Preparaty Tetry.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Preparaty Tetry.

Post autor: markus383 »

Czy ktoś z forumowiczów używa takich preparatów Tetry?:
-ToruMin
-pH/KH Minus
-pH/KH Plus
-CrystalWater
Dziś chciałem je kupić w sklepie, ale są bardzo drogie. I w związku z tym mam pytanie: Czy można je jakoś taniej zastąpić??
Zenon Zawodowiec
Początkujący pomocnik
Posty: 183
Rejestracja: 25 maja 2006 11:00
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Zenon Zawodowiec »

A po co je kupowac, czym mniej chemi tym lepiej
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Chciałem je kupić, aby mój baniaczek jeszcze bardziej upodobnić do SA.
Na razie jestem na wstępie do upodabniania, ale mam nadzieję, że pod koniec wakacji będzie jakiś konkretny efekt :D
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Proponuję zamiast chemii zastosować odpowiednie komponenty w filtrze.
Np.
toru min- granulat torfowy lub szyszki olchy albo sporo naturalnego drewna lub trochę liści z wody.
crystal water- zeolit - ale jeśli masz trwałe zmetnienie to najpierw usuń przyczynę
pH/KH - zdecyduj się czy plus, czy minus...
:?
A czas leci...
Zenon Zawodowiec
Początkujący pomocnik
Posty: 183
Rejestracja: 25 maja 2006 11:00
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Zenon Zawodowiec »

Preparatu pH minus nic nie dadzą w twardej wodzie (a o ile pamiętam taką masz ), nawet na tych preparatach najpewniej pisze aby stosować w miękkiej wodzie o niskim KH. Najpierw zbij twardość a różniej pH, a jeśli uda się z twardością to bez problemu zbijesz pH naturalnymi sposobami (korzenie, szyszki olchy, torf, liście dębu ) i obejdzie się bez chemii. Twardość możesz zbić stosując wodę destylowaną, wodę z filtra RO, lub przepuszczoną przez żywicę jonowowymienną co sam osobiście stosuję.

A tak poza tym to zamiast tych preparatów kup najpierw testy, bo widzę że o swojej wodzie wiesz tylko tyle że jest wodociągowa.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

No właśnie miałem najpierw kupić te testy. Co myślicie o tym?? http://www.allegro.pl/item212779501_ozn ... _usa_.html
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Podobno mało dokładne lepsze są pojedyncze kropelkowe ja mam Zooleka i jakoś sobie radzę chociaż czasami ciężko porównać próbkę ze skalą
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Tak jak mówi poprzednik, testy w paskach są mało dokładne. Polecam Ci zestawy testów Zooleka, nie są drogie a dobre. U mnie świetnie się sprawdzały. Myśle o czymś takim http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis ... id_lang=pl
Co do zmiękczania wody to możesz to zrobić specjalnymi woreczkami przepływowymi. Najlepszym sposobem jednak jest użycie kationitu albo wody z filtra RO.
A wodę można w łatwy sposób zakwasić torfem itp. jak pisali wyżej.

Czołem
Czołem :)
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Dzięki za rady i pozdrawiam.
Spróbuję te metody wykorzystać.

Mam jeszcze kilka pytanek.

Mam filtr Hailea BT 400 i nie wiem, gdzie ten torf umieścić?? Mam taką gąbkę w nim i to jest ten węgiel?? Jak nim potrząsnę to w środku coś gruchoce. To może być ten węgiel?? Jeśli tak to jak go wyjąć??


nie pisz posta pod postem. Patrz Regulamin Forum.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Do swojego filtra nie włożysz zbyt wiele torfu. Musiałbyś mieć większy filtr, albo jakąś kaskade większą albo zewnętrzny kubełek.

Czołem
Czołem :)
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

A gdzie muszę go włożyć??
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Odpuśc sobie trof w filtrze bo twój nie bardzo sie nadaje .Zamiast tego wrzuc do akwa szyszki olchy .Efekt bedzie bardzo podobny.
Z tanich a dobrych testów polecam również Zooleka .Ja używam i nie mam zastrzeżeń /no może z wyjątkiem testu na PO4 :D , ten nie jest zbyt dobry /
Zgadzam sie z przedmówcami , że nie ma sensu wydawać kupę kasy na preparaty . Nie wiele pomagają a jeśli już to na krótką metę .Niestety jak w przypadku każdej chemii skutki uboczne bywają zazwyczaj nie zbyt przyjemne . Zdecydowanie odradzam .
Tetra jak taka robi w sumie bardzo dobre rzeczy i nie mam tu zastrzeżeń do producenta ale chodzi generalnie o to , że to w większości preparaty dla niecierpliwych i naiwnych :D Na oglądasz się fotek pięknych baniaków i reklamówek o cudownych właściwościach danego preparatu i chcesz taki mieć :D A to zwykły chwyt marketingowy mający na celu zwiększenie sprzedaży .Lepsze efekty osiągniesz cierpliwością i odpowiednim prowadzeniem baniaka bez dodatkowej chemii .
ODPOWIEDZ