[192] Czarne Wody

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

[192] Czarne Wody

Post autor: ArturMaly »

Tak jak w temacie, zastanawiam się nad obsadą nowo powstającego zbiornika, a mianowicie 192litrowych czarnych wód o wymiarach 80x40x60h,
Jako filtru biologicznego użyję plenum(piaskownicę) oraz jako mechaniczny filtr wewnętrzny...
Za utrzymanie temperatury na poziomie ~25stopni będą odpowiadać 2grzałki elite o mocach odpowiednie 100 i 200W.
Na razie myślę nad 2ma parami skalarów oraz ławicą jakichś bystrzyków/barwienic, oczywiście w grę wchodzą tylko i wyłącznie ryby pochodzące z czarnych wód...
Podłożem będzie piasek z jeziora/rzeki oraz na nim 3cm torfu bez nawozów...
Dekoracje będą pełnić wszelkiego typu korzenie...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 04 lis 2007 12:10 przez ArturMaly, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michal92
Posty: 96
Rejestracja: 22 paź 2006 11:22
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: michal92 »

Ja bym też dał 2 parki skalarów i kilkanaście bystrzyków(ozdobnych?)/neonów.
Akwarium robisz na zamówienie, bo wymiary nie typowe ??:D
Akwa 240l:
- 20 neonów innesa
- 5 bystrzyków ozdobnych
- 7 kirysków pstrych
- 5 zbrojników niebieskich
- 6 platek (na wydaniu)
- 2 piskorki
- dużo roślin... :)
45l Afryka:
w styczniu :)
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

wiem że nietypowe, ale myślę że akwarium powinno mieć co najmniej 50cm wysokości, a jeżeli strosuję jeszcze plenum to musi być wyższe o 10cm...
A zbiornik dodatkowo dostaje za darmo od krewnych to jak można nie skorzystać :)

Właśnie tak myślę nad tymi bystrzykami, ale nie wliczając neonków bo chcę jakieś inne rybki ;)
Obrazek
mover
Początkujący pomocnik
Posty: 166
Rejestracja: 22 sty 2006 16:11
Lokalizacja: Świdnik/Lublin

Post autor: mover »

michal92 pisze:Ja bym też dał 2 parki skalarów i kilkanaście bystrzyków(ozdobnych?)/neonów.
Akwarium robisz na zamówienie, bo wymiary nie typowe ??:D
Na 2 pary skalarów litraż przymały.W przypadku tarła wojna bedzie niesamowita i moga sie tez nalezć jej ofiary.
A miało być tak fajnie.500L w planach a skończyło sie na 112L.
Awatar użytkownika
michal92
Posty: 96
Rejestracja: 22 paź 2006 11:22
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: michal92 »

Bystrzyki ozdobne sam mam w akwa - super ryby, prezentują się bardzo majestatycznie... 8)
Mógłbyś jeszcze dodać kilka kirysków jako ekipę czyszczącą lub parkę ramirezek...
Akwa 240l:
- 20 neonów innesa
- 5 bystrzyków ozdobnych
- 7 kirysków pstrych
- 5 zbrojników niebieskich
- 6 platek (na wydaniu)
- 2 piskorki
- dużo roślin... :)
45l Afryka:
w styczniu :)
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

mover jeżeli było by aż tak źle no to by jedną parę skalarów oddał znajomym...
Ale mam nadzieję że nie będą się aż tak bić, a tylko od czasu do czasu odganiać...
Obrazek
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

A owszem może być aż tak źle :) . Powierzchnia 80x40 jest za mała na dwie pary. Żeby się nie biły musiałyby być przegrody przez całą wysokość akwarium (np korzenie, wysokie rośliny), żeby się nie widziały. I to nie tylko podczas tarła. Tarło przebiega zwykle w obranym kąciku, który na codzień też traktują jako swój rewir. A skalary mają dość dobry wzrok. Wtedy na jedną parę przypadałoby 40x40 cm a na tym nie popływają. U skalarów agresja ukierunkowuje się na tą samą płeć, tzn samiec goni samca, samica samicę (wyłączając dobieranie się w parę i utarczki małżeńskie), i tak poza tarłem będą się przepędzać ze swojego terenu. Mam 3 skalary w tym jeden niewyrośnięty knypek i uważam, że to max na taką powierzchnię. Przeganianie kończy się jak intruz wpłynie za przeszkodę.

Jeśli uprzesz się na dwie pary, posadź rośliny o szerokich liściach na przeciwległych brzegach akwarium, żeby odległość podczas tarła była jak największa. I zapewnij sobie awaryjnego właściciela dla jednej pary, lub jednego skalara jak trójka będzie się akceptować.
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

A jakie inne ryby byście mi polecili?
Chodzi mi o takie których mógłbym mieć co najmniej 2-3pary w tym akwarium, oraz oczywiście aby nie męczyły mniejszych mieszkańców...
A co do roślin to w planach nie mam żadnych...

A jak myślicie ile par ramirezek mógłbym hodować w takim akwarium, aby nie dokuczały sobie nadmiernie?
Obrazek
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

W przypadku ramirez liczy się powierzchnia dna, a tą masz niewielką więc myślę że 1 max 2 pary.
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

A tak jakieś pielęgnicowate dla których powierzchnia dna nie ma aż takiego dużego znaczenia?
Oraz jaką obsade Wy chcielibyście mieć/zobaczyć w czarnych wodach o takiej pojemności?
Ostatnio zmieniony 05 lis 2007 18:34 przez ArturMaly, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Podaj parametry wody w jakich będą trzymane to napewno coś wymyślimy :wink: :D
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

Parametry wody dopasuje się do obsady...
Bo dopiero jutro zalewam baniak, więc mam jeszcze duużo czasu na wybór najlepszej obsady...
A następnie na zakup...
Jak już wcześniej pisałem, w grę wchodzą rybki tylko z tego biotopu..
Obrazek
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja mogę zaproponować taką obsadę:
-1+3 Apistogramma agassizi
-20xneon innesa
-5x kirysek pygmeus(nie wiem czy taka jest właściwa nazwa)
-15xotosek
Na pewnym forum :wink: otrzymałem odpowiedź, że agassizy można rozmnażać już w wodzie o parametrach pH6 KH5 GH5, a zaproponowana przeze mnie obsada pozwala w 90% doczekać się potomstwa :D
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Możesz mieć parę skalarów, lub 3. W przypadku trójki ten nie do pary będzie przeganiany w czasie tarła, ale nie będzie sytuacji, że wszystkie na raz dostają amoku (gdyby tarło było równoczesne u dwóch par). Z innych pielęgniczek ja też polecam agassizy, są większe od ramirez i nie tak oklepane. Z drobiazgu może zamiast neonów - jarzeńce. Jeśli woda będzie miała herbaciany odcień, czerwone światełka jarzeńców wyglądają lepiej niż turkusowe neonki. Ale to już jak Ci się podoba. Zerknij też tutaj:

http://info.biotopy.pl/artyku%C5%82y/Wody_czarne
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
ArturMaly
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2007 12:41

Post autor: ArturMaly »

Myślę, myślę i myślę...
I chyba się zdecyduję na jarzeńce zamiast neonków, byłem dzisiaj i widziałem że mają w zoologicznym w mojej okolicy, oraz na parę skalarów...
Jesazcze coś dodać?
Obrazek
ODPOWIEDZ