brak sił... juz nie wiem co robic! prosze o pomoc

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krabiczek
Akwarysta
Posty: 500
Rejestracja: 29 gru 2006 21:14

Post autor: krabiczek »

BARA pisze: Czyść filtr co tydzień w wodzie z akwa. To powinno wystarczyć, możesz dodatkowo dostosować się do rady Aloj co do gąbek.
Bara, czemu służy czyszczenie filtra w wodzie z akwarium?

Reszta jest dla mnie jak najbardziej zrozumiała. Chociaz musze przyznać, ze z niepokojem i lekką niewiarą czytam, że glony same znikną. Takie gąbki można kupić w sklepie zoologicznym? Podmiany bedę tak jak mi radzisz, chociaz 20l to jest ponad 30%?!
Odbłyśniki mam od samego początku, tak jak kolega wczesniej pisał- taśma aluminiowa, samoprzylepna. Mam nią wyklejony cały spod pokrywy.

Najgorsze dla mnie jest to, ze całe roślinki są "oblepione" tymi glonami i umierają. Kupiłem niedawno kilka nowych i juz niemalze wszystkie padły. Mech jawajski, ktory mam na korzeniu, stopniowo robi się brązowy. Chciałbym kupić jakies 2 duże, ładne rośliny ale w tym przypadku to chyba nie ma wiekszego sensu?

Serdedznie dziekuje za rady!
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Krabiczek, kup sobie tyle moczarki i kabomby ile wlezie - one wytrzymują takie ekstremalne sytuacje. Do tego żabienice amazońskie. U mnie w 60 l przy standardowej obudowie rosną bardzo ładnie mimo szyszek olchowych, które robią mi herbatkę z akwarium. Ilość światła możesz zwiększyć nie przez dołożenie watów ale wymianą świetlówki z obudowy (standardowa Leuci brrr) na np. Power Glo, Live Glo. Jest droga ale od razy zauważysz różnicę.
Filtr czyści się w wodzie z akwarium ponieważ surowa woda kranowa może pozabijać potrzebne bakterie, które osadziły się na filtrze i czyszczą Ci wodę ze związków azotowych.

Życzę powodzenia,
Emi
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Chociaz musze przyznać, ze z niepokojem i lekką niewiarą czytam, że glony same znikną. Takie gąbki można kupić w sklepie zoologicznym?
Spokojnie i z wiarą - daj czas naturze. Wiem, że taki widok - jaki masz obecnie - jest trochę denerwujący, ale wytrzymaj. Nic ponad to, co wypisane wyżej nie rób. Samo się zrobi. :D
Tak, takie gąbki można bez problemów kupić w zoologiku. Tutaj masz orientacyjnie, o jaką chodzi http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Fi ... 5bkowy.jpg
Mogą być jeszcze drobniejsze pory (oczka?) w gąbce, ale taką akurat znalazłam.
:wink:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jeśli nie znasz parametrów wody takich jak pH, KH ,NO3, PO4 to trudno cos konkretnie doradzić .Glony to normalna rzecz i nie ma sie co załamywać . Znając jednak parametry wody można coś zmienić żeby sie ich pozbyć .Bez tego skazany jesteś na zgadywanie . W takiej sytuacji najlepszym sposobem walki z nimi jest podmiana wody !! I nie mówie tu o podmianie 20 % .Ja bym podmieniał co tydzień do 50 % .Albo dwa razy w tygodniu po 20-30%. To pozwoli pozbyć sie z wody niepożądanych śmieci typu nadmiar azotanów czy tez fosforu. Dokładne czyszczenie dna ale bez wzburzania go. Usuwanie martwych liści i innych śmieci. Czyszczenie wkładów filtra i to dosyć często .Oczywiście w wodzie z akwarium . Dołożyłbym węgiel do filtra jeśli masz taką możliwość .Takie kroki pomogą pozbyć sie rozpuszczonego organicznego węgla -głównej pożywki glonów .
Ale to tylko zgadywanie !
Zółknięcie liści to mogą być jakieś niedobory lub nadmiary . Nie wiesz bo nie masz testów . Brązowienie mchu to prawdopodobnie nadmiar detrytusu . Masz małe akwa a takie wymaga szczególnej pielegnacji . W małym akwa trudniej osiągnąć równowagę i trudniej utrzymać porządek.
W CO2 nie masz co sie bawić bo masz za słabe światło . Podawanie dwutlenku węgla spowoduje więcej szkód niż korzyści .
Nie wiem jak stare masz to akwa .Piszesz , że kiedyś rosło wszystko bez problemu .Może masz już wyjałowiony żwir ?
Ale to ciągle zgadywanie .Musisz napisać coś więcej o baniaku .

