problem z glonami w 54l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

problem z glonami w 54l

Post autor: uka »

Witam. Na forum czytałam dużo i wiele się dowiedziałam, ale w tej chwili już sama nie wiem o co chodzi w moim akwa.

akwarium 60l - netto ok 54
filtr AQUAEL -fan 3 plus
obsada:
12 neonków
3 kakadu
5 kirysków
2 glonojady

rośliny
ludwigia repens, perenis
bacopa alternathera rubra, liliana
egeria denesa
hygrophile
cabomba crtptocoryny

parametry wody - nie wiem o co tu chodzi mam akwa ok pół roku do tej pory było
pH - 6,8 - 7,0
GH - 10
tw - 4-5

oświetlenie: 15w aquarelle philips i 15 w sylvania grolux
podaje CO2 ale z takich butelek 1000ml dostępnych w zoologu
podmiana 20% raz w tygodniu (obecnie co 3 dni)
teraz mam
pk 7,5
GH - 8
tw - 4
po4 - 1,0
NO3 - przedwczoraj było 25 albo 50 nie bardzo idzie mi jeszcze porównywanie tych barw, dzisiaj rano po wczorajszeej podmianie NO3 - 10 (zobaczymy co bedzie wieczorem)
fe - 0,05
nh3 - 0


PROBLEM
od 3 tygodni walka z glonami: porastają powierzchnię liścia włoski koloru zielonego dł 0k 0,5 cm a na brzegach dłuższe koloru brązowo czarnego. Dziadostwo trzyma się mocna bo nie mogę oskubac nawet pencetą. Od kiedy pojawiły się glony,, tww.. spada tzn robię podmianę (ostatnio nawet 50%) tww.. 4 -5, po 1, 2 dniach tww.. 3, podmiana i znowu to samo
Używam do podmiany destylatu z kranówką(parametry wody podmienianej tww..5, two 10, pH 7,2), używałam już algovek sery, moreny i nic
Acha! indtkator CO2 kolor żółty (!+) co by wskazywało na zaduży poziom CO2, co wydaje mi się nierealne, albo coś zakłóca pomiar. :roll: uff - chaotycznie to napisałam, ale może da się z tego coś zrozumieć i udzielić mi pomocy i jeszcze... czym zbić pH??
PROOOOOSZĘ???

przede wszystkim zakładaj tematy o swoim zbiorniku a nie podpinaj się pod juz trwające dyskusje. MOD
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

Post autor: uka »

OK. To wynikło z tego, że jeszcze dobrze nie potrafię się poruszać po forum i nie podpinam się złosliwie. :?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie testy robisz? Tetry paskowe? - jeżeli tak, to kup inne, bo te są do niczego, sama się o tym przekonałam.

Masz przerybienie w akwarium, kakadu wymagają większego litrażu, glonojady również.

Podmieniasz ostatnio bardzo często wodę, więc podejrzewam, że bardzo zaburzyłaś równowagę biologiczną w zbiorniku. Radzę zrobić tak: nie podmieniaj przez przynajmniej tydzień wody i po tym czasie zmierz na spokojnie parametry wody. Podaj też parametr NO2.

Dopiero wtedy postaram się (piszę tu o tylko o swoich możliwościach) jakoś pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

Post autor: uka »

używałam testów kropelkowych zooleku, obecnie stosuję sery na pH, tww, two, NO3 i jbl na po4, , fe - kropelkowe oczywiście. często podmieniałam wodę, gdyż miałam wg testów NO3 50 i stosowałam "dolewki", zeby podnieść spadajaca tww, na NO2 nie mam testów :(

glonojadki zakupiłam tydzień temu, zeby pomogły w walce z glonami

rośliny były nawożone mikro firmy sera- flora plus, potem florena. od 2 tyg zaprzestałam nawożenia. Ma mikro i makro z planta actiw i nie wiem czy zacząć nawozić.

Niepokoi mnie spadające tww przy tak wysokim pH.

Czy CO2 podawane z tych butelek dostępnych w zoologu moze być?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Glonojady nie jedzą takich glonów... To jest częsty błąd zakupu zbrojnika niebieskiego.

Co do parametrów to poczekam na wypowiedzi znawców, Rohana i innych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

w temacie parametrów wody to jeszcze sie nie wypowiem ale co do tych butli CO2 z zoologa to proponuję pomyśleć nad butlą wysokociśnieniową
.Taki zestaw początkowo wydaje się drogi , ale jak kupisz przeróbkę z gaśnicy to już jest w miarę tanio . taka butla w porównaniu z tymi sprajami szybko się zwraca ,
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

Post autor: uka »

Dzięki za podpowiedzi i..oczekuję dalszych rad. :D Jak na razie egeria denesa wylądowała w misce z aqukali, została wypłukana i z powrotem siedzi w akwa. Jutro rano jeszcze raz zbadam wszystkie parametry. jak na razie tww 4, po 2 dniach przerwy (z braku zapasu) podawania CO2, dzisiaj znowu zaczęłam i wieczorem pH (badane testem sery) - 7, NO3 - 25, mam zamiar podawać planta activ mikro z nadzieją, że roslinki się bujną i zjedzą glonom wszystko a te w koncu się wykończą. Szczerze mówiąc nie bardzo wiem co to za paskudztwo??! :shock:
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Nie kupuj więcej "wynalazków" bo szkoda pieniędzy.
Ogranicz światło do 7 godzin na dobę. Powycinaj najbardziej zaglonione liście.
Podaj Makro tak, żeby poziom NO3 wynosił 10-15ppm i nie podawaj Mikro.
Po tygodniu podmień 50% wody zrób pomiar i znów podaj makro do tego poziomu.
Staraj się utrzymać podawanie CO2 na stałym poziomie.
Jak napisali poprzednicy Glonojady to nie był dobry pomysł i jak masz możliwość zamień je na Kosiarki i Molinezje b o one poradzą sobie z młodymi glonami.
Masz najprawdopodobniej krasnorosty, a młode Molinezje jak ich nie przekarmisz powinny je sukcesywnie wyjadać.
Jak masz możliwość i miejsce w akwarium to dosadź szybko rosnacych roślin, najlepiej Ceratopteris to ma on szansę pomóc w zagłodzeniu glonów.
Tyle na początek.
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

Post autor: uka »

UFF.. Dzieki, tak zrobię i po tygodniu zobaczę. Tylko szkoda mi roślinek? Prawdopodobnie będę musiała wykasować większość, bo praktycznie wszystkie liście są pokryte tymi włoskami. :cry:
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Skasuj tylko część, nowe powinny odrosnąć bez glonów :D
uka
Posty: 6
Rejestracja: 02 maja 2007 8:30

Post autor: uka »

Dzisiaj parametry
pH-7 testem sery, 7,5 - zooleka :?:
GH - 8
KH - 4
po4 - 1,5
NO3 - 25/30 (kolor ani pomarańczowy ani czerwony tak pomiędzy -test sery)
fe - 0,5

Czy przy takim NO3 i po4 mogę podawać makro? Nie zwiększy mi to jeszcze bardziej NO3 i po4?
i
czy wgłębka, która rosła przyczepiona siatką do kamienia mogła spowodować atak glonów? Jak ją wyjęłam z akwa okazało się, że korzenie normalnie gniją i ..ją skasowałam.
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Podmień połowę wody i nie podawaj nawozów.
ODPOWIEDZ