Filtr Hailea - prośba

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Filtr Hailea - prośba

Post autor: Pior »

Witam.
Mam pytanko i proszę o pomoc, bo pani w sklepie zoologicznym jest strasznie chamska i raczej mi nie podpowie.

Do rzeczy - mam filtr Hailea z deszczownicą, pytanie brzmi - czy jeśli umieszczę deszczownicę nad poziomem wody (jeśli tak wogóle można) to wystarczy to do napowietrzenia zbiornika (60 litrów) bez podłączania dodatkowego węrzyka do napowietrzania.
Inaczej mówiąc, czy spadająca woda która powodóje powstawanie bąbli wystarczy by napowietrzyć ten zbiornik.

czekam na podpowiedzi
Pozdrawiam
rch
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2007 12:35

Re: Filtr Hailea - prośba

Post autor: rch »

Pior pisze:Witam.
Mam pytanko i proszę o pomoc, bo pani w sklepie zoologicznym jest strasznie chamska i raczej mi nie podpowie.

Do rzeczy - mam filtr Hailea z deszczownicą, pytanie brzmi - czy jeśli umieszczę deszczownicę nad poziomem wody (jeśli tak wogóle można) to wystarczy to do napowietrzenia zbiornika (60 litrów) bez podłączania dodatkowego węrzyka do napowietrzenia.
Inaczej mówiąc, czy spadająca woda która powodóje powstawanie bąbli wystarczy by napowietrzyć ten zbiornik.

czekam na podpowiedzi
Pozdrawiam
Witam.
Po pierwsze jeżeli sprzedawca jest chamski to zmień sklep.
Co do filtra co prawda nie wiem jaki to filtr ale do napowietrzenia nie są potrzebne "bąbelki" wystarczy ruch powierzchni wody. Deszczownie można montować w dowolny sposób (nad, pod lub równo z powierzchnią wody). Jeżeli zamontujesz ją tak aby poruszała powierzchnię wody to z pewnością wystarczy.
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Dodam też, że jeżeli masz dobre światło i nawożenie roślin to one też "wydalają" powietrze. Więc jeśli nie wiedzisz bąbelków, to nie znaczy, że woda nie jest napowietrzona.


mój post nr 100 :D
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

Dzieki za podpowiedzi.
Jeszcze jedno pytanko - w akwarium mam tło piankowe na tylnej ścianie, więc filtr muszę przykleić na bocznej lewej ściance, jak ustawić najlepiej deszczownicę?
Chce ja ustawić nad powierzchnią wody tylko nie wiem w którą stronę skierować strumień wody żeby było lux.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Obojętnie jak ustawisz deszczownię, jej działanie ma po prostu powodować ruch tafli wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

Witam.
A pro po deszczownicy i filtra mam jeszcze kilka pytań.
Opisze sytuacje - przedwczoraj kupiłem akwarium 60 l, wymyłem je i wkleiłem tło strukturalne z pianki (pisze o wszystkim bo może coś bedzie miało wbrew pozorom duże znaczenie), wczoraj wsypałem wypłukany żwirek i wlałem ok 40 l wody która odstała 24 godziny, tak na próbe (roślin nie sadziłem jeszcze) dodałem też Aqua Safe (to jakiś tam płyn co przemienia wode w wode do akwarium) i wsadziłem filtr Hailea BT 400. Pracowało to wczoraj pół dnia i całą dzisiejszą noc i woda JEST MĘTNA!!!

Co jest nie tak, co robić???

Jeszcze jedno - czy przy nowym akwarium mam dodać jakiś biostarter i czy mam to zrobić przed wpuszczeniem ryb czy mogę dodać gdy już będą pływać????

Może pytania są głupie, ale dopiero zaczynam z akwarystyką i wiedza moja jest znikoma.

Z góry dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam.
lisiusg
Posty: 10
Rejestracja: 17 sty 2006 12:16
Lokalizacja: Nowy Dwór gd.

