[240]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kas
Posty: 46
Rejestracja: 13 wrz 2007 11:30

[240]

Post autor: kas »

Witam.
W moim akwarium (240litrów) pływa już:
Brzanka sumatrzańska x15
Razbora klinowa x10
Kosiarka x2
Kirysek spiżowy x2
Kirysek pstry x2
Zbrojnik niebieski x2
Otosek x4 (dziś jadę dokupić 6)

Niby wszystko fajnie, ale ławiczka 10 razborek wygląda dość skromnie na 120cm akwarium i zastanawiam się czy mógłbym dokupić jeszcze 5 sztuk?

Tylko czy to nie będzie już za dużo?
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Myślę, że spokojnie możesz dokupić 10 sztuk. Dokup też po 3 kiryski.
Michał

Obrazek
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Ja też myslę, że możesz dokupić tych razborek, ale kirysków to ja bym kupił po 2 jeszcze. A co do zbrojników niebieskich to bym je oddał/sprzedał a w te miejsce dał jeszcze te 6 otosków tak jak planujesz
Pozdrawiam Garbus!!
Krzysiek
Awatar użytkownika
janmar
Posty: 66
Rejestracja: 30 sie 2007 21:34
Lokalizacja: Piła

Post autor: janmar »

Moi poprzednicy dobrze Ci radzą. Dokup rozbór, kirysków i otosków.
Ja nie oddawałbym zbrojników. Masz dla nich odpowiednie akwarium i jeżeli jest to para i stworzysz im odpowiednie warunki często będziesz cieszył się z młodych glonojadków. Mi się bardzo podobają te ryby i to jak samiec dzielnie opiekuje się ikrą i młodymi.
Pozdrawiam
Janek ;-)

[240] Ogólne
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Tylko szkoda, że jak są dorosłe to więcej brudzą niż sprzątają (zbrojniki)
Krzysiek
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Ale kto powiedział że są po to żeby czyścić. Wykształciły się jakieś dziwne stereotypy, że zbrojniki mają jeść glony, a kiryski to ekipa czyszcząca. Ja na przykład zakładam właśnie akwarium w którym mają być głównie sumy, kiryski oraz zbrojniki, a jako ekipa czyszcząca jedzenie z góry inne ryby :wink: . Dokup razbor, kirysków i otosków. Nie pozbywaj się zbrojników. Jeżeli okaże się że masz parkę to włóż do akwarium kokos i zapewnij odpowiednie warunki a na pewno odwdzięczą Ci się pięknym i licznym potomstwem. :D


edit: Żeby nikt mnie źle nie zrozumiał dodam, że oczywiście kiryski jedzą pokarm z dna, dzięki czemu tam nie zalega. Tak samo zbrojniki zjadają glony w młodości (co się potem zmienia) i często są kupowane głównie z tych przyczyn jednak dla mnie są to również bardzo ciekawe w hodowli gatunki i dlatego je hoduję choć nie przeszkadza mi że czasami coś wyczyszczą :wink:
Michał

Obrazek
kas
Posty: 46
Rejestracja: 13 wrz 2007 11:30

Post autor: kas »

Witam.
Wczoraj zakupiłem 6 otosków. Więc teraz pięknie wygląda ich 10 osobowe stadko ;)

Co do Waszych komentarzy to zastanawiam się jeszcze nad razborami tak z 5 sztuk (mówicie że 10 to nie za dużo?)
Kirysków nie zamierzam dokupywać (to pozostałość z poprzedniego akwarium) najchętniej bym je oddał i wymienił na bocje ale niestety nie dam rady ich odłowić L
Zbrojników jak na razie też nie zamierzam się pozbyć, wiem że niewiele z nich pożytku jeśli chodzi o glony ale bardzo podobają mi się te rybki.
Niestety to nie para (jak się okazało są to dwie samiczki) ale może kiedyś uda mi się wymienić jedeną na samca.

Więc może dokupię jeszcze 5 razborek i wystarczy, chociaż jeszcze się z tym wstrzymam i chętnie poczytam dalsze opinie.
ODPOWIEDZ