[112]- Afryczka? Azja?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

[112]- Afryczka? Azja?

Post autor: gilliam »

Witam!

Naprawiłam już wszystkie 'błędy' początkującego akwarysty, czyli wymieniłam filtr (FAN2) na kaskadę (FZN3), jutro demolka nieszczęsnej pokrywy, będzie docelowo 0,64W/l, na razie jednak 0,53W/l (żeby nie pozbywać się jeszcze sprawnych świetlówek). Parametry na arzie są takie:

NO3: 10
NO2: 0
GH: >6 st. d
KH: 3 st. d
pH: 7,2

Od ok. miesiąca filtruję przez torf, ceramikę i gąbkę. Obsada amerykańska- neony Innesa, otoski, kiryski, tetry cesarskie, pielęgniczki Ramireza.

Chcę zmienić aranżację akwa, wywalić masywne korzenie i dać bardziej rozgałęzione, wymienić gruby żwirek bazaltowy na jakiś specjalistyczny dla roślin, ponieważ przede wszystkim chcę stworzyć akwa roślinne. W razie potrzeby mogę dodać skałki, liście dębowe, szyszki olchy, zrobić małą piaskowniczkę... Ogólnie jestem w stanie zrobić wszystko, żeby było dobrze :wink:
Ma to być akwa z obsadą z jednego biotopu lecz niekoniecznie z roślinami charakterystycznymi dla tego biotopu.

Interesuje mnie kilka gatunków, jednak książkowa teoria to nie to samo, co praktyka, dlatego pytam się Was, co o tym sądzicie.

Najpierw jeszcze seria pytań:

1. Czy brzanki (szczególnie sumatrzańska) obgryzają rośliny? Co to znaczy, że większość brzanek lubi 'słabe światło'? Czy wystarczy im, jeśli światlo będzie przytłumione przez rośliny pływające?

2. Czy wielkopłetw wspaniały obgryza rośliny? Czy trzyma się go w parach? Czy może żyć z krewetkami (ew. krewetki urosną i wtedy dopiero wpuścić małe wielkopłetwy)? Czy w ogóle te ryby nadają sie do akwa 112l (zakładając, że będą same z krewetkami)?

3. Kosiarka- niech mi ktoś wybije z głowy tę rybę! A to wszystko dlatego, że w pewnej książce pisze, że Crossocheilus siamensis jest do akwa od 80cm dł. od 5/6 szt! I sama nie wiem kto ma rację... (?)

4. Motylowiec- czy zjada roślinki, ile sztuk, i czy nie zje mi dłoni? :wink: Aha, i jeszcze, czy przy zamkniętych klapach od akwa, które są lekkie i tylko położone na pokrywie, może on wyskoczyć (musiałby sam podnieść te klapy)?

5. Ekipa czyszcząsa do Afryki... (?) Taka ekipa, która nie zjadłaby roślin. Czy w ogóle afrykańska obsada nadaje się do akwa roślinnego (nie będzie to jakiś zaraz holender, ale po prostu sporo roślin). Czy są w ogóle jakieś dostępne w handlu rośliny z Afryki?

Zaznaczę, że wbrew opinii, że w akwa roślinnym najlepiej prezentują się gatunki małych rybek ławicowych, mnie również interesuje, co wiekszego mogłabym dać do 112l. Oczywiście podaję poniżej pewne gatunki, co nie oznacza, że wszystko chce do akwa wrzucić! Bardzo rygorystycznie chcę podejść do dwóch kwestii: po pierwsze- lepiej mniej ryb niż więcej, po drugie- chcę, aby wszystkie ryby pochodziły z jednego biotopu (dla zasady :wink: ). Dlatego też nie mam pojęcia, co mogłoby sprzątać w afrykańskim akwa roślinnym... Właściwie się zastanawiam, czy ekipa sprzątająca jest niezbędna. Mam teraz w akwa po 5 kirysków i otosków, jakoś nie zauważyłam, żeby były lepsze od odmulacza :D

Bardzo proszę o wszelkie rady, sugestie, o linki na temat biotopów Azji i Afryki. A może biorąc pod uwagę moje paramatry wody zaproponujecie mi inną obsadę?

Gwiazdką (*) zaznaczam gatunki, które szczególnie mnie zainteresowały.

