nicienie, jak zakończyć leczenie?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

nicienie, jak zakończyć leczenie?

Post autor: Kunni »

Akwarium po dojrzeniu zaczęło być stopniowo zarybiane na początku grudnia, 4 miesiące temu. Problem zaczął się ze skalarem kupionym jako dorosły, kilka tygodni później. Nic nie jadł, byłam nawet w sklepie zapytać czym go karmią, sądziłam że trudniej się aklimatyzuje. Po 2 tygodniach zaczął jeść, wtedy też zauważyłam białe odchody i inne objawy pasujące do nicieni. Poszłam do akwarysty po lekarstwo, ale odradził, zalecając profilaktykę obniżenia azotanów. Ponieważ nie mam testów :oops: zastosowałam się do tego, rybce się pozornie poprawiło, nabrała nawet wilczego apetytu, ciągle była głodna, mimo to chudła coraz bardziej, aż w końcu najszersza była w głowie, wyraźnie odznaczały się kości czaszki, reszta była zapadnięta. Po trzech tygodniach padła. Teraz niedawno u jego towarzysza zauważyłam podobne objawy: białe sluzowate odchody, brak apetytu, apatia (nie reagował nawet na narybek gupika), zwinięta górna płetwa. Czasami rusza pyszczkiem, tak jakby kaszlał. Wlałam do akwarium Discus sept, podniosłam temperaturę do 31 C (max ile wyciągnie grzałka), napowietrzanie. Po tygodniu zrobiłam podmianę 40%, dałam drugą dawkę lekarstwa. U małego skalarka nastąpiła poprawa, odchody ma już normalne, z jedzeniem jeszcze zbyt wybrzydza, a może podjada po nocach. Dużemu też się poprawiło, pływa, żagle ma często rozwinięte, jeszcze nie je i wydala śluz. Mały adoruje nawet chorego, albo to zaloty, albo jakieś zachowania społeczne. Nie wiem, czy da się skalara uratować, jakie spustoszenia nastąpiły w narządach wewnętrznych. I tu mam do Was pytanie co dalej

1. Po tygodniu wsadzić węgiel do filtra, po kilku dniach wlać MFC?

2. Po jakimś czasie powtórzyć leczenie Discus septem z uwagi na formy przetrwalnikowe?

3. Czy można teraz dodać soli do wody, bo rybki osłabione i jakieś dziadostwo może się przypętać ; na Discus sept nie zalecają stosowania preparatów wydzielających chlor i tlen

4. Czy powinnam zastosować podwójną dawkę lekarstwa (tak przeczytałam na jakimś forum paletkowym), nie zrobiłam tego z obawy o zbrojniki, drewniaka i kiryski (pandy są podobno wrażliwe)

5. Podać dodatkowe witaminy?

6. Powinnam zaciemnić akwarium?, teraz ograniczyłam świecenie, ale muszę obserwować zachowanie rybek i czy nie ma jakiegoś trupka

Teraz po tygodniu obniżyłam temperaturę do 29C, za kilka dni 28C. Dodam, że od początku akwarium poza tym skalarem, padł mi tylko zbrojnik, u którego krótko po kupieniu wystąpiła limfocystoza. Społeczność akwariowa się dograła i jest już właściwie pełna (jarzeńce, miedziki, kilka gupików, bojownik, skalary, drewniak, kiryski, zbrojniki), inne rybki nie wykazują żadnych objawów niedyspozycji. Proszę o wskazówki, jak prawidłowo zakończyć leczenie i odkazić akwarium, bo teraz nowe nabytki będą sporadyczne i poddawane kwarantannie
Pozdrawiam
Kinga
ODPOWIEDZ