[160l]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

[160l]

Post autor: Lola »

W związku ze zmianą zbiornika ( z 53 na 160l ) myśle nad małą zmianą obsady :)
Chciałabym się poradzic ile ryb dennych można trzymać w takim akwa (dno 80x40 ) i czy jest przeciwskazanie trzymania L-134 ze Zbrojnikiem niebieskim?
Ostatnio dowiedziałam sie, że nie powinno sie łączyc tych gatunków :( , nie wiem dlaczego :/

moja aktualna obsada :
-samica bojownika
-zwinnik jarzeniec x8
-zbrojnik niebieski (albinos) x2
-L-134 x1

Chciałabym dokupić jednego L-134 ( nie jest to niestety takie proste :/ braki w sklepach ) i może coś jeszcze :oops:
tylko właśnie nie moge się zdecydować co...
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A jaki to ma być zbiornik ? Jakiś konkretny biotop ? Roślinne czy inne ?
Jeśli chodzi o ryby denne to myślę , że spokojnie możesz trzymać np.6-8 kirysków . Zbrojników na pewno tyle nie wciśniesz .
Polecam Kirsyki Panda . Są piękne .
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Rohan - na obrazku masz odpowiedz, czy to jest aqua roslinne, czy nie :P
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heh... Lola taka ładna a taka złośliwa :D
A tak serio to rzeczywiście się wygłupiłem . Ale jakoś tak mi sie ubzdurała , że ta zamianę będziesz dopiero robić a wtedy akwa mogło być zupełnie inne niż na fotce . No ale OK , nic mnie nie tłumaczy :D
A wracając do obsady obsady to powiem tak : nie znam sie na takich baniakach . Mój konik to holendry :D
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

ejj nie ja jestem złośliwa :P

fotka jest z zeszłego tygodnia :) doszło jeszcze kilka microsorii :)
ale i tak nie jest to akwa roślinne :) nie miało być :)
zero roślin w podłozu :) tylko takie które mogą rosnąć na korzeniu/lignicie + pływające :)
akwa ma być ogólne/towarzyskie czyli inaczej zwykłe :P

chodziło mi bardziej o to czy na dnie 80x40 moge trzymać 2xL134 i 2x zbrojnik niebieski :? czy może to co juz mam to juz jest za dużo :?
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No że ono nie jest roślinne to rzeczywiście widać :D I wiem , że nie takie miało być .Ale ja po prostu napisałem , że mnie inne niż roślinne nie interesują tak bardzo więc nie wiem jakie powinny być i co tam trzymać .
Natomiast jak tak sobie patrze na tą fotkę to jedno co mi przychodzi do głowy to : mech , dużo mchu :D
Ten korzeń aż sie prosi o obsadzenie go mchem ! Vesicularia dubyana świetnie by sie nadawała . Masz odpowiednie światło . Nie wiem jak tam u Ciebie a raczej w Twoim akwa :D z glonami i detrytusem / bo tego mchy nie lubią / ale ja bym tak zrobił . Klimacik w baniaku miałabyś palce lizać :D

PS . a tak na marginesie to czemu ta fotka nie chce sie otworzyc w powiększeniu ?
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

bo jest zmniejszona :P

co do mchu :) mam jawajski, erect moss i creeping moss z poprzedniego baniaka :) ten ostatni najbardziej mi sie podobał ale juz miejsc na korzonkach nie było i rośnie sobie juz z 2 miechy w słoiku :P
w poprzednim akwa chciałam zrobić mcharium ale szybko zrezygnowałam :P paskudnie sie go czyści :oops:
aaa i ja potrzebuje duzo powierzchni korzenia dla zbrojników

