[54] ogolne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

[54] ogolne

Post autor: marcinbb »

Witam,

chciałbym zaprezentować swój zbiornik w którego skład wchodzi:
- akwarium 54 l ( 60x30x30 )
- pokrywa wraz ze świetlówką 15 W day light
- wewnętrzny zintegrowany filtr ( jak w większości mniejszych zbiorników Juwel`a )
- podłoże: ADA Amazonia 9 kg pokryte całe dno
- tło strukturalne
- korzenie

Rośliny:
- Bacopa caroliniana
- Ceratophyllum demersum
- Egeria najas
- Hygrophili corymbosa "Siamensis"
- Hygrophila polysperma
- Rotala rotundifolia green
- Hygrophila difformis
- Sagittaria subulata
- Hygrophila polysperma 'Rosanervis'
- Lotos
- Anubias nana

Awarium jest w fazie dojrzewania w piątek 23.03 zostało zalane wodą z tego powodu jeszcze delikatnie "biała" woda ( zapewne resztki pierwotniaków )

Obsada:
Neon Czerwony i Innes około 10 max 15 szt. ( czekają w zbiorniku zastępczym aż warunki w ogólnym na to pozwolą ( pewnie jeszcze około 1.5 - 2 tyg zaczekają )
Może znajdzie się jeszcze odrobina miejsca dla 2 kirysków.
( bardzo chciałbym zobaczyć w tym akwa zbrojniki niebieskie, ale niestety z powodu pojemności nie uda mi się tego zrealizować )

Nawożenie:
niedługo zacznę z CO2 ( choć z niespełna 0.3 W/L może nie będzie to dobre rozwiązanie ale rośliny nie należą do wymagających + jest dobre podłoże może wystarczy )

Zanim zaprezentuje zdjęcia chciałbym prosić Was o radę:
- dokładać kolejną świetlówkę 15 W
- Czy można wprowadzić ze 2 krewetki czerwone do zbiornika

A oto i sam zbiornik proszę o komentarze i wszelkie sugestie co można zrobić lepiej bądź inaczej:
Załączniki
aqua2.jpg
aqua2.jpg (49.31 KiB) Przejrzano 762 razy
aqua3.jpg
aqua3.jpg (48.1 KiB) Przejrzano 762 razy
aqua.jpg
aqua.jpg (43.91 KiB) Przejrzano 762 razy
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Zapowiada sie bardzo ladnie!! FAjnie wyglada z tym ciemnym podlozem.
Co do obsady - kiryski nalezy trzymac stadkami, wiec kup ok 5 - to inna strefa baniaka niz neonki, wiec nie beda sobie przeszkadzac.. A do tego jakies otoski by Ci sie przydaly do wcinania glonow.
czekam na dalsze fotki
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nawożenie:
niedługo zacznę z CO2 ( choć z niespełna 0.3 W/L może nie będzie to dobre rozwiązanie ale rośliny nie należą do wymagających + jest dobre podłoże może wystarczy )
Przy takim świetle spokojnie sobie możesz odpuścić CO2 ! Jeśli przekroczysz 0.5 W/L wtedy musisz zacząć nawozić . Inaczej nie ma to sensu. Jeżeli podniesiesz stężenie CO2 w akwarium bez zwiększenia natężenia światła rośliny nie będą prawidłowo prowadziły procesu fotosyntezy co spowoduje podniesienie poziomu CO2 w zbiorniku do poziomu, w którym staje się toksyczny dla ryb.
Podłoże nie ma tu znaczenia .A rośliny jeśli nie są wymagające to sobie poradzą z tym co występuje naturalnie wodzie i nie musisz dodatkowo podawać CO2.

A sam baniaczek wygląda bardzo ciekawie . Jak się wszystko ładnie przyjmie i rozrośnie bedzie super .
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wydaje mi sie albo na fotce zatytułowanej "aqua2.jpg" jest skrzydłokwiat?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

chemik4 pisze:Wydaje mi sie albo na fotce zatytułowanej "aqua2.jpg" jest skrzydłokwiat?
Nie jest to skrzydłokwiat, lecz Hygrophila siamensis

"(...) to idealna roślina do obsadzenia tylnej części akwarium, ma długie liście koloru jasnozielonego o dlugości nie przekraczającej 12 cm. (w akwariach). Jest to rośliną szybko rosnąca, trzeba kontrolować jej wzrost przez przycinanie. Uzyskujemy w ten sposób nowe sadzonki. H.siamensis nie jest rośliną wymagającą, jeźeli chodzi o parametry wody, jednak trzeba zadbać o odpowiednią ilość światła aby nie odpadały jej dolne liście. Rozmnaża się ją bardzo łatwo, sadząc szczyty po przycince w podłożu."
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To ok :)

Akwarium ładne, mógłbyś dołożyć drugą świetlówke, wtedy byś mial bardzo dobre oświetlenie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Chyba skończy się na tym że zamontuje kolejną świetlówkę, ale napewno nie będzie to już Day Light a raczej aqua glo przy zastosowaniu której wszystko wygląda o wiele ładniej.