PS Nie rozumiem czemu podmiana 30 % w 60 litrowym baniaku miałaby zachwiać równowagą ? A 30 % w 200 litrowym nie zachwiej ?
W każdej rozsądnej literaturze zaleca sie wymianę wody raz w tygodniu nawet do 50 % .W sytuacjach awaryjnych a rozumiem ,że z taka mamy do czynienia można to nawet zwiększyć . Nie bój sie nie zachwiejesz równowaga zbiornika !
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

tak wymieniłem wode, wyparzyłem podłoże i samo akwarium bo jedyne co bylo ustabilizowane w akwarium to ciągły wzrost glonów
Czy raz 50% czy 2x tydz. 30% to nie za dużo po restarcie? Akw. ma ok. dwa tygodnie i jest cały czas kaszna.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No w takiej sytuacji , bez testów nie podejmuję sie nic doradzać :D
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Aloj pisze:Czy raz 50% czy 2x tydz. 30% to nie za dużo po restarcie? Akw. ma ok. dwa tygodnie i jest cały czas kaszna.
Proponowałabym 2x30% nawet bez testów robić, właśnie po to żeby stabilizować parametry wody w akwa. Jeśli nie masz ryb i akwarium dojrzewa możesz to olać i sobie robić podmianki po 20% na tydzień ale jak masz tam ryby to trzeba zadbać, żeby poziom NO2 nie wzrósł za bardzo. Przy takich podmiankach akwa też dojrzeje a ryb nie przytrujesz. W tym pomogą właśnie podmianki 2x30%. 1x50% w tym wypadku się nie sprawdzi bo to za rzadko a jak wiemy poziom NO2 może wzrosnąć bardzo szybko zwłaszcza przy rybach.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie mniej , to ciągle zgadywanie :D Bo może przyczyna glonów jest nadmiar fosforu albo azotu a może właśnie ich brak :D Jeśli było wyparzone dno to prawie na pewno jest w tej chwili jałowe a co za tym idzie roślinki maja problem z ukorzenianiem i słabo rosną . Jak słabo rosną to nie pobierają z wody substancji odżywczych , które zostają dla glonów .Koło sie zamyka .
Wydaje mi sie że jeśli uda ci sie pozbyć glonów bez testów to będzie cud :D albo przypadek . Skoro zdecydowałeś sie jednak obyć bez nich to po prostu musisz być cierpliwy i nie wykonywać gwałtownych ruchów . Czasem wystarczy minimalna zmiana parametrów aby sie pozbyć tego dziadostwa . Ostatnio nawiedziła mnie plaga zielonych nitek .W pewnym momencie juz myślałem , że zarosną całe akwa :D Ale zmierzyłem parametry i wyszło na to , że mam wręcz książkowe .Wtedy wiedziałem , że woda jest ok .A jeśli woda jest ok to jedyna przyczyną glonów mogło być za silne światło /mam 0.83 w/l / Wystarczyło skrócić czas świecenia o 2 godz. i po dosłownie trzech dniach nie został ślad po nitkach . Niestety życie nie jest takie kolorowe i na ich miejsce pojawiały się czarne krzaczki krasnorostów :D Ale tu raczej tez wiem co jest przyczyna bo już wcześniej miałem z nimi do czynienia .Twardość węglanowa jest powyżej 10 jak uda mi sie zejść poniżej tej wartości prawdopodobnie one tez znikną.Pisze o tym ,żeby Ci uświadomić że o ile na co dzień można sie obyć bez testów to w sytuacji awaryjnej , jaką jest plaga glonów bez nich jest raczej ciężko :D Jak nie znasz przyczyny powstawania glonów to trudno sobie z nimi poradzić . Może nawet uda CI sie ich pozbyć ale jeśli nie poznasz podwodu ich powstawania i go nie wyeliminujesz za 100 % wrócą .
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Kiedyś pisałem, że mam problem z glonami. Wtedy nie bylo to nic takiego... na kilku roślinkach (jak sie okazalo, doniczkowych- skrzydłokwiat) pojawily się nitkowate glony- brązowo-zielone. Miałem wtedy sopre przerybienie.
Od tamtego czasu, tak jak mi radziliście, zmniejszylem obsadę i wymieniłem roślinki. Niestety zamiast lepiej, jest coraz gorzej!
Wtedy również radziliśmy : zrobić testy, zmienić rodzaj filtracji (gąbkę) i zwiększyć oświetlenie. Od stycznia masz tez sam problem z tego samego powodu.
Dalej uważam, że głównym winowajcą tutaj jest filtr fan1 i jego oryginalna gąbka, która nadaje się tylko do kosza. Jeśli glony nie maja pożywki, nie pojawią się, a ta gabka tylko mieli brudy, zamiast (przynajmniej) je zatrzymywać.
Jeszcze raz powtórzę to, co pisaliśmy w styczniu i teraz:masz dwa wyjścia : albo w ciemno wymienić gąbkę i zwiększyć oświetlenie, albo profesjonalnie kupić testy i wg. ich wskazań postępować. Samymi podmianami lub wymianami wody nic sobie nie pomożesz, dopóki nie zlikwidujesz głównej przyczyny.
gucio22225
Posty: 12
Rejestracja: 17 kwie 2007 15:53

Post autor: gucio22225 »

co do CO2 to z tego co mi wiadomo to w małym akwa troche zakwasza wode i trudno jest utrzymac jedno pH ja mam 160l i na razie nie spiesze sie z CO2 ale gdyby ktos mógł polecić mi jakiś dobry nawóz to słucham :) pzdrawiam
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No tak ale to zależy czego sie oczekuje . U mnie zakwaszanie wody jest akurat pożądane :D A jeśli chodzi o utrzymywanie stałego pH to bardziej zależy to od twardości wody . Jeśli stosuję się CO2 z butli wysokociśnieniowej , ewentualnie używa licznika bąbelków to nie ma problemu z utrzymaniem stałego pH . W akwarium roślinnym CO2 to chyba najważniejszy czynnik zaraz po świetle :D
A nawóz mogę polecić Planta Gainer http://www.holenderskie.pl/sklep/index.php?cPath=22
ODPOWIEDZ