w przyszłości będe dązyc do akwa na styl "czarnych wód" ale to moze troche później jak moja wiedza na temat akwarystyki trochę ruszy do przodu ;)
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Gratuluje zbiornika, bardzo ładne
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zrobisz jak uważasz .Ja tylko mówię co ja bym zrobił :D Mech rzeczywiście lubi bardzo czystą wodę więc filtracja musi być naprawdę wydajna inaczej szybko pokrywa sie detrytusem co wygląda paskudnie .
Jak już masz swoją wizje to nie namawiam do zmiany planów ale jak już zrobisz koniecznie sie pochwal jakimiś fotkami .Tylko jeśli można prosić to w jakimś bardziej sensowny rozmiarze :D O ile pamiętam to coś gdzieś mi sie obiło o uszy o anubiasach ? Dobrze kombinuję ? Chwaliłaś sie że kupiłaś albo chcesz kupić . Nie mogę teraz do końca skojarzyć :D Pomijając fakt , że nie cierpię tych roślin to do takiego baniaka jak masz na tej POMNIEJSZONEJ :D fotce powinien sie nadać . One nie lubią zbyt mocnego światła . Co prawda praktycznie tez nie rosną i w związku z tym szybko pokrywają je glony ale cóż ludzie maja gusta i guściki :D:D:D
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

bo w pierwotnej wersji chciałam mieć tylko anubiasy ( moim zdaniem najpiękniejsze z roślin akwariowych :> ) ale po oględzinach w kilku sklepach zoologicznych ( słaby wybór, prawie zerowy ) zdecydowałam się równiez na microsoria w dwóch odmianach + pływające
Dopiero dziś doszły ( te microsoria, zamawiałam przez internet ) więc nie mam jeszcze aktualnych fotek bo dopiero je rozmieszczam :)

a wracając do obsady :D może podsuniesz mi jakis gatunek rybek, który będe mogła dorzucic do obecnej obsady?
słyszałeś o Microrazbora sp. Galaxy ostatnio czytałam o nich artykuł :)
małe, łagodne, kolorowe nadające się do małych zbiorników..
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lola, super baniak! Gratulacje! Czekam na fotki nowego!

Moim zdaniem dwa zbrojniki niebieskie i L134 będzie ok. Mam nadzieję, że jarzeńców się nie pozbędziesz... A co byś powiedziała na kolejne kąsaczowate? Jest ich spory wybór.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Z Microrazborą radziłabym jeszcze poczekać, na razie widziałam ceny ok 20 zł, kilka miesięcy temu to było 35, za jakiś czas może cena będzie bardziej rozsądna. Przy czterech zbrojnikach kiryski już się raczej nie zmieszczą. Na dno mogę polecić Ci jeszcze drewniaka. Nie zmniejsza on znacząco powierzchni dna, bo cały dzień śpi zakopany w drobnym żwirku albo piasku, wychodzi wieczorem i nie pływa, tylko chodzi po dnie na płetwach jak jaszczurka :) Nie jest stadny, więc można trzymać tylko jednego. Sama lubię zbrojniki, bo to takie luzaki, ale drewniak przy nich to prawdziwy cooler. Jak robię przemeblowanie w akwarium przenoszę go za ogonek, a on ma to gdzieś :) Z kąsaczowatych ładnie wyglądałyby neony czarne, choć najlepiej chyba większe stadko jarzeńców. Z roślinek jak nie mech i anubiasy to może pelia? Można ją przywiązać do korzenia, a można wrzucić na dno. Może mi się wydaje, ale tam gdzie znalazła sobie miejsce przy innych roślinach znikają glony.
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Kunni ...pelia ? Przy takim oświetleniu ? Wydaję mi sie , że szkoda fatygi , po prostu zgnije . Pelia jest piękna ale wymaga bardzo mocnego światła i nawożenia CO2 . Co do reszty się zgadzam chociaż wydaje mi sie , że neon czarny lubi ciemne podłoże i na pewno dużo roślin czyli gęsto zarośnięty baniak a z tym u Loli może byc krucho :D .:D Peckoltia na pewno w taki zbiorniku będzie sie dobrze czuła i wyglądała . Za zbrojnikami jakoś nie przepadam ale nie dlatego , że ma coś do tych rybek ale dlatego , że tak jak pisałem wyżej mnie interesują baniaki roślinne a glonek potrafi zrobić niezły misz-masz :D

PS. lola rób te fotki bo uschnę z ciekawości :D
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Jestem pod wrażeniem! Takie tajemnicze...
Obrazek
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

Chyba jednak kupie mikrorazbory jako uwieńczenie mojej obsady :)
zobacze tylko jak sie prezentują na zywo :)
i mam nadzieje, ze moja samica bojownika nie uzna ich za pokarm żywy :/
57l BW
144l Afryka
ODPOWIEDZ