Gatunki, które wpadły mi w oko do Azji:

- *Barbus semifasciolatus - brzanka zielona
- Barbus tetrazona - brzanka sumatrzańska
- Brachydanio rerio - danio pręgowany
- Crossochelius siamensis - kosiarka
- *Cardina japonica - krewetka Amano (koniecznie, jeśli chodzi o Azję)
- *Rasbora maculata - razbora plamista
- *Betta splendens - bojownik wspaniały
- *Colisa lalia - prętnik karłowaty
- *Macropodus opercularis - wielkopłetw wspaniały
- Trichopsis Vittatus - skrzeczyk pręgowany
- Acanthophthalmus (Pangio) myersi - piskorek Myersa
- Badis badis - badis pięknopłetwy

Afryczka:

- Synodontis nigriventris - giętkoząb czarnobrzuchy
- *Pelvicachromis pulcher - barwniak czerwonobrzuchy
- Pseudocrenilabrus multicolor - gębacz wielobarwny
- *Steatocranus casuarius - garbacz hełmiasty
- *Aphyosemion australe - proporczykowiec z Kap Lopez
- *Aphyosemion gardneri - proporczykowiec Gardnera
- *Aplocheilus annulatus - szczupieńczyk karłowaty
- *Nothobranchius guentheri - zagrzebka afrykańska
- *Nothobranchius rachovi - zagrzebka Rachowa
- *Pantodon bucholzi - motylowiec

Niektóre gatunki pewnie w ogóle będą musiały odpaść z tej listy- wszystkie te, które obgryzają roślinki, zakopują sie w podłożu, albo potrzebują zasolenia... [/i]
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gilliam, nie zrozumiałam intencji: chcesz oddać posiadane ryby i zmienić biotop?

1.Brzanki lubią kopać w podłożu więc w ten sposób mogą uszkadzać delikatniejsze rośliny. Wystarczy, że światło będzie przytłumione roślinami pływającymi
2. Wielkopłetw wspaniały wymaga chłodnej wody i moim zdaniem nie nadaje się do trzymania z innymi rybami. Jest bardzo terytorialny.

Napisałaś "Ma to być akwa z obsadą z jednego biotopu"
Mając dotychczasową obsadę nic więcej do 112l nie dorzucisz, bo i tak masz dużo. Pytasz o ryby z różnych biotopów i nie wiem, co mam Ci napisać. Radzę dokładnie poczytać o wyganiach każdego z tych gatunków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Ad 3
No powiedziałabym, że to prawda w zwykłym baniaku towarzyskim ale jeśli chodzi o holendry to one rządzą sie innymi prawami. Poza tym kosiarki do 112 zrobią straszny tłum. One są bardzo ciekawskie oraz żywe i przez 3 sztuki i ruch jaki robią w akwa (jak akurat mam u siebie) mam wrażenie, że mam ich 13... Chyba lepiej krewetki amano - nie rzucają się taka w oczy jak 15 cm kosiara ;)

Ad 5
Kilka roślin znalazłam z tego regionu ale jest ich z pewnością dużo dużo więcej....
- Anubiasy
- Ammania gracilis
- Aponogeton - madagascariensis, boivinianus
- Bolbitis heudelotii
- Blyxa aubertii
- Bacopa monnieri
- Crinum natans
- Lagarosiphon - major, madagascariensis
- Luwigia sp. 'Guinea'
- Nesaea - crassicaulis, pedicellata, sp. 'Red Leaved'
- Nymphaea lotus
- Hydrotriche hottoniiflora
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

emiloos dziękuję bardzo za pomoc. Szczególnie za spis roślin. Dzięki wielkie.

Czekam na dalsze sugestie odnośnie obsady.

Barbaro, chyba niedokładnie przeczytałaś mój post. Za kilka miesięcy (czerwiec-lipiec) chcę zrobić restart akwarium. Powodem jest to, że chcę stworzyć akwarium roślinne, a do tego z pewnością muszę wymienić żwirek, który teraz mam, poneważ jest zdecydowanie za gruby.
Nie wyobrażam sobie wymiany żwirku i całej aranżacji podczas obecności ryb w akwa. Myślę, że najlepszym wyjściem będzie po prostu oddać tę obsadę i przy okazji spróbować z czymś nowym. Nie widzę w tym nic złego, tym bardziej, że dopilnuję, aby rybki trafiły w dobre ręce.

Dziwię się, że zrozumiałaś, że ja chcę DODAĆ nowe rybki do tych co mam (SA), rozumiejąc, że mają pochodzić z jednego biotopu, a widząc w moim poście gatunki z Afryki i Azji. Też chyba napisałam, jeśli chodzi o wielkopłetwa, że wiem o jego agresji. A propos- wielkopłetw znosi szeroki zakres temperatur- od 18st. do 28st. W ogóle o każdym z wymienionych przeze mnie gatunków czytałam informacjie przynajmniej z dwóch źródeł, także nie są to gatunki wybrane 'bo na zdjęciu ładne były'. Jednak chciałam się zdać na Wasze opinie, bo tak naprawdę tylko doświadczenie uczy 'co z czym się je', czyli jak te rybcie sprytnie połączyć, co dodać, co odjąć.

