bojownik i nowe bojowniczki :o/

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

berni1982
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2005 8:15

bojownik i nowe bojowniczki :o/

Post autor: berni1982 »

Witam, to mój pierwszy temat :D

Założyłem małe akwarium, w czwartek zakupiłem bojownika, a w piatek dokupiłem mu 3 żony :) małego glonojada kiryska albinosa :)

Na początku bojownik się chyba trochę obawiał nowych znajomości i siedziałsobie pod filtrem, ale dzis rano wstałem a bojowniczki "pprzyklejane" do akwarium, pochowane :( przegania je jak tylko je zobaczy :(

Kiryska na dnie nie widzi, to ten ma spokój :D
Glonojad malutki siedzi na filtrze przeważnie :)
Ale nie wiem co z tymi bojowniczkami :( czy to normalne? nic im nie zrobi?
Może to tylko bojowe zaloty?

Nakarmiłem (żywym) to wszystkie wypływają, jedzą uciekające danie :D
A teraz znowu bojowniczek nie widać :(
berni1982
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Moze na poczatku napiszesz jakiej wielkości to akwarium :?: No i jeszcze kwestia czy akwarium dojrzało :?: (tzn czy woda żwir były nasypane conajmniej 1,5tyg wczesniej zanim wpusciłes ryby,przy pracujacym filtrze i świetle 12h na dobe :?: )Moze nie trzyma sie to tematu ale to taie zawodowe skrzywienie :D No a przycyna tego że bojownik gania samice jest :
A)najprawdopodobniej za mały czas ich pobytu w akwa
B)za mało kryjówek dla nich(samic)
C)za małe akwa dla samca i trzech samic
Pozqatm kiryski trzyma sie w stadzie :wink:
Pozdrawiam
Przemek
berni1982
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2005 8:15

hmmm

Post autor: berni1982 »

nie 1,5 tygodnia, ale parę dni :(
ale światło było i filtr chodzi nonstop :)

akwarium postawione według "zaleceń" pana z zoologicznego :?

akwarium 11 litrów
drobne kamyczki na dnie warstwa jakieś 2 cm
odstała woda
filtr z napowietrzaczem (niby nie trzeba, ale chyba się przyda)

akwarium miało być dla samca, ale doradzono mi aby dodać mu 3 samiczki żeby się "nie nudził"

nie mam pojęcia co można wykorzystać w takim akwarium jako kryjówkę :(
i jakie roślinki były by najlepsze przy bojowniku?
berni1982
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No trochę za małe masz to akwa. Przydałoby się większe. Na kryjówke dobry jest kokos ( ale zajmie połowę twojego baniaka). radziłbym ci kupić trochę większe akwa żeby rybki czuły się w nim dobrze.
Pozdro :)
Ps. Nigdy nie wierz sprzedawcom w akwarystykach. Oni nie iwedzą co dla ryb jest dobre.
berni1982
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2005 8:15

hmmm

Post autor: berni1982 »

Ale widziałem jego akwaria i są bardzo ładne :)
Już długo zajmuje się rybkami :)

Ja wykombinuje jakąś kryjówkę :D
Te akwarium aż tak małe nie jest :)

Połówka kokosa pasowałaby elegancko :)

Od kolegi mam zabrać kilka roslinek tylko nie wiem czy rodzaj ma jakieś znaczenie?
Nie pamietam dokładnie co on ma ale jest w czym wybrać :)
berni1982
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Re: hmmm

Post autor: porki38 »

berni1982 pisze:Ale widziałem jego akwaria i są bardzo ładne :)
Już długo zajmuje się rybkami :)
Pozory mylą...
berni1982 pisze:
Ja wykombinuje jakąś kryjówkę :D
Te akwarium aż tak małe nie jest :)