Powiem Wam że teraz troche żal mi tego że zakupiłem tak niewielki zbiornik ale za bardzo okazyjną cenę ( niewiele ponad 100 PLN za całość Juwel`a ), moje poprzednie akwarium 112 L podczas przeprowadzki zostało uszkodzone ( podczas wyjmowania zbiornika z samochodu i stawianiu na ulicy róg akwarium się ukruszył a co za tym idzie 3 szyby były by do wymiany )
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Ładne, ciekawe, zadbane, przemyślane! Powodzenia!
Obrazek
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Została zmieniona pokrywa w akwarium, i na tę chwile zostały zainstalowane 2 świetlówki:
- Flora glo
- standardowa Juwela Day light ( niestety w sklepie nie było Life glo2 z tego powodu jest ta )

W związku z tym że został przekroczony próg 0.5 W/L zaczynam z podawaniem CO2 ( jak widać za załączonych zdjęciach jeszcze "dzwon" nie został nigdzie schowany )

Dodatkowo w niedługiej przyszłości zostanie zamontowana dodatkowa filtracja w postaci kaskady FZN-2, a do zainstalowanego zamiast gąbek włożę jakiś inny materiał filtracyjny.
Załączniki
aqua3.JPG
aqua3.JPG (49.6 KiB) Przejrzano 655 razy
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

2 tyg. po zalaniu zbiornika ( jeszcze nie robiłem podmiany wody - czy już czas? ) wykonałem testy wody w zbiorniku przedstawiają się następująco ( może tylko dodam że 4 dni temu dodałem 5 krewetek amano aby zjadły trochę glonów )
pH: 6.4
KH: 0
GH: >4
NO2: 2 mg/l
NO3: pomiędzy 10 - 25 mg/l

Niestety testy wykonywane paskami 5 in 1 z tego względu nie jestem w stanie dokładnie podać parametrów NO3 ( zbyt zbliżone kolory )

W związku z tym proszę o rade:
- czy już czas na pierwsze podmiany wody
- czy po 2 tyg. należy dodać kolejną porcję bakterii do filtra

Aktualna fotka:
Załączniki
aqua4.jpg
aqua4.jpg (40.06 KiB) Przejrzano 579 razy
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Zacznę od końca :D
Tabletki do filtra dawaj przy podmianie lub po czyszczeniu wkładów .Częściej nie ma potrzeby >oczywiście wkładów nigdy nie czyści równolegle z wymiana wody .
Co do podmiany to możesz zrobić pierwsza taka 20 % .Są różne szkoły na ten temat .Jedni robią pierwsza podmiankę po miesiącu a inni podmieniają po trochu co 2-3 dni .
Co do testów i ich wyników to juś pisałem to wielokrotnie : testy paskowe to żart i to kiepski :D Równie dobrze mógłbyś zgadywać te parametry .
Gdyby jednak zupełnie przypadkiem te Twoje okazały sie prawdziwe to koniecznie zwiększ KH ! Przy poziomie 0 nie ma buforowania pH a co sie z tym wiąże występują olbrzymie skoki co jest bardzo groźne .
Poziom NO2 , jeśli jest prawdziwy to w taki stężeniu jest trucizną !
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Jeszcze szybko wyskoczyłem po zakup testów kropelkowych:
Jest na nim co prawda jedna skala która określa:
NO2-N: około 1 mg/l
NO2: 3,3 mg/l

To chyba już czas odstawić wodę i zrobić podmianę?
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie wiem czy dobrze podałeś wyniki ? Jakim testem to robiłeś ? Ale zakładając , że wynik jest dobry to ja bym zrobił podmianę i to taka 50 % .A za trzy dni nastepną ale mniejszą ze 20-30 %
marcinbb
Posty: 16
Rejestracja: 28 mar 2007 10:58

Post autor: marcinbb »

Test przeprowadzony przy pomocy Sera Test NO2
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A jakie masz NO3 ?
ODPOWIEDZ