Czyli brzanki odpadają... Dzięki.
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A ja powiem tylko tak na marginesie , że KH masz moim zdaniem ciut za niskie i możesz mieć problem z utrzymaniem odpowiedniego pH . Jeśli przy takiej twardości węglanowej i miesięcznym filtrowaniu przez torf masz pH na poziomie 7.2 to coś jest nie tak ! Powinno być znacznie mniejsze .Chyba , że właśnie masz skoki i nie utrzymuje sie na stałym poziomie .radziłbym pomierzyć je kilka razy dziennie o różnych porach .
Co do Kirysków to nie zastąpią one omulacza ! Wbrew powszechnej opini to nie są śmieciarki .Są to wspaniałe rybki , które wymagają dobrych parametrów wody i bogatej diety ! Niestety w naszym pięknym kraju utarło się wiele mitów typu : Kirysek to ekipa sprzątająca , masz glony ? Kup kosiarkę itp :D Nie jest to przytyk do Ciebie bo Ty nic tu nie "udowadniałaś" tylko tak przestroga :D
Moim zdaniem najlepsza ekipa sprzątająca to krewetki ! Jeśli masz możliwość podpatrzeć je w akcji to gorąco polecam . Te rzeczywiście zamiatają wszystko .U siebie mam ich 10 i często je obserwuję . Zjadają odchody ryb , resztki pokarmu , detrytus , glony i wszystko co znajdą :D Nie kolidują z rybami jeśli akwa jest dostatecznie zarośnięte . Czasami ich wogóle nie widać .
Reszty obsady niestety Ci nie podpowiem bo sam nigdy nie mogę się zdecydować :D Człowiek chciałby wszystkie te rybki a niestety sie nie da .
Musisz sama wybrać ! Tylko miej litość i nie przeliczaj ilości ryb w akwa wg .centymetrów na litr ! Twierdzisz , że już czytałaś w różnych źródłach i dobrze . Rybki są różne i w różnych strefach akwa się poruszają . Maja różne zachowania i różny metabolizm . Tym sie trzeba kierować a nie jakimiś przed wojennym wskaźnikami cm/l . Jeśli masz akwa roślinne i sporo roślin możesz spokojnie tych ryb trzymać więcej bez obaw .
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Testy mam paskowe Tetry, a wiec śmiech na sali i wszystko jasne :wink: Zostało kilka sztuk i zakupię wszystko osobno, bo te badziewie jest tak samo funkcjonalne jak spreje z CO2. Aczkolwiek zawsze mierzę parametry o podobnej porze dnia, więc tutaj też widzę swój błąd i to naprawię.
Co do Kirysków to nie zastąpią one omulacza !
A ja pisałam, że ja chcę kiryski? Mam kiryski, owszem sprzątają, ale myślę, że można bez nich żyć.

Tak, widziałam jak 'zamiatają' krewetki, na pewno będą, jeśli padnie na Azję. A co do Afryki na dno, coś co nie wykopuje roślin? Ja sobie posprzątam w tej Afryce, tylko żeby nie kopało między korzeniami :D
Reszty obsady niestety Ci nie podpowiem bo sam nigdy nie mogę się zdecydować Człowiek chciałby wszystkie te rybki a niestety sie nie da .
Musisz sama wybrać !
Oczywiście, że ja sama rybki wybiorę :D Ale Wasze sugestie pozwolą mi wybrać lepiej. Nie martw się, nie będzie przerybienia. Dobro stworzonek to podstawowa zasada.

Obserwowałam dzisiaj proporczykowce... Są takie cudne![/quote]
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

nie martw się, nie będzie przerybienia
Hehehehehe....chyba sie nie zrozumieliśmy :D Ja sie martwiłem , żebyś sie nie dała zbałamucić i nie zrobiła zbyt ubogiej obsady :D

PS. a Kiryski mimo wszystko polecam bo to super rybki ! A jesli pisałem o tym , że nie zastąpia odmulacza to dlatego , że masa ludzi wogóle nie dostrzega ich piękna a kupuje je tylko dlatego , że gdzieś tam wyczytali , że Kiryski zrobią wszystko za akwaryste :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gilliam, przepraszam, nie załapałam intencji.

