[120L]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

[120L]

Post autor: sargas »

Chciałbym znać Wasze propozycje co do obsady mojego akwarium. Myśle o akwarium wielogatunkowym ale takim, żeby były jakies rybki żyworodne (a zeby sobie plywał wlasny przychów :) ) cos ładnego (np. jakie neonki lub inne swicidełka) a no i zeby była dobra słuzba sanitarna.

Z tego co juz mam:
-2 zbrojniki niebieskie
-2 kiryski (1 spizowy, 1 pstry)
-2 mułojady
-2 ciernioczki kuhla
-5 neonki inessa
-4 kardynałki
-6 gupików
-4 molinezje
-2 ramirezy ( wiem ze nei pasuja do pozostalych, ale wybralem bo sa spokojne no i oczywiscie piekne)
-a i oczywiscie świderki :)

z roslin:
-nurzaniec
-nurzaniec olbrzymi
-zabienice ( dokladnie nie wiem jakie )
-troche wgłebki (to dla gupikow malych przede wszystkim)
-zwartke
-tutaj mnie zabijcie ale nei znam nazwy :p jakas taka z owalnymi liscmi na dlugich lodyzkach

I zdjęcie zeby Wam to jakos zoobarazowac:
http://images26.fotosik.pl/112/7af4bb202ee292e8med.jpg
Awatar użytkownika
Maciek[S]
Pomocnik
Posty: 448
Rejestracja: 24 kwie 2007 18:37
Lokalizacja: Kraków\Cieszyn w przyszłości Karaiby :P

Post autor: Maciek[S] »

za dużo straszny kocioł chcesz zrobić ;] kiryski i neony to ryby stadne

mogło by być tak:

2 zbrojniki
4-6 kirysków [jednego gatunku]
minimum 10-12 neonów ale ładniej by wyglądały w stadzie 20-25 sztuk
parka ramirezków [one na pewno będą ci się mnożyć i piękną sprawą jest obserwowanie tego]

do tego może jeszcze jakieś małe stadne w liczbie 15sztuk

ciernioczki kuhla to nie wiem czy już za dużo by nie było na dnie

gupiki, molinezje, kardynałki jakoś mi nie pasują poza tym za dużo by chyba było ;]

tak ja bym Ci poradził zobaczymy co inni napiszą ;]
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

ale gupiki i molinezje sa fajne ze wzgledu na to ze widzisz ten swoj wlasny przychówek :)

p.s. sorki za niskiej jakosci zdjecie ale taki aparat :/
Awatar użytkownika
gnosis
Posty: 147
Rejestracja: 15 sie 2007 23:08
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: gnosis »

wydaje mi się, że możesz dac cierniooczki. rybki te dzień z reguły spędzają w jakichś kryjówkach, w nocy będą aktywne, podczas gdy kiryski będą odpoczywac. ale to tylko moje przemyślenia niepotwierdzone doświadczeniem ;) może ktoś jeszcze coś powie na ten temat.
jeśli chodzi o potomstwo, to z pewnością uda ci się odchowac młode ramirezki. sam nie miałem, ale dużo czytałem na ich temat i wiem, że to piękna sprawa (ogólnie rozmnażanie pielęgnic), dużo fajniejsza niż żyworódki. jednak jeśli się już upierasz na jakieś żyworódki, to polecam raczej mniejsze rybki (zwłaszcza, że lubisz miec dużo rybek z tego co widze). zdecydowanie nie molinezje, gdyż rosną duże i mają bardzo szybką przemianę materii. znaczy się dużo odchodów produkują ;) to samo odnośnie mieczyków. także albo gupiki, albo platki (zmienniak plamisty bądź wielobarwny). 2 samice i jeden samiec zmienniaka gwarantują ci młode co jakieś 2 tygodnie. mam wrażenie, że ich ulubionym zajęciem (przynajmniej samca) jest sex i nie traci ani chwili na nic innego (chyba że je) ;)
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

heh :) i tak pewnie zrobie ale co do pozostałych lokatorów?? bo w temacie który dotyczyl kirysników BARA napisala ze mam zła obsade i trzeba pomyslec nad czyms innym...a jakieś inne propozycje ??(oczywiscie tak zeby cos z tych ryb ktore juz mam zostalo :))
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [120L]

