuszczeniem kolejnych rybek. napisz jakie i ile chcesz kupić bo potem może być za póżno..pamiętaj,ze 30l to niewiele...wręcz bardzo mało co nie oznacza, że nie mozesz mieć tego akwarium. Pielęgnacja to podstawa by zachować równowage biologiczną i zdrowe rybki. Dlatego zwł w akwariach małych jest to niezbędne. Co tydzień podmieniaj 20 % z tymze na pierwszą podmianę masz jeszcze czas bo zbiornik nie jest ustabilizowany.

Czyszczenie szyb: Polecam czyścik magnetyczny (koszt ok 10-12zł), ktorym czyścisz szybę od środka nie wkładajac nawet rąk. Substytutem czyścika może być żyletka na długim patyku, który również mozesz kupić w sklepie zoo.

Przy podmianach nie dolewaj kranówy tylko odstaną wodę. Ja do tego używam baniaków 5l po wodzie mineralnej.

Przy zakuppie roślinek polecam na początek szybkorosnące np. moczarka

Jeśli bedziesz dbać o akwarium...systematycznie...to z biegiem czasu stanie się to dla Ciebie przyjemnością, zwł jezeli owocem tej pracy i poświęconego czasu będą zdrowe i piękne rybki :D

Pozdrawiam i powodzenia
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

hmmmm....TETRA AQUA BACTOZYM nie służy do uzdatniania wody !! To śa szczepy bakterii rozwijających sie w filtrze i w podłożu . Maja one za zadanie likwidować amoniak i azotyny , które sa śmiertelną trucizna dla ryb . Bakterie te zamieniają te związki w azotany , które są pokarmem dla roślin . Ale azotany tez nie mogą występować w nadmiarze .Koniecznie musisz poczytać o "cyklu azotowym" .
Wodę uzdatnia sie uzdatniaczem do wody np.Aqua Safe Tetry . Wytrąca on z wody chlor , bardzo szkodliwy dla ryb . Wodę można też przygotować sobie kilka dni wcześniej i intensywnie ja napowietrzać to wystarczy żeby pozbyć sie z niej chloru . Przy takiej małej ilości jaką Ty potrzebujesz możesz możesz ją nawet zagotować .
Co do czyszczenia akwarium to do skrobania szyb możesz użyć np żyletki .Ale moim zdaniem świetnie się sprawdza karta kredytowa :D Albo jakaś karta do Macro , Geanta itp Są oczywiście orginalne skrobaki do szyb ale nie wiem czy warto w nie inwestować przy tak małym baniaku.
Co do roślin to nie wiem jakie masz oświetlenie ale :
-NESAEA sp. RED LEAVED - ma bardzo duże wymagania świetlne i CO2
-LUDWIGIA PERUENSIS - tak samo
-HYGROPHILA SALICYPHOLIA - tej nie znam
-ROTALA INDICA - b.duże wymagania świetlne
-Rotala Wallichii - b.duże wymagania świetlne i CO2

Nie chcę Cię smucić ale wybrałaś fatalne rośliny i zdecydowanie Ci je odradzam !! Wiem , że kierowałaś sie wyglądem bo wszystkie one są piękne ale nie ma szans żeby sie utrzymały w Twoim akwarium .Wyrzucisz pieniądze w błoto . Wybierz coś łatwego i nie wymagającego bo inaczej przeżyjesz kolejny zawód .
Nie wiem w jakim rejonie Krakowa mieszkasz ale jeśli gdzieś blisko śródmieścia a najlepiej Olszy moge Ci polecić świetny sklep , gdzie nie wcisną Ci kitu i doradzą co i jak . Nie słuchaj gości w sklepach zoo umiejscowionych w supermarketach .To totalne dno !
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

klaudia-KRK, niestety ryby jakie masz wymagają mocno większego zbironika, ponad 100l, więc albo je oddaj albo załóż nowe akwarium. W 30l będą karłowacieć i umierać powoli w męczarniach.

Czeka Cię nitrit pick czyli maksymalny poziom NO2, więc radzę użyć od razu trochę bactozymu i to wszystko.

Poczytaj trochę, nawet na tym forum na temat zakładania i prowadzenia bardzo małych akwariów. Znajdziesz tam informacje o obsadzie, roślinach i sposobach pielęgnacji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

No nie- ja się nie mogę powstrzymać i powiem swoje! Cholera jasna- jak chcesz mieć ładnie w pokoju, to kup sobie wazon!!!

Ludzie, nie piszcie dziweczynie, że szyby czyścić tym, podmieniać tyle... Niektórzy po prostu nie mają w sobie tej odpowiedzialności do zajmowania się żywymi stworzeniami. Nie rozumiem, jak można iść do sklepu po "JAKIEŚ" rybki, a roślinki recytować z łaciny! Nie rozumiem, nie pojmuję tego... Żywe stworzenia przez 2 dni zdychające na kamieniu... Co to ma być- kino akcji!!??
Obrazek
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Post autor: klaudia-KRK »

gilliam ----> napisałm "jakies" rybki ponieważ jeszcze nie wiedziałam jakie kupię,nie było mi obojętne czy beda to gupiki czy karasie które by sie nawet w moim akwarium nie 'obróciły' wiedziałm ze jadę po J A K I E Ś rybki które będa odpowiedznie do mniejszych akwa :!:

co do roslinek nie recytowałam je z łaciny tylko przekopiowałam nazwy które już ZAKUPIŁAM a jechałm po ich odbiór, - wyglądaja slicznie :)
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

karasie które by sie nawet w moim akwarium nie 'obróciły' wiedziałm ze jadę po J A K I E Ś rybki które będa odpowiedznie do mniejszych akwa
A nie wiesz, że mieczyki nie są odpowiednie do akwa 30l? Najprawdopodobniej tak samo nieodpowiednie jak "glonojad", jeśli jest nim zbrojnik niebieski.
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

wyglądaja slicznie
A zrobimy zakłady jak długo będą tak wyglądać ?? Bo ja im daję jakieś tydzień . Potem wszystkie Ci normalnie zgniją , padną albo się rozpuszczą .
To są rośliny , które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki świetlne i odpowiednie stężenie CO2 w wodzie . Sama sie przekonasz za parę dni , że wyrzuciłaś pieniądze w błoto ! W temacie o Twoich chorych mieczykach już napisałem co o tym sądzę . Jak sie nie ma wiedzy na temat czegoś co sie robi to przynajmniej trzeba słuchać rad ludzi , którzy już cos na ten temat wiedzą . Przecież nikt nie pisze Ci tu na złość bo to Twoje małpy i Twój cyrk . Ale jeśli chcesz sobie zaoszczędzić frustracji to skoro nie masz żadnego doświadczenia w zakładaniu akwarium to zaufaj innym . Jak chcesz to oczywiście możesz sobie kupować nowe rybki codziennie ale skoro tak to nie zakładaj tematów "rybki mi padają - pomóżcie " . Chętnie Ci pomożemy ale spróbuj nas posłuchać ! Nie pisz mi , że roślinki wyglądają pięknie bo widzę , że wogólę nie przejęłaś sie tym co pisałem wyżej na temat tych roślin . Pewnie sobie pomyślałaś : a co on mi tu takie głupoty pisze skoro roślinki są piękne ?! Nie minie więcej niż tydzień a przekonasz sie sama , że jednak miałem rację .
ODPOWIEDZ