Jeżeli chodzi o Afrykę, to polecam barwniaka czerwonobrzuchego parkę oraz na górne partie wody proporczykowce (harem) z Kap Lopez. Z zagrzebkami daj sobie spokój, bo to rybki sezonowe, przeczytaj o ich cyklu dorastania - rozmnażania.
Możesz dać giętkozeba czarnobrzuchego, ale może być w konflikcie z barwniakiem podczas jego tarła.

Mogę Ci jeszcze zaproponować szklistniczka nigeryjskiego, nie pamiętam nazwy łacińskiej. Ładna rybka stadna, do 8 cm, w biało-czarne pasy. Postaram się zaraz nazwę łacińską odnaleźć, z tego co pamiętam, hodowal je SUM. O już mam: Pareutropius buffei. Czasami są w sprzedaży.

tu mam szklistniczka http://www.akwafoto.pl/baza.php?view3=gatunek&gat=00525

popatrz tutaj o proporczykowcach:
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=935
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Rybki sezonowe też wchodzą w grę, nie przeszkadza mi to, że nie będą za długo żyły, taka ich natura.

Giętkoząb czarnobrzuchy spodobał mi się bardzo. I chyba padnie na tę rybę.

Szklistniczek raczej mnie nie zauroczył. W każdym razie bardziej zauroczył mnie giętkoząb.

A gdyby dać parkę barwniaka czerwonobrzuchego, harem proporczykowców z Kap Lopez i kilka giętkozębów, to czy przy tak ograniczonej obsadzie byłby problem z barwniakami i giętkozębami podczas tarła?

Na razie przoduje Afryka. Przeglądnęłam rośłinki proponowane przez emiloos. Większość jest dostępna na Allegro. Więc chyba jednak byłoby to akwa także z obsadą roślinną z Afryki. Jak tylko ktoś zna inne gatunki afrykańskich roślin, to proszę o wypisanie. Są jakieś mchy albo inne niskie roślinki? I jakieś pływające z Afryki?

Jeszcze mnóstwo czasu do planowanego 'remontu' w akwa (czerwiec-lipiec), więc liczę na dalsze dyskusje w tym temacie.
Obrazek
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

I jak? coś już wybrałaś?
ja bym poleciła :) i sama chętnie kupiła :P
Buszowca Pomarańczowego => ciekawy wygląd, mały ( 8cm ), łatwy w hodowli tylko niestety... trudny do kupienia :cry:
przynajmniej w Gdańsku

a z tych co wymieniłaś to ciekawy jest garbacz hełmiasty :) taki wyjątkowy :D i z tego co doczytałam tez dość łatwy w hodowli :)
tylko trzeba utrafić parkę :)
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Tak...sa to piekne rybki i co jeszcze bardzo wazne :wink:
dobrana parka zawsze pozostaje para. Nawet po smierci partnera nigdy nie szukaja sobie innego. Sa bardzo wierne. Dlatego powinno sie kupowac mlode osobniki i czekac az sie parka dobierze. A bedzie sie mialo pocieche z nich i z narybku...
Marcin!
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Na razie szukam nowego domu dla moich rybek...

A ostatnio caraz częściej myślę o wielkopłetwach wspaniałych... Tak ze 2-3 sztuki. I nic więcej oprócz krewetek Amano. Pasowałoby? W ogóle wielkopłetwy nie zjadłyby krewetek?
Obrazek
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

nie jest Ci zal oddawać pupili?
57l BW
144l Afryka
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Tak naprawdę szczerze to szkoda mi tylko kirysków. Są po prostu sympatyczne i wyjątkowe :wink: Natomiat neonki i otoski nie spełniły moich oczekiwań. Tetry cesarskie sa ciekawe, aczkolwiek, bez urazy, jak na mój gust mało atrakcyjne. Wolę coś bardziej kolorowego.
Po prostu chcę zdobyć doświadczenie z czymś innym. Poza tym chcę zrobić restart, a po przemyśleniu doszłam do wniosku, że nie będę zakładać drugiego akwa, bo za rok wyprowadzam się, o ile się dostanę na studia.
Obrazek
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

neony, otoski i kiryski raczej nie powinny długo szukać nowych opiekunów :) na tak popularne rybki napewno ktoś się skusi :)

troche tylko załuje, że rezygnujesz z tej Afryczki :)
liczyłam na ciekawe fotki bo przyznam, że giętkozębów często sie nie spotyka w akwariach :)
57l BW
144l Afryka
ODPOWIEDZ