chore mieczyki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

chore mieczyki

Post autor: klaudia-KRK »

Dzisiaj zauwazyłam u moich mieczyków ( parka) białe kropeczki podejrzewam ze to rybia ospa.
Prosze o radę co kupic by wyleczyc rybki?
co z pozostałymi rybkami? (parka gupików i glonojad) ??
-w jakim czasie i czy moga sie zarazic? :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

skoro chore rybki to w jakim dziale zakładamy temacik ?! S.
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Mieczyki najlepiej przenieś do innego akwa.Najprawdopodobniej jest to ospa rybia.Użyj Tetra Medica GoldOmed.Jeśli po 5 dniach nie będzie poprawy to przefiltruj wode przez węgiel aktywny i powtórz kuracje :wink:
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Post autor: klaudia-KRK »

Tetra Medica GoldOmed ? a nie TetraMedica Contralck ? to jest do stosowania przeciwko ospie. Dzis i tak nic nie kupię, dopiero jutro rano jade do zoologa :(
Paulina
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2006 16:23
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Paulina »

Na ospę polecam ichtiosan Tropicala, sama mam mieczyki,które chorowały na ospę i pomogło, kurację rbiłam w akwarium ogólnym bez odławiania chorych ryb- ospę powoduje pierwotniak kulorzęsek więc nawet jak się odłowi chore ryby i tak jest duża szansa że zostanie on w akwarium
co do czasu przenoszenia się choroby na inne ryby w moim akwa było to to kilkanaście godin
powodzenia :)
Rafi 13
Posty: 82
Rejestracja: 04 lut 2007 15:02
Lokalizacja: Słubice

Post autor: Rafi 13 »

Preparat którego podałaś mi nazwę także można stosować w walce z ospią rybią. :wink:
ale na tym forum są idioci
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ichtiosan ! Pewny i sprawdzony . A tak na marginesie to masz własnie efekty złego odpalenia zbiornika . Wpuszczenie ryb do kompletnie nie przygotowanego i nie ustabilizowanego baniak . Sama pisałaś ,że rybki Ci padały . A te , które przeżyły teraz to muszą odchorować . Mieczyki nie nadają sie też do tak małego akwarium jakie posiadasz . Jeśli nie zaczniesz słuchać rad jakie udzielają Ci różne osoby na tym forum to będziesz mieć wiecznie podobne problemy . Chcąc sie bawić w akwarystykę trzeba posiadać chociaż minimum znajomości tematu . A że nikt sie z tym nie rodzi to po prostu trzeba słuchać rad osób , które maja już z tym dłużej do czynienia .
W akwarium o pojemności 30 litrów rybki takie jak mieczyki nigdy nie będą się czuły dobrze i zawsze będziesz mieć problemy .
Moja rada jest taka : Czytaj , pytaj , szukaj na forum . Zlikwiduj ten baniak który masz , rybki komuś oddaj . Potem poczytaj trochę o rybach , ich potrzebach i wymaganiach . Na tej podstawie złóż sobie obsadę jaka chcesz i jaka będzie mogła żyć w baniaku o takich wymiarach . Poczytaj o cyklu azotowym . Idź do sklepu zoo dadzą Ci taką głupia ulotkę Tetry albo Sery . Tam jest graficznie przedstawiony cykl azotowy . Wystartuj baniak tak jak sie to robi prawidłowo czyli posadź łatwe , szybko rosnące rośliny i zalej go wodą . Jesli posiadasz testy to mierz parametry jeśli ich nie posiadasz to można założyć że dojrzewanie baniaka trwa około miesiąca . Wtedy możesz dopiero wpuścić ryby . Ale takie , które nie będą cierpieć męczarni w za małym i nie przystosowanym do ich wymagań baniaku .
Żeby Ci pomóc polecam opcję szukaj na tym forum . A żeby Ci jeszcze bardziej pomóc , zrobiłem to za Ciebie i służę linkiem :
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638

PS. nie jest moim zamiarem być złośliwym czy nie uprzejmym ale na miłość boska ! Ludzie jak sie za coś bierzecie to spróbujcie posiąść chociaż minimum wiedzy na ten temat bo tak, robicie krzywdę sobie bo nic wam sie nie udaje i tym biednym zwierzętom które mimo tego , że są zimnokrwiste to jednak są żywe . Oczywiście póki ich nie uśmiercicie swoja ignorancją .
To dotyczy również Rafi13 , który zna już wszystkie preparaty chemiczne jakie znajdują sie na rynku a dalej nie wie jak założyć normalne zdrowe akwa . To klasyczny przypadek człowieka , który zadaje setki pytań ale nie słucha odpowiedzi i kupuje następny cudowny środek , którego wlanie spowoduje , że jego akwa od ręki zmieni sie w podwody ogród .
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Post autor: klaudia-KRK »

ok ok wiem ze mieczyki nie powinny byc w moim akwarium , to oczywiście było konsultowane z zoologiem-ale trudno :roll:

Jednak musze je wyleczyc bo mi padna gupiki.
własnie wpusciłam do wody 7 ml Tetra ContraIck
nic tam nie pisze ile to sie dawkuje dni? czy ktos wie? bo nawet w sieci tego nigdzie nie wypatrzyłam :? po ilu dniach potem trzeba wymienic wode? i ile tej wody? :(
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Klaudia nie wiem gdzie mieszkasz ale na ulicy Młyńskiej 12 na Olszy jest świetny sklep , prowadzony przez pasjonatów ! Tam Ci pomogą i doradzą . Na pewno nie sprzedadzą Ci rybek nie nadających sie do Twojego baniak . Jeśli będziesz miała jakiś problem tez Ci pomogą dobra radą . A co tego środka o którym piszesz to nie wiem jak sie go stosuję ale powinno to być opisane na opakowaniu . Jeśli nie to trzeba było pytać w sklepie w którym go kupiłaś .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No i jasne: Klaudia, pisaliśmy Ci już, że mieczyki nie nadają sie do Twojego akwarium. Filtr nie wyrabia z biologicznym oczyszczaniem wody i masz to co przewidywałam odpisując Ci w temacie o roślinach.

Ciężko widzę to leczenie w nieodpowiednich warunkach.
Dodanie teraz chemii do wody, czy to w postaci ichtiosanu czy innego leku, zniszczy w filtrze kolonie bakterii. Kółko się zamyka.

Moja rada: lecz ryby i jeżeli nie padną natychmiast je oddaj. Wymień przynajmniej 50% wody po leczeniu i dodaj bactozym lub inne szczepy bakterii. Poczekaj tydzień/dwa i zacznij ponownie wprowadzac obsadę, ale taką jaka pasuje. Nie chcę Cię martwić, będzie to bardzo uboga obsada. A moim zdaniem, w 30l nie powinno się w ogóle hodować ryb... 30l to może być tylko jako kotnik...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
klaudia-KRK
Posty: 31
Rejestracja: 10 mar 2007 14:12

Post autor: klaudia-KRK »

rohan - ja kupuję w zoolog. w TESCO na wielickiej - tam sprzedawcy też są ok, nie wpiernicza mi rybki która mi sie podoba tylko zawsze pytaja o akwarium itp. ale wstapie na młynską w przyszłym tygodniu-wtedy będę w poblizu (ja mieszkam na Prokocimiu) dzieki za rady :)

mieczyków sie pozbędę, a moja obsada w 30l to będą : 4 gupiki, parka molinezji, i gloni. A w czerwcu gdy przeprowadze sie juz "na swoje" to kupię akwarium ponad 100l.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety, w 30 l nie powinnaś trzymać molinezji i glonojada. Wydaje mi się również, że na gupiki mające bardzo szybką przemianę materii ten zbiorniczek też będzie za mały...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Klaudia nie chcę Cię martwić ale BARA naprawdę ma tu racje . Glonojad nie nadaje sie do takiego zbiornika . Nie wiem jak molinezje bo nigdy ich nie miałem ale patrząc tylko na ich wielkość śmiem twierdzić , że niestety tez .
Jeszcze raz polecam sklep na Młyńskiej ! Kupisz tam wszystko i dobrze . Możesz liczyć na dobra radę i być pewna , że nie sprzedadzą Ci kitu . Możesz się powołać na mnie :D Mam na imię Tomek :D Znają mnie tam bo prawie co dziennie im marudzę . Przy okazji zobaczysz piękne prawie 1000 litrowe akwarium z oświetleniem HQI wiszącym nad otwartym baniakiem . Choćby po to warto sie przejechać :D
A w temacie akwarium moja rada jest taka :
Jeśli tak jak piszesz , w czerwcu przeprowadzasz sie na swoje / przy okazji gratulacje / to daj sobie teraz spokój z mordowaniem kolejnych rybek :D Jeśli koniecznie chcesz mieć jakiś baniak to do tego 30 litrowego kup sobie po prostu Bojownika i kilka najprostszych roślinek , bez żadnych wymagań i najlepiej cieniolubnych . Czas jaki pozostał do czerwca wykorzystaj na nabycie choćby minimalnej wiedzy na temat akwarium , potrzeb roślin i ryb .
Jak trochę poczytasz to sama zobaczysz , że warto takie rzeczy wiedzieć i ile problemów mogłaś uniknąć , gdybyś to zrobiła wcześniej :D Akwarium to piękne hobby , sama sie przekonasz . Ale warto to robić z głową . Jak będziesz mieć jakieś problemy albo pytania to śmiało pytaj na forum .Na pewno dostaniesz pomoc .A jak nie chcesz zakładać nowych postów to śmiało pisz na priva .Jak tylko będę wiedział tez postaram się pomóc .
Pozdrawiam .

PS . nie daj sie zwieść fachowości sprzedawców w TESCO lub innym markecie :D Może Ci sie wydawać że to spece bo sama nie wiele wiesz a akwarium :D Ale ja wiem po sobie i po swoich początkach jak bardzo błądziłem wierząc takim osobą .
ODPOWIEDZ