[300] bojownik + prętnik

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

[300] bojownik + prętnik

Post autor: FoxyLove »

witam , zastanawiam się nad kupnem haremu bojownika wspaniałego, mam już 1+3 prętniki karłowate. Czy zakup taki będzie rozsądny? Obawiam się o starcia na poziomie samiec prętnika-samiec bojownika...baniak 300l.
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Trudno mi powiedzieć nigdy nie widziałem tak wielkiego akwa z bliska ale myślę że przy odpowiedniej aranżacji jest to możliwe . daj dużo wysokiej roślinności plus roślinki pływające nap. pistie i myślę że nie będą się zbyt często widywać i jednocześnie ganiać . Zastanawiam się tylko jak to będzie gdy wybiorą to samo miejsce na budowę gniazda.
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

miałam wgłebke lecz musiałam ją wywalić....gdyż masowo zapychała mi siteczko od filtra :P, teraz postanowiłam kupić coś solidniejszego może nie pistie ale np. różdzyce rutewkowatą?
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

A czy oprócz tych ryb byłyby jeszcze jakieś labiryntowe albo pływające w górnych partiach akwarium?
Gdzieś czytałam, że "bojownik może przebywać z innymi labiryntowymi". Twoje akwarium ma ten plus, że jest duże ponad standard dla tych ryb. Ale nie daję tu rad, bo się nie znam, tylko tak sobie wyciągam logiczne dla mnie wnioski :D
Ja chyba bym zaryzykowała jeśli nie ma większych przeciwskazań. Bojowniki i prętniki zawsze mi sie bardzo podobały! I wymagania co do wody mają podobne!
Obrazek
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

Racja, chce bojowniki z 2 powodów , a mianowicie 1) lituje się nad tymi biedakami w sklepie ,gdyż ktoś pewnie kupiłby je i wrzucił do kuli...2) mam małą azje w akwarium i uznałam ,ze bojowniki będą pasowały jak ulał....Oprócz pręciorków mam jeszcze
3 x bocja wspaniała
10 x rasbora klinowa
8 x brzanka Titeya (wysmukła)
no i te 14 pręciorków w kotniku :P

Sądze ,ze już wiecej labiryntów nie będzie.
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

A bocje wspaniałe nie rosną przypadkiem do 25cm długości?

Wpadłam na jeszcze jeden argument- skoro dwa bojowniki nie potłuką się ze sobą w większym akwarium, to dlaczego jeden bojownik (samiec) miałby sie tłuc z prętnikami?
Obrazek
FoxyLove
Posty: 72
Rejestracja: 28 lip 2007 21:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: FoxyLove »

ale jakie 2 bojowniki? a bocje wspaniałe nalezy trzymać w małym stadku, gdyż w samotności marnieją i stają się agresywne zbiornik odpowiedni dla nich to od 150 l w góre wiec spokojnie bez obaw , jak miałam 2 boćki to były osowiałe i płochliwe ,natomiast jak dokupiłam trzecią ,trzymają się w grupie i wszystko jest wporządku.

aha...bocje wspaniale w domowych warunkach dorastają do 15 cm :wink:
pozdrawiam Lisiczka,..
(300l-moja mała Azja)
NO3-12mg/l
NO2-0
pH-7,5..coraz lepiej
KH-5 GH-15
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

ale jakie 2 bojowniki?
Żadne. Po prostu- potoczne twierdzenie jest takie, że bojownik to niesamowity agresor w obrębie samców tego samego gatunku, a przecież w wystarczającej wielkości akwarium może być kilka samców przy odpowiedniej ilości samic.
aha...bocje wspaniale w domowych warunkach dorastają do 15 cm

Ojej, to 'domowe' warunki jakoś pomniejszają naturę? To znaczy, że ja w warunkach naturalnych miałabym 170cm :?: :lol: Jeśli miałyby odtworzone warunki naturalne i przestrzeń, to czemu miałyby nie urosnąć do swoich rozmiarów? (ehh pomijając, że kilka hodowlanych pokoleń wstecz pewnie też miały tylko po 15...).

Nie czepiam się. Żeby nie było. Nie mój krzyż do dźwigania na plecach. A że mnie grypa dopadła, to sobie piszę :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

To prawda, w większym akwarium można trzymać ponad 1 samca bojownika. Atakują się wtedy, gdy na siebie wpadają. Jeśli każdy miałby swoje terytorium nie powinno dochodzić do konfliktów, tym bardziej z prętnikami. Akwarium musi być tylko tak urządzone, żeby się nie widziały (korzenie, wysokie rośliny, rośliny pływające z wiszącymi korzeniami) nie tylko w strefie powierzchniowej. Jeśli masz obawy, że będą chciały budować gniazdo w tym samym miejscu, urządź kilka atrakcyjnych kącików. Dla dwóch par papug też trzeba powiesić przynajmniej trzy budki :)
Pozdrawiam
Kinga
ODPOWIEDZ