Post autor: lisiusg »

woda jest i będzie mętna przez jakiś czas to normalne przy zakładaniu nowego akwa. musisz uzbroić się w cierpliwość aż woda się wyklaruje a akwa dojrzeje trwa to około 2 tygodni dopiero wtedy możesz wpuścić rybki.Nie stosuj żadnej chemii.
200l ameryka
thorichthys meeki
severum gold
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Nie martw się, woda będzie mętna przez ok 3-4 dni, ale to jeszcze nie oznaka tego, że możesz wpuścić ryby. Zbiornik ustabilizuje się po jakiś 2 tygodniach. Możesz już włożyć rośliny, i czekać 2 tygodnie na wpuszczenie ryb. Przez ten czas musisz mieć zapalone światło i filtr musi również pracować. Chemia w tak świerzym akwarium może tylko zaszkodzić.
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

A gdybym zrobił tak:
Mam akwarium 30 l w tej chwili, przeleje z niego wode do tego 60 l i uzupełnie tą wodą która w tej chwili jest mętna do pełna, w sumie to wyjdzie jak przy podmianie wody - i wtedy będę mógł odrazu wpuści ryby?
Poradźcie!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dojrzewanie akwarium to nie jest kwestia wlania wody, ale wytworzenia się szczepów bakterii nitryfikacjnych w filtrze i częściowo w podłożu, oraz ustabilizowania parametrów wody.

Poczekaj aż akwarium dojrzeje, mierz parametry wody (pH, NO2) i dopiero po uzyskaniu zadowalającyh wyników wpuszczaj ryby. Radzę wcześniej posadzić rośliny. I nie używać żadnej chemii.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

A coś takiego jak szczepy bakterii moge zastosować, przyspieszy to umieszczenie moich rybek we właściwym akwarium.

P.S. Pozdrawiam Białystok - pisze z Bielska
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pozdrawiam Bielsk (Podlaski? - jeżeli tak to prawie codziennie jestem w ostatnio tym mieście).

Oczywiście, podane np. Tetra Bactozym przyspieszy dojrzewanie zbiornika. Najważniejsze jest, żebyć sprawdził parametry wody przed wpuszczeniem ryb, a potem żebys je kontrolował.

Sukces polega na dobym obsadzeniu roślinami, które wyciągną z wody wiele niepotrzebnych związków. Rośliny + dobre oświetlenie + dobre dno = ryby zdrowe i zadowolone z życia
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

BARA pisze:Pozdrawiam Bielsk (Podlaski? - jeżeli tak to prawie codziennie jestem w ostatnio tym mieście).
Tak to ten Bielsk hehe.

Jeszcze jedno pytanko.
Posadziłem w moim nowym akwarium około 15 roślinek i widzę że im listki odpadają, czy to jest może jakiś okres adaptacyjny czy może jest coś nie tak?
Awatar użytkownika
Pior
Posty: 48
Rejestracja: 13 cze 2007 8:44

Post autor: Pior »

Witam.
Nie wiem czy mogę w tym temacie ale zapytam.

Akwarium ma 3 tygodnie (60l), woda jest czyściutka, filtr mam taki jaki opisywałem na samej górze a mimo to na tylnej ściance gdzie mam wklejone od środka tło z pianki, na roślinach i na dnie tworzy się jakiś brązowy osad, co ciekawe osad ten zbiera się tylko w środkowej części akwarium, nie ma go natomiast na szybach. Osad oczywiście da się wytrzeć ale wycierać każdy maly listek to makabra.

Może ktoś mi wytłumaczy co to jest i jak się tego pozbyć bo niesamowicie szpeci rośliny i dno.

Dopiero zaczołem przygode z akwarium i dlatego tak podpytuje.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Seboos
Początkujący pomocnik
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2007 11:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Seboos »

Ten brązowy osad to prawdopodobnie okrzemki. Kwestia zapewne oświetlenia (nieodpowiednie, za mało). Zapewne parametry wody tyż nie teges.
ODPOWIEDZ