Pokrywa 80x35 cm

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Pokrywa 80x35 cm

Post autor: karwatex »

Witam.
Kupiłem sobie standardową pokrywę firmy Wromak, 2 świetlówki 18 W.
Kiedy ją zamontowałem to po pięciu minutach jedna świetlówka zaczęła mi mrugać jakby po zachlapaniu wodą przez napowietrzacz i jednocześnie kontrolka w grzałce zaczęła mi mrugać. Nie wiem czy to możliwe żeby dostała się woda do instalacji pokrywy? Potrwało to parę sekund i teraz świetlówki świecą dobrze. Jak włączam rano światło to kontrolka w grzałce mi mruga zawsze i właśnie nie wiem czy to tak ma być czy jest jakieś zwarcie.
Świetlówki w pokrywie są podłączone do przedłużacza i nie wiem czy to nie to wpływa na mruganie lampki w grzałce.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2007 12:06 przez karwatex, łącznie zmieniany 3 razy.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Według mnie świetłówki w fabrycznych pokrywach zawsze świecą. Ja też mam Wromaka i za pierwszym razem też długo migała, a teraz już krócej. Jak chcesz zlikwidować ten problem, to konieczna jest zmiana statecznika na elektroniczny(?) :wink:
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Jeśli chodzi Ci o mruganie chwilowe podczas odpalania światła to jest to norma przy świetlówkach T8 one zapalają się przy pomocy startera i tak to właśnie wygląda i niczym się nie przejmuj.

Dziwi mnie tylko dlaczego grzałka Ci mruga. Tu wydaje mi się że wina leży po stronie przedłużacza, zamień na inny i sprawdź czy problem znikł. Jeśli tak to wszystko jasne, jeśli nie to musi gdzieś na stateczniku nie łączyć i przeskakiwać iskra, która wytwarza zakłócenia w obwodzie. Podociskaj wszystkie świetlówki, dokręć starter, podnieś plastikową zaślepkę i sprawdź łączenia przewodów ze statecznikiem.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

markus383 pisze: za pierwszym razem też długo migała, a teraz już krócej. :
:) jaja sobie robisz???

migac to moze ale przy wlaczaniu a nie PO 5 MINUTACH jak napisal "pytajacy"

do tego jeszcze w trakcie migania - pulsuje gdzies grzalka..cos jest nie tak z instalacja. w najlepszym wypadku z "indukcja" a w najgorszym jakis niestyk albo przebicie
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Postanowiłem zmienić instalacje w pokrywie. Dokupiłem zestaw oświetleniowy: 2x18 W T8 ze statecznikiem elektronicznym 4x18 W oraz 4 oprawki z przewodami, odbłyśnik mały i odbłyśnik szeroki, kabel zasilający, przewody 2 m, oraz śrubki.
Tylko mam problem z podłączeniem tej instalacji. Wyrzuciłem wszystkie kable ze starej instalacji i chce zrobić nową instalacje ze świetlówkami 4x 18W i nie wiem jak to podłączyć dokładnie do statecznika. Nie rozumiem za bardzo schematu na stateczniku. Czy ktoś może mi jakoś to narysować dokładnie czy coś jak podłączyć 4 świetlówki do statecznika i jak mają przebiegać przewody w oprawkach świetlówek?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

karwatex pisze: Czy ktoś może mi jakoś to narysować dokładnie czy coś jak podłączyć 4 świetlówki do statecznika i jak mają przebiegać przewody w oprawkach świetlówek?
zrob zdjecie statecznika a dokladnie schematu ktory jest rozrysowany na nim i zapodaj go tutaj


PS

zrob dluga do sklepu elektrycznego i kup kostke montazowa (te wieksza) - ulatwia podlaczenie
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

To jest ten statecznik 4x18 w na tej stronie:
http://www.allegro.pl/item239444676_sta ... _elgo.html
A kostki łączeniowe mam.
Nie wiem jak kable podłączyć od wszystkich świetlówek oraz w oprawkach standardowych nie wiem jak tam mam podłączyć kable w jakiej kolejności?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

karwatex pisze:To jest ten statecznik 4x18 w na tej stronie:
http://www.allegro.pl/item239444676_sta ... _elgo.html
A kostki łączeniowe mam.
Nie wiem jak kable podłączyć od wszystkich świetlówek oraz w oprawkach standardowych nie wiem jak tam mam podłączyć kable w jakiej kolejności?
hmm ale tam na tym schemacie jest wsio rozrysowane :)
z kazdej oprawki wychodza 2 kabelki. musisz przyjac ktora swietlowka bedzie w ktorym miejscu w pokrywie. tak tez je sobie numerujesz i dopasowujesz do schematu. 1 przewod wkladasz w 1 dziurke a drugi w druga ktora jest pokazana na schemacie. ewentualnie laczysz kable od roznych swietlowek ze soba
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Czyli tak:
pierwszą świetlówkę łącze bezpośrednio jednym kabelkiem z jednym kabelkiem drugiej świetlówki za pomocą kostki?
A Trzecią świetlówkę łącze z czwartą za pomocą jednego kabelka
a reszta kabelków idzie do dziurek?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

karwatex pisze:Czyli tak:
pierwszą świetlówkę łącze bezpośrednio jednym kabelkiem z jednym kabelkiem drugiej świetlówki za pomocą kostki?
A Trzecią świetlówkę łącze z czwartą za pomocą jednego kabelka
a reszta kabelków idzie do dziurek?
kostka jest po to aby zasymulowac schemat na stateczniku. poza tym ma wieksze otwory i dzieki temu mozna latwiej powkladac kable -zwlszcza tam gdzie trzeba polaczyc kable od swietlowek
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
karwatex
Posty: 20
Rejestracja: 17 lip 2007 14:58

Post autor: karwatex »

Rozumiem. Ale mi chodzi o to czy te kable od dwóch świetlówek łączy się razem skręcając ze sobą kable czy używa się kostki?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

karwatex pisze:Rozumiem. Ale mi chodzi o to czy te kable od dwóch świetlówek łączy się razem skręcając ze sobą kable czy używa się kostki?
mozesz je skrecic razem a mozesz po prostu wlozyc do jednej dziury w kostce
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A nie lepiej bez tej kostki każde łączenie to więcej potencjalnych miejsc bez styku Ja swoje łączyłem bez kostki bezpośrednio kabelkami
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

andypl33 pisze:A nie lepiej bez tej kostki każde łączenie to więcej potencjalnych miejsc bez styku Ja swoje łączyłem bez kostki bezpośrednio kabelkami
a to juz jak komu pasuje :). majac kostke...mozesz umiescic statecznik "gdzie chcesz" bo mozesz przedluzyc polaczenie
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