Połówka kokosa pasowałaby elegancko :)
Musisz mięc więcej kryjówek.
A stwierdzenie że akwa 11l nie jest małe to przesada
berni1982 pisze: Od kolegi mam zabrać kilka roslinek tylko nie wiem czy rodzaj ma jakieś znaczenie?
Nie pamietam dokładnie co on ma ale jest w czym wybrać :)
Rośliny potrzebują odpowiednio głębokiego podłoża ( a na warunki twojego akwa to będzie trudne)
Rozwiązaniem mogą być rośliny pływające np. wgłębka i mchy.:wink:
Pozdro :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Khemmm to akwarium nie jest małe jest to tragedia...Niue ma w nim żadnej równowagi biologicznej bo akwa dojrzewa minimum 1,5 tygodnia i jeszcze do tego ma 11 litrów a w takim akwa naprawde baardzo trudno utzrymac wyzej juz wspomniana równowage(codzienne podmiany wody oczywiscie przy dojrzałym akwa).Bojownik to ryba silnie terytorialna i dorastająca do 8cm wieć trzymanie nawet jednej ryby w takim akwa to sadyzm.A 4 bojowniki w nim to tak jakby dooslego człowiek wsadzic wraz z trzema innymi dorosłymi ludzmi do jednej trumny.szklarz nie bierze duzo a w akwa 25l od biedy mógłbys trzymac juz taką obsade.Koszt samego takiego akwa nie przekroczyłby 30zł.Bez pokrywy oczywiscie.Koks tu nic niepomoze jak sugerował porki38.W takim akwa samice i tak nie beda mogły sie schowac przed agresywnym samcem nawet jak wsadziłbys tam 3 kokosy jeden na drugim.Niestey popełniłes pierwszy błąd poczatkujacego akwarytsy i zawierzyles sprzedawcy w sklepie.W akwa 11l mozna trzymac najwyrzej narybek gupika...Nie bojowniki niestety.Musisz zmienic akwa bo dojdzie do tragedi...
Pozdrawiam
Przemek
berni1982
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2005 8:15

poprawka

Post autor: berni1982 »

poprawka :(
to nie bojownik jest agresywny :(

właśnie byłem świadkiem jak biedny bojownik ciągnął na ogonie jedną z bojowniczek :(

to one są agresywne, a ucierpiał bardzo śliczny ogon bojownika :(
zaraz go oddziele od reszty a jutro postaram się zwrócić bojownika samice :(
berni1982
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Rzeczywiście w tym twoim mini akwarium nie ma miejsca na tyle rybek.
Na twoim miejscu kupiłbym większe akwa i dopiero zaczął myśleć o rybkach :!: Rób jak chcesz, ale pamiętaj że ryby to nie zabawki i trzeba im zapewnić jak najlepsze warunki ( a w twoim akwa jest to niemożliwe)
pozdro :)
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

No to pieknie. Najpierw poczytaj o rybie jaka chcesz hodowac a potem zakladaj akwa. Dla bojkow akwa powinno miec minimum 50L. A ty w 11L trzymasz 4 bojowniki, kirysa i glonojada. Niech zgadne, ten glonojad to zbrojnik niebieski? Jezeli tak to poszukaj na google cos o tej rybie. Nie rozumiem dlaczego istnieje takie rozumowanie ze welony i bojownikimaga byc trzymane w sloikach i kulach albo w malusienkich akwariach. Domyslam sie ze taka plote wymyslili sprzedawcy by zarobic!!

W tych twoich 11L zawsze beda walki. Nawet samice beda walczyc z samcami. Bo nie ma miejsca dla 4 tak duzych ryb. A jak do tego jeszcze dolozysz kokosa to to bedzie koszmar.

Zauwaz, ze 11L to jest litraz akwa. Zalozmy ze zwir zajmuje 1,5L, filtr 0,5-1L, kokos 0,5-1L i jeszcze odejmij okolo pol litra (lub litr) bo akwa nie jest calkowicie zalane az po brzegi to litraz w ktorym ryby beda sie poruszac to okolo 6L i to dla 4 bojkow!!!!!! Te obliczenia sa tylko przykladem. Ale sadze ze sa calkiem zblizone do tego co masz w akwa.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Franca81 pisze: Dla bojkow akwa powinno miec minimum 50L. A ty w 11L trzymasz 4 bojowniki, kirysa i glonojada.
Dla tych rybek starczyłoby akwa 30l, (ale bez zbrojnika)
90l-SA - sprzedam
berni1982
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2005 8:15

hmmm

Post autor: berni1982 »

Rybki są rozdzielone, a dziś odnosze 3 samice :(
jeśli 30l dla 4 bojowników, to te 11l może być przynajmniej przez jakiś czas dla 1 bojownika?
może mogę do niego wpuścić jakąś parkę maleństw?
neonki czy coś?
berni1982
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

NBonki to ryby stadne powinno sie trzymac minimum 10szt a tyle to ty do 11l nie wwpuscisz chyba ze lubisz oddawac czesc rybek oddawac do sklepu a częsc spuszczac w kiblu(trupy).Naprawde trzymanie jakiejkolwiek ryby w akwariim 11l jest sadyzmem.jesli musisz to włoz tam tego bojownika,choc nie gwarantuje ze sie bedzie dobrze czuł i postaraj sie jak najszybciej o wieksze lepsze akwarium.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Akwa 30l to naprawdę nieduży koszt. Radziłbym Ci abyś kupił sobie normalne akwarium a nie słoik.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Pinky
Posty: 22
Rejestracja: 28 kwie 2005 1:30

Post autor: Pinky »

Obrazek
ODPOWIEDZ