oświetlenie - prośba o porade

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Magdax9
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2007 6:52

oświetlenie - prośba o porade

Post autor: Magdax9 »

Witajcie!
Mam akwarium 160l (80x40x50) i standardowe oswietlenie jakie bylo w pokrywie juz przy zakupie. z tego co wiem, to jest za słabe, nie pamiętam dokladnie ile ma wat ale chyba po 18 (2x18). Są to zwykłe świetlówki. Ostatnio słyszalam, ze aby roślinki lepiej rosły potzrebne jest odpowiednie oświetlenie, tzn swietlówki z odpowiendim widmem światła. Niabardzo się na tym znam niestety, jestem początkująca w tej dziedzinie. Dlatego proszę o poradę. W sklepie zoologicznym widziałam świetlówki Aqua glo, power glo i flora glo, z kolei w castoramie są świetlowki np. firmy osram i też są np rożowe, niebieski i żołte, a sa o ponad połowe tańsze niż te w sklepie zoologicznym. Niestety na opakowaniu tych żarówek w castoramie nie było można wyczytać żadnych parametrów oprócz watów, stąd moje pytanie, czy te żarówki firmy osram też nadają sie do akwarium podobnie jak te ze sklepu zoologicznego? Wyglądem i kolorem własciwie sie nei rożnia, nie wiem tylko czy mają te same parametry, chodzi mi o widmo światła itd. Zależy mi na dobrym wzroście roślinek. Obecnie mam taki problem że roślinki dosyc szybko rosną ale np. na roślince, która ma duże liście, każdy nowy listek wyrasta juz z brązowymi malutkimi plamkami, tak jakby był nakrapiany, nie jest zgnity, tylko takie ciemne malutkie kropki na liściu. Nie znam nazwy moich roślin, bo tak jak mówiłam jestem początkująca, dlatego tez prosiłabym o "proste" wyjaśnienie (same parametry niewiele mi powiedzą), jakie kupić świetlówki, czy te z firmy osram też będą dobre i jakie połączenie? słyszalam ze najlepiej żołtą i np, do niej rożową albo neibieską. A może oprócz oświetlenia jest jeszcze inny problem i stąd te plamki? może powinnam je jakoś nawozić?
Oświetlenie właczone jest u mnie 12-13 godzin dziennie. Swego czasu mieliśmy problem z wodą bo było w naszej miejscowości skażenie wody, wiec dodawali znaczne ilosci chloru (woda śmierdziała ja w basenie) i podobno jakieś związki żelaza, było nawet tak że wszystkie ryby nam zdechły a i w sklepach zoologicznych ryby zdychały od tej wody.Ale teraz mamy wode ze studni, więc narazie jest ok. Chciałabym tylko poprawić oświetlenie.
Bede wdzieczna za każdą porade.
Dziekuje i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

36 W to faktycznie mało . Ale nie musisz mieć specjalistycznych świetlówek . Bardziej ważne jest to żeby ilość światła była odpowiednia . Jeśli masz możliwość dołożenia świetlówki to byłoby najlepsze wyjście . Musisz dążyć do tego żeby mieć przynajmniej 0,5 w/l . Czyli przy 160 litrach powinnaś mieć światło w granicach 80 W . Możesz swoje świetlówki zastąpić świetlówkami T5 . Przy tej samej długości mają większa moc . Tu masz link do sklepu z oświetleniem : http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... 0c3dc9dd0c
Świetlówki kolorowe z Castoramy napewno sie nie nadają do akwa więc sobie daruj .
Najważniejsza jest ilość światła ! Rodzaj widma ma drugorzędne znaczenie . Rośliny będą rosły dobrze jeśli światła będzie wystarczająco dużo a nie będą rosły jeśli będzie go mało nawet jeśłi będzie to światło typowo do akwarium .
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

W tym wszystkim należy jednak pamiętać że rośliny są w stanie prowadzić fotosyntezę (*1) i prawidłowo się rozwijać nawet przy nieodpowiednim świetle jeżeli jego ilość będzie duża, natomiast przestaną się rozwijać i zginą nawet przy najlepszym świetle jeśli jego ilość będzie za mała
O tym właśnie mówię :D
ODPOWIEDZ