[240]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

[240]

Post autor: Maciek[S] »

Witam :)
Wiem że zakładałem już temat odnośnie obsady ale troszkę ją zmieniłem a akwarium już nie będzie biotopowe tylko roślinne, towarzyskie obsada będzie tylko z ameryki południowej. akwarium 240L

Obsada:

Akara Błękitna - para
Pielęgniczka Żółta - 1-2 pary ?

Neon Innesa - 30-40 sztuk
Tetra Cesarska - 20-30 sztuk (tu nie wiem czy to dobry pomysł ?)

Otosek - 8 sztuk
Kirysek Lamparci - 6 sztuk
Zbrojnik niebieski - 2 sztuki (para?)

Co sądzicie ?? jeśli za dużo to zrezygnować mogę z kirysków. Nie wiem co mam z tymi tetrami ale gdzieś przeczytałem że samce mogą być agresywne a rybki te bardzo mi się podobają więc piszcie co sądzicie. A co do niebieskich jakimi innymi zbrojnikami niewielkimi mógłbym je zastąpić ??
Awatar użytkownika
dawideee
Posty: 104
Rejestracja: 31 sie 2007 19:41
Lokalizacja: ozorków

Post autor: dawideee »

chcesz to wszystko trzymać razem?akary to bardzo agresywne ryby pozabijały by się. Wpisz w gogle i weź pierwszy lepszy opis i będziesz miał że para potrzebuj minimum 200l zbiornik:)ja proponuje:
Para skalarów, 4 pary ramirezek, 3 glonojady, może 6 kirysków i jakieś stadko ryb? Tylko takich żeby skalary nie zjadły.
lub:
40 neon czarny, 6 prętnik karłowaty [2 samce i 4 samice],
2 apistogramma panduro/borelli/kakadu/apistogaramma agassiza zależy, który gatunek najbardziej Ci się spodoba, 8 kirysek panda
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Maciek, przy akarach błękitnych nie utrzymasz mniejszych ryb.

Poza tym obsada ciekawa. Uważaj tylko na tetry cesarskie, żebyś nie miał na okrągło awantur w zbiorniku. Raczej 20 szt to maks (10/10).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

1.BARA to co mogę dać zamiast akar ?? chciałbym jakąś ładną parkę albo haremik

chociaż czytałem parę opisów i wszędzie pisało że akary błękitne są przyjemne i mało agresywne w porównaniu np z pomarańczowymi dlatego wsadziłem je tu w obsadę nie pomyślałem że neonki będą zagrożone

2.co do tetr to przy 20 sztukach trzymać np 5 samców i 15 samic to będzie spokój ??

3.albo jeszcze z innej beczki gdybym odstąpił od neonków to mógłbym w tym wcześniejszym zestawieniu trzymać akary ??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Maciek, akary Ci wybiją wszystko, może poza dużymi zbrojnikami, szczególnie podczas tarła.

Nie mam pomysłu na duże pielęgnicowate z resztą Twojej obsady. Jeszcze pomyślę.

A co do tetr cesarskich, to spokojnie możesz trzymać 10 samców na 10 samic. Zbyt mało samców powoduje nieustanne walki o teren i samice.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

Ok dzięki za pomoc :) pomyśl jeszcze :] i mi napisz :) zależy mi żeby mieć dwie parki i sobie je podglądać jak żyją (sims2) ;D z małych pielęgniczek zaciekawiły mnie tylko żółte
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pomyślałam:

pielęgnica flagowa Mesonauta insignis - ładna i spokojna
pielęgnica gujańska Heros notatus Guyana - też bardzo spokojna

Młode pielęgnice flagowe można było ostatnio kupić w Białymstoku. Ceny nie pamiętam. Ładne rybki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

szkoda tylko że nie mogę znaleźć żadnego polskiego opisu tych ryb :( ale dziękuje Ci ślicznie :) ta flagowa faktycznie bardzo ładna :)
Awatar użytkownika
janmar
Posty: 66
Rejestracja: 30 sie 2007 21:34
Lokalizacja: Piła

Post autor: janmar »

Nie wiem co sądzić o Waszych postach. Ja mam akary błękitne od maleńkości (akar) i wcale nie uważam, aby były one szczególnie agresywne. Nie są może wybitnie towarzyskie ale mam też kakadu i jakoś żyją w zgodzie. Chyba że ja żyje w błędzie i nie są to akary błękitne. Ale jeżeli moje ryby (zdjęcie) to te akary, to mi obsada Maćka się podoba poza neonkami i tetrami. Tylko dla p. żółtej dałbym jednego samca i 2, 3 samiczki.
Pozdrawiam
Janek ;-)

[240] Ogólne
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

no janmar to teraz zamieszałeś z tymi akarami :) mi sie wydaje że to zależy od ryby i warunków w akwarium jak sie ryba zachowuje :) ale nie chce rezygnować z małych rybek stadnych tak więc zrezygnuje z akar :) ale czemu p. żółte mam robić harem jeśli te rybki dobierają się w pary chyba że chodzi ci oto żeby samiec wybrał sobie samice a potem oddać pozostałe rybki ??
Awatar użytkownika
janmar
Posty: 66
Rejestracja: 30 sie 2007 21:34
Lokalizacja: Piła

