O co chodzi pomóżcie!!

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kozak
Posty: 10
Rejestracja: 06 cze 2005 8:38

O co chodzi pomóżcie!!

Post autor: kozak »

Jestem początkującym akwarystą i nie wiele wiem o tym sporcie. Powiedzcie mi o co chodzi z tym co niektórzy piszą o CO2 z bimbrowni. I wogóle napiszcie jakie znaczenie ma instalacja CO2 w akwarium bo nie wiem jak to i po co działa. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Zacznijmy od teg o po co nam to CO2 w akwa.
Po pierwsze, aby rósliny dobrze i szybko rosły muszą pobierać z wody CO2 (fotosynteza i te sprawy- chyba uczyłeś się tego w szkloe :?: )
Po drugie zdrowe rośliny wydzielają więcej O2 do wody, więc nie trzeba jej intensywnie napowietrzać.
Po trzecie. Jeśli twoje ryby wymagają kwaśnej wody to, to żeby ją zakwasić można użyć CO2. Pisaliśmy już o tym na foum. Patrz http://www.akwapark.aplus.pl/akwaforum/ ... .php?t=596
Bardzo tanim sposobem wzbogacania wody w CO2 jest łatwy w wykonaiu przyrząd tzw. bimbrownia. Wykorzystuje ona reakcję drożdży cukru i wody, aby otrzymać CO2 (wiesz chyba do czego innego można ją wykorzystać 8) )
Dobry przepisi jest na stronie http://akwadar.w.interia.pl/ lub na http://akwa54.fm.interia.pl/bimbrownia.htm
CO2 można oczywiście innymi sposobami np. przerabiając gaśnicę śniegową lub po postu kupic CO2 w butli na Allegro
Jeśli bęzdiesz chciał dowiedzieć się trochę więcej o CO2 to pytaj
Pozdro :)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2005 15:30 przez porki38, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Po drugie zdrowe rośliny wydzielają więcej CO2 do wody, więc nie trzeba jej intensywnie napowietrzać.
Rośliny, gdy mają dostęp do światła ( dzień) pobierają z wody CO2 a wydzielają O2 (tlen), a w nocy, gdy nie ma dostępu do światła sytuacja jest odwrotna ( pobierają O2 a wydalają CO2)

Ogólnie w akwarium z mała obsadą ryb i ruchem wody na powierzchni napowietrzanie w nocy jest zbędne.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Sorki, ale pomyliłem się i zamiast wpisać O2 wpisałem C02.
Chodziło mi o ogólne napowietrzanie
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Max pisze:
Rośliny, gdy mają dostęp do światła ( dzień) pobierają z wody CO2 a wydzielają O2 (tlen), a w nocy, gdy nie ma dostępu do światła sytuacja jest odwrotna ( pobierają O2 a wydalają CO2)
Zgadzam się z tym. Trzeba wtedy zaznaczyć, że w takim wypadku (gdy w nocy ryby i rośliny wydzielają CO2) ranem poziom CO2 w wodzie znacznie wzrasta z porównaniem z wieczoru (natomiast poziom O2 spada).
Pozdro :)
kozak
Posty: 10
Rejestracja: 06 cze 2005 8:38

Post autor: kozak »

Dzieki serdeczne za odpowiedz. Widze ze mozna na was liczyć i wspomożecie w razie kłopotów. Jeszcze raz dzieki bardzo wykorzystam pomysł. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Nie ma sprawy. Zawsze do usług.
Pozdro 8)
kozak
Posty: 10
Rejestracja: 06 cze 2005 8:38

Post autor: kozak »

Chciałem zapytac czy taki bimbrownik mozna wykonac dla każdego akwarium. W moim roślinki niestety bardzo słabą rosną a praktycznie ich rozwój zatrzymał sie. Czy taki bimbrownik a w zasadzie CO2 im pomoże. Czy trzeba wykonywać jakies testy pomiary w wodzie czy nie.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Testy nalezy wykonywac niue zaleznie od tego czy rosliny rosna czy nie poniewaz potrafia wykryc we wczesnym stadium jakies anomalie w stanie akwarium.Wykonuje je raz w tygodniu ale jesli wszystko jest w porzadku a nie sa potrzebne jakies specjalne zabiegi zwiazane z woda tzn zmiekczanie, zakwaszanie itp to mozna je wykonywac raz na miesiac.W twoim przypadku potrzebny bedzie test na twardosc pH i azotany.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

kozak możesz zrobić w swoim akwa bibrownię. Musisz jednak kontrolować parametry wody tak, aby za bardzo się nie wachały. Radzę zajrzeć również na http://www.akwapark.aplus.pl/akwaforum/ ... .php?t=596
pamiętaj, że po jakimś czasie musisz zmieniać zacier (najczęściej są to 2 tygodnie) ponieważ jego skutki dzałania znacznie spadają.
jeśli chcesz wiedzieć czegoś więcej to pytaj.
Pozdro :)
ODPOWIEDZ