[160] 80x40x50wys. Skalary z pielęgnicami mekka??

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

[160] 80x40x50wys. Skalary z pielęgnicami mekka??

Post autor: Magdax9 »

Witajcie!
Mam nowe akwarium 160 litrów o wysokosci 50 cm. Chce hodowac skalary i do nich chce dokupic pielęgnice mekki. Słyszalam rozne opinie na temat takiej obsady. W wiekszosci spotykam sie jednak z takimi, że mekki są stsosunkowo łagodne, tylko w okresie tarła staja się agresywne i walcza o terytorium (jako ryby z terytorialnych). Co byscie mi radzili? Ile sztuk skalarów a ile pielęgnic? Myślalam tez o pielęgniach miodowych (zamiast mekki), wiem że miodowe są łagodniejsze, no ale trudniej je spotkać. Jutro wybieram sie na miedzynarodowe targi akwarystyczne, wiec może uda mi się coś ciekawego wypatrzeć, więc bede wdzięczna za Wasze rady.
Pozdrawiam serdecznie
Magdax9
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2007 12:57 przez Magdax9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

a gdzie sa takowe targi ??

Co do Twojego pytania - to nie czuje se kompetentny, by odpowiedziec, bo tak skalarow jak i pielegnic mekka nigdy nie hodowalem
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

Post autor: Magdax9 »

takie targi są w Łodzi w każdy czwartek w godz. 15-20. To jest wielka hala, gdzie można naprawde kupić dosłownie wszystko i duuuużo taniej (dla przykładu filtr kupilam o 17 zł tańszy (tj. 43 zl) od tego samego w sklepie - 60zł). Jest naprawde duży wybór ryb i sprzetu oraz wyposażenia, włacznie z kamieniami, korzeniami itd.
Prosze sie nie zrażać, to jest link prawidłowy, bo jest tam tez giełda orgodnicza.Oto link tej giełdy:
http://www.goz.pl/ogrodnicza.html
Na stronie jest napisane że czynne jest 16-21 ale faktycznie przy wejsciu (wstep 10 zl) wisi tabliczka 15-20. Jest to giełda dla hurtowników, dlatego płatna, mimo to mysle, że warto.
Pozdrawiam i mam nadzieje że ktoś mi odpowie na moje pytanie dot. skalarów i pielęgnic meeka (a nie mekka jak to wczesniej napisalam:)
Magdax9
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dobrze napisałaś, polska nazwa tych pielęgnic to Pielęgnica Mekka lub Pielęgnica Meeka z łaciny Thorichthys meeki syn. Cichlasoma meeki
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mati14s
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2007 8:04
Lokalizacja: majdan królewski

Post autor: mati14s »

hej!
do skalarów radził bym ci akary cętkowane lub paskowane !
ale fajnie też wyglądają pielęgnice meeki bo sam je mam i można je łatwo rożmnożyc tylko kup se 4 sztuki żeby ci się dobrze para dobrała!
pozdro :P :D
moje akwarium:
200l-akwa typu amerykańskiego:
4x pielęgnice mekki
2x p. niebieskołuska
4x zbrojnik niebieski
54l- tarliskowiec
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Moim zdaniem te akwa nadaje sie tylko do hodowli jednej pary pielegnic przez Ciebie wymienionych. Obydwa gatunki sa zbyt duze aby hodowac je w tak malym akwa w grupach lub z innymi pielegnicami! Niestety dlugosc akwa (80cm) jest zbyt mala na twozenie rewirow.
Marcin!
(Predzej czy pozniej rybki sie pozabijaja)
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

a ja zapytam tak przy okazji :)
gdzie kupiłaś akwarium?
bo mi własnie identyczny litraz pękł :(
jaką masz grubość szkła? bo jesli 6mm to radze uwazać :)
mi wytrzymało miesiąc i trzasło dno i szyba boczna :(
nie chce straszyć ale szkoda ryb :( moje sie teraz cisną w 25l puki nowe akwa nie będzie gotowe :(
Jeśli masz grubsze szyby to przepraszam ze zaśmiecam Twój temat :)
57l BW
144l Afryka
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

Post autor: Magdax9 »

hej, akwarium moje ma 8mm grubości szyby. Wiem ze w ofercie są takie same tzn 160 litrów z grubościa 6mm, ale specjalnie szukalam takiego z większą, tym bardziej, że mój mąż na tym punkcie jest strasznie przewrażliwiony, też bał się że pęknie). To moje akwarium ma jeszcze jakieś dodatkowe wzmocnienia, ale nie wiem, czy to coś daje. Z tego co się dowiadywaliśmy to 8mm powinnmo być ok, chociaż nigdy nie wiadomo:). Akwarium to kupowalismy przez allegro od jakiejs firmy z Warszawy za 299 zl.
A mialas przy swoim coś podlożone pod spód? Podobno to tez daje jakąs amortyzacje.
Pozdrawiam serdecznie.
Magdax9
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

No to gratuluje dobrego wyboru :D
Ja teraz tez kupiłam z 8mm i zaczynam od nowa :)
akwa mi dojrzewa :)
Jak z Twoją obsadą? Wybrałas juz coś?
Ja tez wlaśnie myśle nad dokończeniem swojej obsady ale Tobie radzic nie będe bo z tego co widze mamy zupełnie inne gusta :)
Wrzuc fotki jak akwa będzie juz gotowe :)
pozdrawiam Marta :)
57l BW
144l Afryka
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

Post autor: Magdax9 »