Post autor: janmar »

Właśnie o to chodzi.
Pozdrawiam
Janek ;-)

[240] Ogólne
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

a co sadzicie o tej obsadzie z pierwszego postu tylko zamiast akar którąś z tych pielęgniczek:

Laetacara dorsigera (przepiękna ryba !!!)
http://www.jankersten.de/Bilder/Aquariu ... sigera.jpg

Apistogramma hongsloi (też śliczna :P!!!)
http://www.amtra.de/images/apistogrammatorf0903_550.jpg

ktoś coś wie o tych rybkach ?? ktoś je hodował ?? w internecie strasznie skromnie o nich napisane ;] albo może wiecie jak z dostępnością ?? widziane były gdzieś w sprzedaży ?? :) wszelkie informacje mile widziane :)

albo wtedy zrobił bym bardziej biotopowe akwa i taką obsade:

Apistogramma hongsloi - i tu nie wiem bo w jednym źródle przeczytałem że w parkach a w innym że harem 1+2-3
Laetacara dorsigera - chyba parka ?
Apistogramma borelli - na pewno parka :)

Neon Innesa lub Tetra cesarska - 30 / 20 sztuk

Otosek - 8 sztuk

co wy na to ?? dla mnie było by przepięknie :D :) :P
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Podana przez Ciebie planowana obsada jest idealna na Twoje akwa. Czy Laetacara dorsigera, czy Apistogramma hongsloi (w haremie 1/3) musisz sam rozstrzygnac... Jednak na 240l 8 Otoskow to troche malo. Zobacz jak sie akwa po kilku miesiacach rozwinie. Pozniej mozesz zawsze jeszcze kilka Otoskow dokupic.
Marcin!
Awatar użytkownika
cyba2
Posty: 36
Rejestracja: 03 wrz 2006 11:45
Lokalizacja: Świętochłowice

Post autor: cyba2 »

MaciekMalawi pisze:Apistogramma hongsloi - i tu nie wiem bo w jednym źródle przeczytałem że w parkach a w innym że harem 1+2-3
Laetacara dorsigera - chyba parka ?
Apistogramma borelli - na pewno parka :)

Neon Innesa lub Tetra cesarska - 30 / 20 sztuk

Otosek - 8 sztuk

co wy na to ?? dla mnie było by przepięknie :D :) :P
A.hongsloi - harem
L. dorsigera - para (idealnie by było, gdyby mogły się dobrać z gromadki)
A.borelli - para lub harem
Moim zdaniem też byłoby przepięknie :D Obsada wydaje mi się ok.

Znam osobiście kilka osób z forum Apisto, które hodowały/hodują wymienione przez Ciebie gatunki pielęgniczek. Ja akurat nie miałam przyjemności :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

dzięki za odpowiedzi :) MarcinX chętnie dodam więcej otosków porostu nie chciałem przesadzić i napisałem 8 sztuk :) 12sztuk będzie dobrze ?? albo jest możliwość dodania jakiś małych zbrojników albo kirysków ??

a i niepewny jestem czy rozumiem bo napisałeś
MarcinX pisze:Czy Laetacara dorsigera, czy Apistogramma hongsloi (w haremie 1/3) musisz sam rozstrzygnac...
mam zdecydować którą trzymać w haremie czy który z tych gatunków w akwarium ?? bo chcę trzymać wszystkie 3 gatunki w akwa :) ten wcześniejszy post tak głupio wyszedł namotałem :P

może jeszcze raz napiszę jaką bym chciał obsadę a wy napiszecie co usunąć:

Apistogramma hongsloi - parka dobrana z kilku młodych osobników
Laetacara dorsigera - parka dobrana z kilku młodych osobników
Apistogramma borelli - parka dobrana z kilku młodych osobników

Neon Innesa - 20-30 sztuk
Tetra Cesarska - 15 - 20 sztuk

Otosek - 8-12 sztuk
Kirysek Lamparci - 6-8 sztuk
Zbrojnik - 2 sztuki (jakieś małe zbrojniki np niebieskie ale jeszcze nie wiem na pewno nic wielkiego typu gibiceps)

możecie mi jeszcze napisać o tych pielęgniczkach które lepiej dobierają się w pary a które wolą harem 1+3 bo co źródło informacyjne to inne informacje ogólnie jak czytałem o pielęgniczkach to że żyją w haremach gdzie indziej opis ryby i że żyją w parkach chcę wiedzieć czy te gatunki dobiorą się w pary na całe życie czy samiec będzie przystępował do tarła raz z jedną samicą a raz z drugą jeśli będzie miał taką możliwość ?? chcę wiedzieć jak zrobić żeby było najlepiej dla rybek - kupić 5 młodych sztuk i która parka pierwsza przystąpi do tarła ta zostanie w akwarium ?? czy parka która przystąpi do tarła i jeszcze 2 samice ??
ODPOWIEDZ