Statecznik z żarówki energooszczędnej

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tego nie wiem i własnie gdybamy.moze by i dało rade ale jest tz moc statecznika i moc switelówki,zreszta moze niecgh\ sie wypowie ktos kto zrobił juz cos podobnego :wink:
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

Thom (AS) pisze:Niema żadnej różnicy. I jedne i drugie sa robione dosłownie na tony przez kitajców :D :wink: Różnią się tym że za jedną zapłacisz 25 zl bo ma napisane PHILIPS a za drugą zapłacisz 10 zł bo napisy są po chińsku :!: Płacisz za marke poprosty, teraz wszystko kitajce robią, chyba tylko filtry aquaela sa made in poland :lol:
Niestety ale jest różnica. Swego czasu sprzedawałem takie stateczniki zrobione przeze mnie na Allegro i chcąc zaoszczędzić i zejść trochę z ceny zastosowałem układ od jakiejś żarówki po kilka zł. Już po jej rozebraniu było widać jakość wykonania :( Na całe szczęście sprawdziłem na swojej jarzeniówce, czy będzie świeciłą. Owszem zaświeciła i trwało to aż 5 minut, po czym cosik się przepaliło w stateczniku i stwierdziłem, że więcej tego [ceznura] nie włożę do środka. Na układzie z Phillipsa jarzeniówka (a właściwie chyba czwarta) już mi chodzi 2 lata :D
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

I tu bym nie do końca się z Toba zgodził ququryku
Nie można rozdzielic dokładnie że to co tanie dobre i to co drogie to na bank jest pewne i sprawdzone :!: Spotkałem sie bowiem np. z opinią o statecznikach z kompaktów briluxa(droga marka): że korzystanie z niego powoduje szybsze zużycie swietlówki i że nie ma takich efektów świetlnych jakie być powinny. Zgadzam się stateczniki Philipsa są dobre i wielu akwarystów je poleca. Nie można jednak tak bardzo uogólniać. Mógłbym się założyć że są takie tańsze świetlówki, których stateczniki mogłyby konkurować z tymi droższymi (ale nie mówie oczywiście o wszystkich).
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

porki38 pisze:Nie można rozdzielic dokładnie że to co tanie dobre i to co drogie to na bank jest pewne i sprawdzone
Pewnie po części masz rację, ale ja po nieudanej próbie zastosowania zamiennika stwierdziłem, że nie będę ich więcej szukał, bo ogólnie mnie to będzie kosztowało drożej :wink: Wcale nie twierdzę, że Phillips robi najlepsze, ale jeśli ktoś wie o tanich zamiennikach, które się sprawdziły, to niech da znać na forum a wszyscy na tym skorzystają.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Hehe znalazłem :!:
Świetlówki sa polskiej firmy POLAM, ale to co najlepsze, całe flaki(tzn. elektronika) są Philipsa. Noi są oczywiście tańsze niż Philipsy i dobre bo polskie :D
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Ja ostatnio zacząłem przemyślać założenie takiego statecznika do świetlówek w dwóch małych akwariach a może się pokusze, żeby swiększyć swiatło w największym, ale najpierw przetestuje w małych.
W weekend trzeba zrobić wycieczke do OBI po świetlówki i żarówki, troche okablowania no i polutowac po powrocie i do testów.
Ciekawe jak by sie miało zastosowanie tych układów do świetlówek T5 :roll:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Thom (AS) pisze: Ciekawe jak by sie miało zastosowanie tych układów do świetlówek T5 :roll:
Wiesz do T5 to słyszałem że to nie jest zbyt dobry pomysł.
A tak przy okazji to na jednym forum były robione badania luxometrem świetlówki podłaczone pod elektronike z kompaktów i normalnie. Wyszła ciekawa zależność: przy małej mocy świetlówek(do 15W) elektronika z kompaktów zdaje efekt, natomiast już przy większych to już jest totalna masakra...bardzo zmniejsza wydajność świetlówki :cry:
Próbowali tam także opcji z większymio statecznikami niż świetlówkami (chodzi o moc) i bardzo dziwne rzeczy wychodziły. Więc nikt do końca nie jest pewien tego sposobu i jeśli nie zrobi sie dokładniejszych badań to nie dowiemy sie dokładnie jak to jest z tą elektroniką z kompaktów.
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

No więc najlepiej to chyba będzie stosować do mniejszych akwariów, przy świetlówkach 8 W i 13 W :wink:
Ja mam jedno 40 L do doświetlenia musze kupić 3 x 13 W i żarówki energooszczędne i to zmontować, może jutro wybiore się do OBI a jak nie to za tydzień :D. To potestuje jak to działa.
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

cze dzisiaj zrobilem sobie takie stateczniki napoczontku działały a potem się spalił jeden a drugi sam załatwiłem zrobilem zwarcie na kablu na kturym dochodzi prąd bo sprawdzałem czy prąd dochodzi kontrolką .i czy od tego mógł sie spalić bo nie jesyem pewien to było tylko chwilke i czy nie spaliłem świetlówek
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Hej
Po pierwsze to popraw swojego posta Wojtek 14 8)
Jeżeli chodzi o te stateczniki to mój już działa tydzień bez zastrzeżeń. Świetlówki użyłem 20watowej produkowanej dla sieci sklepów Champion w cenie 8zł. :D Statecznik nie grzeje się, świetlówka(18W) nie mruga, i ogólnie jestem zadowolony. Obudowę zostawiłem po kompakcie i wszystko jest super!! Najważniejsze to dokładnie polutować i nie uszkodzić płytki :wink:

Pozdrawiam
Obrazek
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

ale moje pytanie jest jeżeli nic nie szczelił nic się nie zakopcilo to mugł sie spalić czynie czy tylko gdześ lut puścił
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Może sie i spalić bez dymu, po prostu uszkodzenie elektryczne niekoniecznie z dymem :) A co do lutu to strzelić nie mógł, co szybciej jest tzw. "zimny lut" i nie ma odpowiedniego styku.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Wojtek14
Początkujący pomocnik
Posty: 157
Rejestracja: 03 lut 2006 23:14
Lokalizacja: Goszczanów

Post autor: Wojtek14 »

dzisiaj wziołem sie do pacy i wyszło tak że wszystko od nowa polutowałem i świeći statecznik ktu(Ó)ry sie wyłonczył to działa a ten który zwarłem


Oczy bolą ...
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Przed chwila zmontowałem układ z 15 W świetlówką na stateczniku od 18 W energooszczędnej, miałem wszystko pod ręką i tak z ciekawości spróbowałem :D Jak narazie świeci i nie murga :wink:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

No wiesz że świecą to może i dobrze, lecz ciekawe jak długo będą dawać światło i jaką bedą miały wydajność. Na holenderskim robiono badania i wyszło że przy większym stateczniku świetlówki tracą lumeny, a na niższych się spalają :D: No cóż zobaczymy co Nasz majster wymyślił :)
Serdecznie pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
ODPOWIEDZ