Witaj Lola. Ja kupiłam na giełdzie 7 pielęgnic mekk (ok 3 cm) i 6 skalarów (wys.5-6cm). Narazie są jeszcze młode wiec moga plywac w takim litrażu, jak podrosną i dobiora sie w pary to wtedy może pomysle o dopsowaniu ilości.
A jak Twoje akwarium? Jaką planujesz obsadę?Czy to zdjecie ktore jest w Twoim poscie, to Twoje akwarium? jesli tak to naprawde jest super. Ja musze nad swoim jeszcze popracowac. Mam duzy korzen i skalke pisakową co wyglada calkiem niezle ale szukam jeszcze jakiegos pomyslu jak to urzadzic.
Czekam na wieści od Ciebie
Pozdrowionka
Magdax9
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

Hey :)
To jest to które po miesiącu pękło :)
Teraz mam nowe :) ale podobne :) więcej roślin :)
Korzeń ten sam, wielki na całe akwa :D
Duze rybki wybrałas, Mekki są piękne :) Skalary jak dla mnie niebardzo :oops: Ja nie chce agresji w akwa dlatego wybieram rybki łagodne, towarzyskie, mało terytorialne :)
Chętnie zobaczyłabym Twoje akwa :D te same wymiary a tak różne :D

Moja obsada to: jarzeńce (8 ), zbrojnik niebieski albinos (2), L-134, samica bojownika, krewetki "Tiger" ( niby 11 ale nie widze zadnej :? )

Polecam Ci jakiegoś glonka :D bardzo ciekawe rybki

Ja tez jeszcze jestem w trakcie urządzania :) a raczej upychania roślin, które dostałam a których nie mam juz gdzie upchnąć :) Miałam mieć coś na wzór czarnych wód a jak mi tak dalej pójdzie to będze miała roślinne :(

Masz jakis konkretny pomysł na Swoje akwa? Znaczy na jego urządzenie? Jaką bedziesz miała rośliny? Kurcze ciekawa jestem jak to Twoje akwa wygląda..
pozdrawiam Marta
57l BW
144l Afryka
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

Post autor: Magdax9 »

Witaj!
Postaram się zrobić jakąś fotke i tu zamieścić, ale najpierw musze się dowiedzieć jak to zrobić, bo ze mnie troche laik jeszcze :)
Jeśli chodzi o kawarium to jestem początkująca i wiele jeszcze przede mną jeśli chodzi o urządzanie, nie wiem skąd czerpać przykłady, cześć sprzętu wypatrzyłam na giełdzie, ale tam jest zawsze straszne zamieszanie, dużo ludzi i nie można na spokojnie poogladać i coś konkretnego wybrać.
Twój pomysł na akwarium jest naprawde świetny, widzę ze stworzylas rybom naprawde fajne warunki. Skąd pomysł na cos takiego? Może znasz jaką ciekawą strone w necie z przykladami jak urzadzic akwarium?
Obsade też masz ciekawą musiałam spojrzeć w internecie jak one wygladają, bo nei jeste az tak obeznana w tym temacie.
W weekend zrobie fotke i zobaczysz jak to u mnie wygląda, choc nie umywa się do Twojego :)
Pozdrowionka
Magdax9
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Jak umieszczsc fotki...
Czy mogę dodawać Obrazki?
Jak najbardziej możesz wstawiać obrazki do swoich postów. Jednakże obecnie nie istnieje możliwość przesyłania obrazków bezpośrednio na forum. Musisz więc wstawiać obrazki, które znajdują się na innym, ogólnodostępnym serwerze, np. http://www.moj-serwer.pl/moj-obraz.gif. Nie możesz wstawiać obrazków znajdujących się na twoim komputerze (chyba że jest on publicznie dostępnym serwerem) ani obrazków przechowywanych na stronach wymagających autoryzacji, np. skrzynki pocztowe, strony chronione hasłem itp. Aby wstawić obrazek użyj znacznika BBCode [img] lub odpowiedniego znacznika HTML (jeśli jest to dozwolone).
Lub...
Jak dodać załącznik?
Załączniki możesz dodawać kiedy piszesz nowy post. Powinienneś widzieć formularz Dodawania załączników poniżej formularza postowania. Kiedy klinkniesz na przycisk Przeglądaj... , otwarte zostanie okno przeglądania plików z Twojego komputera. Wybierz plik który chcesz dołączyć, i kliknij OK, Otwórzy lub po prostu dwukrotnie kliknij na plik, zależnie od Twojego systemu. Jeśi chciałbyś dodać komentarz do pliku w polu Komentarz , komentarz będzie użyty jako link do załączonego pliku. Jeśli nie dodałeś komentarza, nazwa pliku będzie pełnić rolę linku do załącznika. Jeśli administrator na to zezwolił, będziesz mógł wgrać kilka załączników używając tej samej samej metody. dopóki nie osiągniesz dozwolonego rozmiaru załączników dla jednego postu.

Administrator ustawia górny limit rozmiaru pliku, zezwolone rozszerzenia i inne szczegóły dla załączników na forum. Pamiętaj, że to ty odpowiadasz za załączniki zamieszczone przez Ciebie na forum, w związku z czym mogą być skasowane przez administratorów lub moderatorów bez ostrzeżenia.

Pamiętaj także, że właściciel forum, webmaster, administrator czy moderaotrzy nie biorą odpowiedzialności za jakąkolwiek utratę danych.
Marcin!
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

Post autor: Magdax9 »

Dziękuje Ci Marcin za szczegółową pomoc. Myśle, że teraz już sobie jakoś poradze. Pozdrawiam!
Magdax9
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Serio sie nie da wstawiac obrazkow?? Bo wczesniej mi sie udawalo...
Załączniki
copadichromis_azureus_(ad_konigs).jpg
copadichromis_azureus_(ad_konigs).jpg (10.9 KiB) Przejrzano 253 razy
ODPOWIEDZ