Post autor: BARA »

Radzę:

-2 kiryski (1 spizowy, 1 pstry) : dokupić przynajmniej jeszcze dwa
-2 mułojady - oddać, ten zbiornik jest dla nich za mały!
-2 ciernioczki kuhla - zostawić
-5 neonki inessa - zostawić i dokupić jeszcze 5
-4 kardynałki - oddać
-6 gupików - oddać
-4 molinezje - oddać

-2 ramirezy ( wiem ze nie pasuja do pozostalych, ale wybralem bo sa spokojne no i oczywiscie piekne) - zostawić
-a i oczywiscie świderki :)


No cóż, już raz napisałam: " Trzymasz ryby o różnych wymaganiach co do parametrów wody, których nie da sie pogodzić. Np. gupiki i molinezje wymagają wody twardej i zasadowej, pozostałe ryby wody miękkiej i raczej kwaśnej. Kardynałki i neony Innesa w odróżnieniu od pozostałych ryb potrzebują niższej temperatury wody, nawet poniżej 22 stopni, pozostałe ryby ponad 26 stopni. "

Nadal nie podałeś wymiarów zbiornika, a raz piszesz 110l potem 120l.

Jeżeli chcesz mieć ryby żyworodne typu gupiki czy molinezje, zapomnij o rybach wód miękkich i kwaśnych (głównie neony a już na pewno ramirezki).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

wymiary: 80cm x 28cm x 40cm tylko ze jest to akwarium z wyprofilowana przednia szyba (czy jak to sie tam nazywa) i dokaldnie nie jestem w stanie polczyc ile ma litrow
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

EEEE, to masz nie 120l ale mniejszy mocno zbiornik, około 85l

80x28x40 = 89600 ale w profilu jest zawsze mniej!

Czyli masz zbyt dużą obsadę jak na ten litraż
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

no nie wiem czy tylko 85 l ...wydaje mi sie ze do 115 napewno dobija...przynajmniej jak je kiedys kupowalem to w akwarystycznym bylo ze ma te chyba 115-120l nie pamietam dobrze...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sargas, policz: 80x40x28=89600 jak nic niecałe 90l licząc po wymiarach zewnętrznych.

To gdzie tu masz 115l?
A w dodatku akwaria panoramiczne nie mają większego litrażu niż wymiary tylko nieco mniejszy.

W dodatku stwierdzam, że masz dosyć wąski zbiornik. 28cm szerokości to mocno mało.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

ja to sobie jeszcze oblicze tylko znajde wzór odpowiedni na ta wypukłość
ok juz wiem +/- 102L ... jednak sie myliłem...

opcja 'zmień', Chemik4
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

co do litrażu miej również uwagę na to, że zmniejsza się jego wielkość przez obecny w zbiorniku żwir i to, że wody nie nalejesz po same brzegi; czyli od tych 102 litrów śmiało odejmij 15 l i nie szukaj wzoru już Ci policzę = masz jakieś 87 litry wody dla rybek i roślin
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

ok juz wiem +/- 102L ... jednak sie myliłem...
nie wiem jak to liczyłeś ale mi wychodzi, licząc bez wypukłości, 89,6 litra brutto
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
sargas
Początkujący pomocnik
Posty: 306
Rejestracja: 12 lis 2007 23:33

Post autor: sargas »

mi tak wyszlo bo policzylem z wypukłoscia...ale nie chodzi tu o jakies obliczenai czy sposoby w jaki to zrobilem tylko o obsade...
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

tylko o obsade...
przeczytaj to co napisała BARA i już bedziesz wiedział co i jak :]
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